
Az ingatlan.com rámutatott, hogy
a fővárosi átlagos bérleti díjszint közel 10 ezer kiadó ingaltanhirdetés alapján 270 ezer forint jelenleg, de Budapesten belül óriásiak a különbségek.
A legdrágább a II. kerület 350 ezer forintos havi átlaggal, a legolcsóbb pedig a XXIII. kerület 160 ezer forintos átlaggal. Hozzátették, hogy a budapesti árszinttől alig marad el a debreceni 248 ezer forintos átlagos bérleti díj. Győrben és Székesfehérváron 200-210 ezer, Szegeden és Pécsett 165 és 185 ezer, míg Miskolcon 125 ezer forint az átlagos havi bérleti díj. Az ingatlan.com adatai szerint a beköltözésnél két havi kauciót és egy havi bérleti díjat kérnek előre a bérbeadók, ezért ez az összeg a legnagyobb egyetemvárosokban 500-800 ezer forint is lehet.
A Duna House jelezte: a ponthatárok kihirdetése beindítja az albérletpiac főszezonját, azonban egyre több diák választja a kivárás stratégiáját, bízva az árak mérséklődésében. Ez akár százezres megtakarítást jelenthet, de fokozott versenyt is eredményezhet.
A budapesti átlagos bérleti díj júliusban 270-280 ezer forint körül alakul, ám a II. és az V. kerületben elérheti a 350 ezer forintot is, különösen az 50 négyzetméteres lakásoknál. A külső (XXII. vagy XXIII.) kerületek 160-190 ezer, míg a XI. és XIII. kerületek 235-322 ezer forint közötti átlagárakkal szerepelnek a kínálatban. A belső pesti kerületekben egy egyszobás lakás ára jellemzően 100-130 ezer, míg
egy jó állapotú, egyetemközeli garzon havi díja 140-150 ezer forintot körül alakul.
A többszobás lakások a 230-280 ezer forint közötti árkategóriába esnek. Debrecenben 210-250 ezer, Győrben 190-230 ezer, Szegeden 150-170 ezer forintos sávban mozog, Pécsett 140 ezer, Miskolcon és Szolnokon pedig 110 ezer forint az általános havi bérleti díj.
A kaució jellemzően két havi bérleti díj, de drágább ingatlanoknál vagy új bérlőknél nem ritka a három havi sem. Ráadásul a költözés és berendezkedés is költséggel jár, így a teljes induló költség meghaladhatja az 1 millió forintot - mutattak rá. Kiemelték: az írásban megkötött szerződésben pontosan rögzíteni kell a bérleti díjat, a fizetés módját és határidejét, a kaució összegét és visszafizetésének feltételeit, valamint a közüzemi költségek megosztását.
Szerdán este hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat
- mondta el Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár a Kossuth rádió műsorában kedden. Hozzátette: a központi rendezvény Veszprémben lesz, de a nagyobb egyetemi városokban is szerveznek hasonló Pont Ott Partit. Akinek nem sikerült, az a pótfelvételi időszakban még jelentkezhet államilag támogatott és önköltséges helyekre - tette hozzá Varga-Bajusz Veronika.
Az Otthon Centrum adatai szerint Budapesten a XI. kerületben 290 ezer forint, a XIII. kerületben 270 ezer, a VIII. kerületben 240 ezer, míg a III. és XXII. kerületben egyaránt 220 ezer forint volt a havi bérleti díj átlaga. Debrecenben 250 ezer forint, míg Pécsen és Szegeden 130 ezer, illetve 150 ezer forint a havi bérleti díj.
A fővárosban az egyszobás lakásokért átlag 175 ezer forintot, míg a kétszobásakért 261 ezer, a háromszobásokért átlagosan 315 ezer forintot kértek. A vidéki egyetemi városokban az egyszobás lakásokért 123 ezer, a kétszobásokért 163 ezer, a háromszobásokért 241 ezer forintot kértek átlagosan a bérbeadók. Ezért továbbra is érdemes a diákoknak egy nagyobb lakást kivenni, így a bérletidíjon kívül a rezsin is osztozhatnak - jegyezték meg. Az egyetemisták
jellemzően két havi kaucióval és egy havi lakbérrel költözhetnek, ami egy átlagos budapesti bérleti díjjal számolva több mint 750 ezer forint
- ismertette számításai alapján az ingatlanközvetítő hálózat.
A zenga.hu hazai ingatlanhirdetési portál - amelynek a tulajdonosa és üzemeltetője az OTP Bank Nyrt. - kínálatában a Budapest belső kerületeiben található garzonok 220-240 ezer forintos, a kétszobás lakások pedig akár 300 ezer forintot is meghaladó bérleti díjjal szerepelnek. A főváros XI. kerületében is eléri a 200 ezer forintot a kisebb lakások bérleti díja, ami a két-, két és félszobás lakásoknál 270-280 ezer forint. A külső kerületekben garzonokat már 160 ezer forinttól lehet találni.
Debrecenben a garzonokat csaknem 200 ezer, a kétszobás lakásokat 240 ezer forint körül hirdetik. A többi egyetemvárosban viszont akár kétszobás lakást is lehet találni 170-180 ezer forinttól.
A két legolcsóbb vármegyeszékhely Salgótarján és Békéscsaba, ahol 110-120 ezer forintba kerül havonta egy kétszobás lakás.
Az ingatlanhirdetési portál szerint célszerű az albérleti szerződést aláírás előtt jogásznak vagy ingatlanszakértőnek megmutatni. Arra is figyelni kell, hogy a szerződés se a bérbeadó, sem a bérlő felé ne tartalmazzon egyoldalú, aránytalan feltételeket.
A Rentingo adatai szerint most Budapesten egy átlagos albérletért 256 ezer forintot kell fizetni havonta, de az V., VI., VII. kerületben és a bérlők által legkeresettebb XI. és XIII. kerületekben közel 300 ezer forintot is elkérnek egy kétszobás lakásért.
A garzonok átlagos bérleti díja ezekben a kerületekben 200 ezer forint körül alakul.
A bérbeadók elvárása szinte egységesen 2 havi kaució és az első havi bérleti díj előre kifizetése.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Itt vannak a szuperbaktériumok, és letarolhatják az egész világot
Nagyon aggasztó képet festenek a legfrissebb kutatások.
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.