Ez a trend országos szinten is megfigyelhető, ahol az eladásra kínált ingatlanok 18%-a volt korábban bérbe adva. A Rightmove szerint ez nem feltétlenül jelenti a bérbeadók "tömeges elvándorlását", inkább az ingatlanbérbeadási szektor vonzerejének fokozatos csökkenését tükrözi.
Az ingatlanportál várakozásai szerint a Rachel Reeves pénzügyminiszter október 30-i őszi nyilatkozatában várható adóemelések, különösen a tőkenyereségadó (CGT) esetleges növelése tovább erősíthetik ezt a tendenciát. Keir Starmer miniszterelnök már korábban jelezte, hogy az októberi költségvetés "fájdalmas" lesz, miután a kormány 22 milliárd fontos hiányt halmozott fel az államháztartásban.
Marc von Grundherr, a Benham and Reeves ingatlanügynökség igazgatója szerint ha a munkáspárti kormány ezt végigviszi, akkor az az átlagos bérbeadó által fizetett adó jelentős növekedését eredményezheti, így sokan kiléphetnek a szektorból.
Az Egyesült Királyság bérbeadási piaca az elmúlt években jelentős nyomás alá került. A Savills becslése szerint a befektetési célú ingatlanok és második lakások állománya jelenleg 8,7%-kal alacsonyabb, mint három évvel ezelőtt.
Tim Bannister, a Rightmove ingatlanszakértője figyelmeztetett, hogy a bérbeadókkal szembeni további szigorítások súlyosbíthatják a bérleti piacon már meglévő megfizethetőségi problémákat. "Az egészséges magánbérleti szektornak szüksége van a bérbeadói befektetésekre, hogy a bérlők számára megfelelő lakásválasztékot biztosítson" - hangsúlyozta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ