A kérdésben érintettnek érzi magát a Magyar Éttermi Szövetség, amely javaslatokat is tett az ügy rendezése érdekében. Zsidai Zoltán Roy, a szervezet elnöke két okból is kulcsfontosságúnak tartja a rövid távú lakáskiadás kérdését. Az egyik a turizmus gazdaságban betöltött jelentős szerepe, a másik pedig, hogy a turizmushoz elengedhetetlen szálláshelyek kínálatának közel 60 százalékát rövidtávú lakáskiadásból fedezi a város.
"Ez a kérdés túlságosan jelentős ahhoz, hogy háromezer ember szavazata alapján, mindenféle szakmai megfontolásokat nélkülözve betiltsák egy kerületben ezeket a lakásokat, ez sajnos túlságosan intenzív beavatkozás, és nagyon rossz precedens a teljes turizmus egésze szempontjából" – érvelt a rádióban a szakember.
A Magyar Éttermi Szövetség azt javasolja, hogy a kormány szánjon egy évet a kérdés szakszerű szabályozására.
Ezalatt egy szakmai csapat végezzen piaci felmérést, tanulmányozza a nemzetközi tapasztalatokat és legjobb gyakorlatokat, valamint egyeztessen a szakmai szervezetekkel. Ezen alapulva olyan szabályozást kell kidolgozni, amely iránymutató lehet európai szinten is - tette hozzá.
Az elnök elismeri, hogy szükség van a szabályozásra, melyeknek elsősorban Budapest belső kerületeire kell fókuszálnia, különösen a világörökségi területekre, de nem szükséges országos hatályú szabályozást bevezetni.
Nagyon fontosnak tartják az egyenlő versenyfeltételeket, ezért a szabályozásnak biztosítania kell az egységes közteherviselést és a versenysemlegességet.
Véleménye szerint téves az az elképzelés, hogy ezek a lakások visszakerülnének a hosszú távú kiadási piacra,
ez a lépés szerinte nem oldaná meg a fővárosi lakhatási problémákat. Azoknak a befektetőknek viszont, akik beruháztak ezekbe a lakásokba, a tilalom összedöntené az üzleti terveit.
Az Airbnb-tilalom Zsidai Zoltán Roy szerint érzékenyen érintené a budapesti reggelizőhelyek, éttermek, élelmiszerüzletek forgalmát, hiszen egy komplett szegmenst vennének ki ezzel a lépéssel a budapesti turizmusból. Ráadásul Budapesten nincs elegendő szállodai kapacitás, így a mostani vendégmennyiséget sem lehet kiszolgálni, pedig a főváros még – például Prágához viszonyítva – elbírna másfélszer több külföldi turistát is.
Budapesten az ideérkezők számát bőven lehetne növelni anélkül, hogy élhetetlenné válna a város
– jelentette ki a szövetség elnöke, és hozzátette, a vendégek különböző szintet képviselnek, és a rövid távú lakáskiadás tiltásával egy fontos szegmens esne ki és választana más úti célt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ