
Orbán Viktor bejelentette: 3%-os kedvezményes hitel jön az első lakásra.
"Kormánydöntés: 3 százalékos kedvezményes hitel az első lakásra vagy házra. Bárkinek. Bárhol. Részletek hamarosan!" - jelent meg a poszt percekkel ezelőtt a miniszterelnök közösségi oldalán.
A friss bejelentés kapcsán sok kérdés merül fel, ezért az intézkedés gazdasági hatásainak megítéléséhez mindenki a részletek ismertetését várja. A rövid bejelentés legérdekesebb része a "bárkinek, bárhol" kifejezés, mert ez alapján nem úgy tűnik, hogy a támogatás kellően célzottnak készül (az egyetlen szűkítő tényező az első lakás kitétel) és ebből kifolyólag korlátozott költségekkel járna (a piacon effektíve 3%-os kamat széles körben, ingatlan célra nem létezik, leszámítva a CSOK Pluszt). Viszont a bejelentés fényében sokakban kialakulhat az a várakozás, hogy ez a 3%-os kedvezményes kamat neki jár (a "bárkinek, bárhol" kifejezés miatt).
Nagyon érdekes lesz látni, hogy a piaci kamatok és a 3%-os kamat közötti különbözet "költségét" ki állja, a piaci szereplők, vagy az állam is beszáll. Ha az állam beszáll ebbe, akkor milyen eszközön keresztül, de ami még fontosabb kérdés, hogy milyen költségvetési pénzből finanszírozza azt, ugyanis az idei költségvetés már most bajban van, a jövő évi költségvetés pedig nagyon ingatag. Fontos látni azt is, hogy ez az intézkedés így első ránézésre megint nem a piac kínálati oldalát kezeli, hanem a keresleti oldalt támogatja, vagyis mint ilyen, tovább fűtheti az amúgy is erőteljes piacot és áremelkedést is hozhat. Vagyis nem feltétlenül abba az irányba hat, hogy enyhítse a lakhatási válságot.
Frissítés: már meg is jöttek az első részletek
Orbán Viktor a közösségi oldalára később feltöltött videóban számolt be a 3%-os lakáshitel részletszabályairól.
A csütörtöki kormányinfón pedig további részletekkel jelentkezett Gulyás Gergely miniszter:
Egy fontos részlet, amit megtudtunk
A Portfolio információi szerint az adós szempontjából úgy fog működni ez a konstrukció, mint a kkv-knak szóló Széchenyi Kártya Program hiteltermékei, vagyis
a piaci hitel és a támogatott hitel kamata közötti különbözetből származó költségeket az állam fizeti és téríti meg a bank számára.
Ennek kapcsán érdemes megemlíteni, hogy egy ilyen intézkedésnek a rövid távú költségvetési hatásai marginálisak (az átfutó és jóváhagyott hitelkérelmek számától függ), de hosszabb távon terhet rak az államkasszára.
A 3%-os hitelkamat a gyakorlatban azt jelenti, hogy 20 éves futamidő esetén 10 millió forintonként havi 55 460 forint lenne az adós által fizetendő törlesztőrészlet. Ugyanez egy manapság reális 6,5%-os hitelkamattal számolva 74 558 forint lenne, azaz ilyen időtávon 26%-ot spórolhatnak a hitelfelvevők.
A piaci kamatozású lakáshitelek átlagkamata most már több mint egy éve 6,5% környékén van, ami nem véletlen: az állampapírpiaci hozamok is meglehetősen stabilak azóta. Az új lakáshitelek átlagos THM-értéke (teljes hiteldíj mutatója) 7,1%.

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb statisztikái szerint áprilisban kis mértékben csökkent a lakáshitelek új szerződéses összege, egy hónap alatt 134,1 milliárd forintot helyeztek ki a pénzintézetek. Fontos, hogy az idei év első négy hónapjában így is 34%-kal több volt a lakáshitel-kihelyezés, mint egy évvel korábban.

Miért lép a kormány?
Az elmúlt egy évben meghirdetett kormányzati gazdaságpolitikai akcióterv egyik pillére volt a megfizethető lakhatás biztosítása. Ebben a kormány vállalta, hogy évente 25 ezer lakás építését ösztönzi, 5 év alatt 150 ezer lakásnak kell épülnie Magyarországon. Megfizethető négyzetméter- és albérletárak mellett (Budapesten 1 millió forint / nm vételár), és olcsó lakáshitel (maximum 5%-os lakáshitel-kamatok) mellett.
Ha egy fiatal bérelni akar lakást, akkor a fizetésének több mint 50%-át, valahol 60%-át ki kell fizetnie lakbérre.
"Nem az áram, a gáz, hanem a lakbér kifizetése a legnagyobb rezsi" – mondta akkor Nagy Márton. Az OECD szerint ha a lakbér aránya a havi jövedelemhez mérve 30% felett van, az lakhatási válság, 40% felett kritikus a szint – idézi a miniszter. Budapesten ez sokkal magasabb, egyértelműen lakhatási válság van - mondta akkor a miniszter.
Az akkori program 10 elemet nevesített, ezek egyike volt a fiatalok lakhatási problémáit kezelő lakásprogram. Az akkori döntés így szólt: a 35 év alatti, első zöld lakásukat vásárlók számára 2025. április 1-től – 2025. október 31-ig bevezetett önkéntes kamatplafont vezetnek be a bankok. Az éves fix kamat az első öt évre kedvezményesen maximum 5 százalék, a jelzáloghitelnek pedig egyéb folyósítási-, elbírálási-, közvetítői-, stb. banki díja nincsen.

A kormány ismertette ennek keretében azt is, hogy a gazdasági aktivitás bővítése érdekében 200 milliárd forintos új Lakhatási Tőkeprogramot indít, amely összességében 800-1000 milliárd forintnyi fejlesztést indíthat meg a lakáspiacon, 5 év alatt pedig 30 ezer lakás megépüléséhez járulhat hozzá. Később kiderült, hogy ez a keretösszeg 300 milliárd forintra emelkedik.
Az ingatlan.com adatai szerint az első lakást vásárlók nincsenek könnyű helyzetben, a fővárosban a 2025 júniusában hirdetett, 45 négyzetméteresnél kisebb használt társasházi lakások átlagos ára 55 millió forint volt, amiből a téglaépítésűek 56 milliót tettek ki, a panelek átlagára pedig 50 millió forint volt.
A megfizethetőségi kihívások a nagyobb nagyvárosokban kompromisszumokra kényszerítik az első lakásvásárló fiatalokat is, akik úgy tudnak a legjobban spórolni, hogyha kisebb alapterületű garzonlakásokba költöznek. Az ingatlan.com ezért megvizsgálta azt is, hogy mennyibe kerülnek az első lakásvásárlók célpontjába kerülő garzonok Budapesten és a vármegyeszékhelyeken.
A fővárosban a 2025 júniusában eladó 45 négyzetméteresnél kisebb használt társasházi lakások átlagos ára 55 millió forint volt az ingatlan.com adatai alapján, amiből a téglaépítésűek 56 milliót tettek ki, a panelek átlagára pedig 50 millió forint volt. A legolcsóbb garzonokkal a XXIII., XX. és XXI. kerületben találkozhatnak a vásárlók, ahol az átlagosan 32, 38 és 39 millió forintot kell fizetni ezekért az ingatlanokért. A legdrágább kerület a II. kerület, ahol a maximum 45 négyzetméteres használt garzonok átlagos ára 73 millió forint.

A vármegyeszékhelyek és egyetemvárosok közül Debrecenben a legdrágább, ahol 45 millió forint az eladó használt garzonok átlagára. Győrben és Egerben 43-43 millió az átlagos ár, Szegeden és Székesfehérváron pedig 40-40 millió forintba kerülnek ezek az ingatlanok. A legolcsóbb vármegyeszékhelyek közé Salgótarján és Békéscsaba tartozik, ahol 14-21 millió forintba kerülnek átlagosan a 45 négyzetméternél kisebb használt társasházi lakások.

A lakbérek májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből. Az ingatlan.com elemzése ismertette azt is, hogy június közepén Budapesten 260 ezer forintnál járt az átlagos albérleti díj, a legnagyobb egyetemvárosok közül Debrecenben 230 ezer forintos átlagos bérleti díj mutatkozott, míg Győrben 190 ezer, Pécsen és Szegeden 160-160 ezer forinttal kellett számolni.
További részletekkel hamarosan jelentkezünk.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Miniszterelnöki Kommunikációs Fõosztály/Fischer Zoltán
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Megszólalt a kamara a kormány plakátjairól: ennyit keresnek valójában az orvosok Magyarországon
sokkal kevesebbet keresnek az orvosok, mint gondolnád
Ingatlanpiaci elemzőt keres a Portfolio, jelentkezz hozzánk!
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
Merz bejelentette: olyan európai fegyverprogramot mentene meg, ami összeomolhat a francia-német vita miatt
De még mindig egymást gyilkolják, semmint az amerikaiktól vegyenek fegyvereket.
Ítéletet kapott Marine Le Pen, nem indulhat a 2027-es elnökválasztáson
Elutasították a kérelmét.
Trump a szemünk láttára rombolja le a világ egyik legjobb egyetemét
A Harvard továbbra sem menekül az amerikai kormány markából.
Kiderült az igazság az elektromos autókról: ennyivel kevesebb káros anyagot bocsátanak ki, mint a benzinesek
A teljes élettartamot vizsgálta egy friss kutatás.
Kína és az EU le sem ültek a tárgyalóasztalhoz, már egy kanál vízben megfojtják egymást
Nem az USA-val szemben bontakozik ki a valódi kereskedelmi háború.
Évi 4 százalék kockázatmentes hozam megy a kukába a Trump-kockázat miatt
A dollár trendszerű erősödésének vége, év eleje óta a világ egyik leggyengébben teljesítő fizetőeszköze a zöldhasú. Névrokonán, a hongkongi dolláron át mutatjuk be, hogyan dobnak...
Th
Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok Az utóbbi évek egyik legszélesebb körben elérhető felújítási pályázata mégis eg
GINOP Plusz-1.2.4-25: Felfüggesztés és keretemelés
A GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás, amely a leghátrányosabb helyzetű régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások támogatását célozza, 2025.
Értékpapír és állampapír öröklése
A pénzügyi tudatosság nem áll meg a befektetéseknél - az öröklés kérdésköre legalább ennyire fontos. Különösen igaz ez a bank- és értékpapírszámlákon elhelyezett pénzeszközök, ért
Jogszerű lesz-e, ha tényleg teljesen automatizáltan bírságolják meg a Pride résztvevőit?
A június 28-án lezajlott rendezvény kapcsán már számos jogi kérdés felmerült, így - többek között - az arcfelismerő technológia alkalmazásával összefüggésben (lásd erről a korábbi po
A hosszú spanyol éjszaka tanulságai - eljött az aksik ideje
Néha 5-6 éves megtérülési időről is lehet hallani az akkumulátoros energiatárolók piacán, a következő 5 évben megnégyszereződhet a tárolók összkapacitása. Viszont olyan elánnal növeks
Hogyan válassz megbízható kivitelezőt otthonfelújításhoz?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Hogyan válassz megbízható kivitelezőt otthonfelújításhoz? A felújítási támogatások igénybevételénél az egyik legnagyobb félelem a kivitelező
Németország hűti legjobban a világot
Évi 201 ezer tonna fagyi külföldre - ezzel Németország messze a világ legnagyobb exportőre volt 2023-ban, a fagyi őshazájának tartott Olaszország a kanyarban sincs. Persze...
The post Németorsz

Több ezer cég váltott digitális bankolásra a BinX-szel (x)

- Itt a friss inflációs adat! Újra gyorsult az áremelkedés Magyarországon
- Végzetes háború törhet ki az USA és Kína között - Pillanatokon belül hatalmas fordulatra lesz szükség Magyarországon
- Bármelyik pillanatban elsöprő támadást indíthat a nagyhatalom – Nyakunkon az újabb pusztító háború?
- Mit hozhat a lakáspiacon az első vásárlók 3%-os lakáshitele?
- Azt mondtuk, hogy ez lehet a következő aranyláz – Be is jött
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Mégis hogy mehetett csődbe egy nagy utazási iroda?
Ennyire erős a verseny?
Egyre magasabbak az árak Magyarországon - Mégis, mi történik?
Friss adatok érkeztek.
Nagy árat fizetünk a kiköltekezésért: már látszik a csúnya elcsúszás
Sötét felhők a költségvetés felett.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.