
Annak ellenére, hogy az elmúlt években tapasztalt jelentős áremelkedés már nincs jelen a bérleti piacon, az adatainkból az látszik, hogy január és július között néhány százalékkal emelkedtek a bérleti díjak. Ennek egyik oka, hogy a kiadó lakások piacán szezonalitás figyelhető meg, a nyári hónapokban növekszik meg a kiadó ingatlanok iránti kereslet – mondta Futó Péter, a zenga.hu elemzési vezetője.

Budapest: felhúzzák az átlagárakat az ingatlanfejlesztések
Budapesten a legtöbb kiadó lakás jelenleg a belvárosi kerületekben van, ahol egyébként is sok a felsőoktatási intézmény és jó a közlekedési infrastruktúra. Így a VI., VII., VIII., XI., XIII. kerületekben, ám részben pont ezek a főváros azon részei is, ahol a legtöbb az újépítésű lakás, ami az átlagos bérleti díjakat is felfelé húzza.
A belvárosban a VII. kerületben lehet a legolcsóbban kiadó garzonlakáshoz jutni, ott júliusban egy kis lakásért 215 ezer forintot kérnek el havonta a tulajdonosok. Ám aki a Király utca másik oldalán, a VI. kerületben szeretne lakni, attól már átlagosan 230-240 ezer forintot kérnek. Kiadó garzonlakást a legdrágábban az I. és az V. kerületben hirdetnek (közel 250 ezer Ft/hó), míg ez a X. és a XIV. kerületben átlagosan 160-170 ezer forintba kerül havonta.
Az év elejéhez képest a garzonoknál kisebb mértékben emelkedtek a többszobás, 40-60 négyzetméter közötti lakások meghirdetett bérleti díjai.
Budapest központi, belső kerületeiben átlagosan 280-300 ezer forintért hirdetik az ilyen típusú kiadó ingatlanokat.
A Diplomatanegyed miatt kivételt képez a VI. kerület, ahol átlagosan 320 ezer forinttal számolnak havonta a hirdetők, míg a XI. kerületben 270-280 ezer forinttal lehet számolni.
Ha többen összeállnak, hogy együtt béreljenek ingatlant az alacsonyabb költségek miatt, akkor érdemes a külsőbb kerületekben is keresgélni. Ott a garzonlakásokkal szemben már nagyobb az ilyen típusú ingatlanok kínálata, ráadásul például a XIX. és XXI. kerületben a kétszobás lakásokért is legfeljebb 200 ezer forint körüli összeget kérnek el havonta – emelte ki Futó Péter.

Vidéken is drágább lett az albérlet
Június végén a legnagyobb egyetemi városokban is elkezdődött a bérleti díjak emelkedése, persze itt is igaz az a trend, hogy nem volt olyan mértékű az emelkedés, mint a korábbi években.
A zenga.hu adatbázisa szerint júliusban a kétszobás lakásokért Debrecenben 240 ezer forintot, Győrben, Veszprémben, Szegeden és Pécsen 170-190 ezer forintot, Miskolcon 130-140 ezer forintot kérnek el havonta a tulajdonosok.
Úgy tűnik, vidéken még jobban megéri közösködni, és egy többszobás nagy lakást másokkal együtt kivenni, ugyanis míg Budapesten több mint harmadával drágábbak a kétszobás lakások a garzonoknál, addig a többi egyetemi városban csak 20-25 százalék a különbség.
A bérleti díjakban egyelőre nem látni az Otthon Start program hatását, de az őszi induláskor elképzelhető,
hogy a kedvezményes hitelnek köszönhetően bérlés helyett többen inkább a vásárlást választják majd, ami az egyetemisták rohamának lecsengésével akár mérsékelheti is a bérleti díjakat – mondta Futó Péter.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Közvetlen repülőjárat indul Oroszország és Észak-Korea között
Júniusban már a vasúti személyszállítás is megindult.
Pokoli a hőség Törökországban, több ezer embert kellett evakuálni az erdőtüzek miatt
A tűzoltók több tartományban is küzdenek a lángokkal.
Hívek tucatjait gyilkolták meg egy éjszakai misén
Már több ezer civil esett az ADF áldozatául.
Feltételt szabott Amerika az EU-nak: ettől függ a 30%-os vámelképzelés sorsa
Az amerikai kereskedelmi miniszter nyilatkozott.
Rendkívüli helyzet: helikoptert küldött Magyarország Bulgáriába
Összesen négy helikoptert és két repülőgépet kért az ország az EU-n keresztül.
Időjárás: figyelmeztető előrejelzést adtak ki hétfő éjfélig
Felhőszakadás is kísérheti a zivatarokat.
Magyar származású parancsnok ellen történt merénylet Ukrajnában
Egyszerre többeket akart likvidálni az orosz légierő.
Kolnai, utópia, ChatGPT
Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.