
Az elmúlt négy évben a dubaji ingatlanárak 70%-kal emelkedtek, felülmúlva más nagyvárosokat, ez a töretlen fellendülés azonban most a pandémia óta a legnagyobb fenyegetésével néz szembe Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései miatt.
Az olajtermelő Öböl-menti gazdaságok kilátásai romlottak, miután a nyersolaj ára 65 dollár alá zuhant a kereskedelmi feszültségek és az OPEC+ termelésnövelési döntése miatt. Eközben az Indiától Kínáig és az Egyesült Királyságig terjedő
eszközárakat érintő bizonytalanságok elriaszthatják azokat a tehetős külföldi vásárlókat, akik eddig nagy számban vásároltak dubaji ingatlanokat.
Az emirátusban az ingatlanárak növekedése már az elmúlt hónapokban mérséklődni kezdett. A tavalyi 16%-os emelkedés elmaradt az előző évi 20%-tól, mivel a vásárlók kezdtek ellenállni a jelentős áremeléseknek.
Az elemzők szerint egyre nő egy nagyobb ingatlanpiaci lassulás kockázata Dubajban. Mohammed Ali Yasin, az Oracle Financial Consultancy and Investments alapítója és vezérigazgatója szerint a kőolaj árának csökkenése miatti regionális gazdasági visszaesés kevesebb munkahelyet jelentene azoknak a külföldi munkavállalóknak, akik hozzájárultak az ingatlanpiac fellendüléséhez.
Taimur Khan, a JLL ingatlanszolgáltató cég közel-keleti és afrikai kutatási vezetője szerint a dubaji ingatlanpiacba történő magas szintű nemzetközi befektetések sebezhetővé teszik azt a globális eszközök értékcsökkenésével szemben.
Az emirátus ingatlanpiacának sorsa régóta összefonódik a kőolajéval, az árak 2020 elején és 2014-ben is az olajárakkal párhuzamosan estek.
A dubaji átlagos lakásárak 2014 és 2020 között körülbelül 33%-kal csökkentek, miután az olajárak összeomlottak és csökkentették az állami bevételeket.
Trump ugyan felfüggesztette a korábban bejelentett vámok többségét, de 145%-os vámot vetett ki Kínára, amely a közel-keleti olaj legnagyobb vásárlója.
"Az emberek alábecsülik a kínai lassabb növekedés és az ebből következő alacsonyabb olajkereslet hatását piacainkra" - mondta az Abu-Dzabiban működő Yasin. A kormányzati kiadások és projektek lennének a leginkább érintettek, ha az olajárak 60 dollár közelében maradnának, és ez hosszú távon hatással lesz a munkahelyekre és alacsonyabb gazdasági aktivitást eredményez - tette hozzá.
A Goldman Sachs Group figyelmeztetett, hogy a szomszédos Szaúd-Arábia költségvetési hiánya idén 67 milliárd dollárra ugorhat, és csökkentheti a gazdaság átalakítását célzó több ezer milliárd dolláros terv kiadásait. Szaúd-Arábia kilátásai viszont hatással vannak Dubajra is, mivel sok cég székhelye az emirátusban található, és innen terjeszkednek a királyság felé. Így a szaúdi építési projektek csökkentése valószínűleg a dubaji munkaerő-felvételre és munkahelyekre is hatással lesz.
A Knight Frank kutatócég szerint a dubaji lakóingatlanok értéke 69,8%-kal emelkedett 2020 novembere és 2024 decembere között. A fellendülést a kormány járványkezelése és liberális vízumpolitikája táplálta. Tehetős befektetők, az eszközeiket védeni kívánó oroszoktól kezdve a kriptomilliomosokig, özönlöttek be.
Egyelőre a fejlesztők azt állítják, hogy továbbra is élénken értékesítenek. Muhammad Binghatti, a magántulajdonban lévő Binghatti Properties elnöke elmondta, hogy a cég az elmúlt hét volatilitása ellenére is teljesíteni tudta minden tervezett értékesítését. Louis Harding, a Dubai Betterhomes ingatlanközvetítő vezérigazgatója szerint az olajárak már nem feltétlenül gyakorolnak olyan hatást, mint a korábbi években, mivel az emirátus most olyan intézkedésekkel rendelkezik, mint a hosszú távú arany vízumok, amelyek arra ösztönzik a külföldieket, hogy a visszaesések idején is maradjanak.
A dollár gyengülése jelenleg előnyt jelent a külföldi vásárlók számára, mivel az Öböl-menti valuták az amerikai valutához vannak kötve.
A Bloomberg Dollar Spot Index a múlt héten 2,4%-kal zuhant, és a mutató október óta a legalacsonyabb szinten áll.
Dubai legnagyobb fejlesztője, az Emaar Properties PJSC több mint 10%-ot veszített értékéből a vámok április 2-i bejelentése óta, míg riválisa, az Aldar több mint 5%-ot veszített a piaci zűrzavar közepette, de mindkét részvény továbbra is körülbelül 40%-kal áll magasabban az egy évvel ezelőtti szinthez képest.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Adóbevallás: magyarok tömegeit érintő változást jelentettek be
Rengeteg adózó már most új bevallást kell tegyen.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató- díjmentes, interaktív előadás
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Párnaciha? Óriási RIP! – Az ifjak megtakarításainak ETF-ben (is) a helye!
Már fiatalon érdemes belevágni a vagyonépítésbe egy nem is olyan titkos fegyverrel.
Vége a magyar bérrobbanásnak? Bajban a fizikai és a szellemi dolgozók is
Friss adatok érkeztek.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen