Egy hónapja még 3626 olyan lakossági napelemes nyertes projektről beszélhettünk, amelyek kapcsán már (előleg) kifizetés is történt összesen 6 milliárd forint összegben, a mai állapot viszont már 7934 ilyen nyertest mutat, akik projektjére már 14,3 milliárd forintnyi kifizetés történt.
Ez azt jelenti, hogy egy hónap alatt több, mint duplájára ugrott a kifizetések darabszáma és a kifizetett összeg. Sőt, ha akkortól nézzük, amikor a január 12-i Kormányinfón nyilvánosan elismerte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy „szánalmas és borzalmas a teljesítmény” az addigra elért mindössze 41 darab kifizetés és 78 millió forintos összeg, akkor tényleg komoly felpörgésről beszélhetünk. Nyilván ha az összesen 35 ezer nyertes projekthez és az általuk elnyert 122 milliárd forinthoz viszonyítunk, akkor még bőven van munka, illetve a projektek megvalósításához is sok még a teendő.

Amint február 4-i részletes anyagunkban megírtuk: az Energiaügyi Minisztérium aznap azt közölte a Portfolio kérdésére, hogy a lakossági napelemes pályázatban „szükséges új pályázati kört nyitni”, de előtte még módosítja a kormány a pályázat keretösszegét, és felülvizsgálja a fajlagos költségeket is, közben pedig radikálisan egyszerűsíti a pályázati elszámolást. Utóbbi, a radikális elszámolási egyszerűsítés, szerepet játszhat a felpörgő kifizetésekben, de közben a második pályázati kör meghirdetéséhez kapcsolódó lépéseknek (fajlagos költségek felülvizsgálata, keretösszeg módosítása) egyelőre még nem látjuk a nyilvános jeleit.
Amint jeleztük: valószínűleg a második kör megnyitása azt követően történhet meg, hogy már meg vannak a 2022-es NAV szja-bevallási adatok, hiszen a pályázat célzottsága (az országos átlagjövedelem alatti körnek szól) alapvető célkitűzés volt a kormány és az Európai Bizottság megállapodása alapján, ugyanis a pénz az EU helyreállítási alapjából jön, így a forrásfelhasználást szigorú keretek szabályozzák.
Címlapkép forrása: Getty Images