Nicolas Schmit, az Európai Unió foglalkoztatásért és szociális jogokért felelős biztosa támogatja a négynapos munkahét bevezetését, különösen a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatokban. Schmit úgy véli, hogy a fiatalabb generáció értékeli a munka és a magánélet jobb egyensúlyát, és a négynapos hetet progresszív koncepciónak tartja. Bár az EU-n belül nincs konszenzus ebben a kérdésben, Schmit szerint a szociális partnerek közötti megállapodások kikövezhetik az utat az elfogadásához - írja az Euractiv.
Schmit Németországot hozza fel példaként, ahol a legnagyobb szakszervezet a négynapos hét mellett száll síkra, és néhány vállalat már bevezette azt, hogy vonzza a munkavállalókat, különösen a közlekedési ágazatban. Úgy véli, hogy a munkaidő csökkentése bizonyos ágazatokat vonzóbbá tehetne a potenciális munkavállalók számára.
Az EU-t elsősorban nem a munkanélküliség, hanem a munkaerőhiány aggasztja, mivel számos ágazatban az érdeklődés hiánya vagy a nem megfelelő képzettség miatt nehéz munkaerőt találni. Erre pedig megoldást jelenthet a négynapos munkahét.
Portugáliában a négynapos munkahétre vonatkozó kísérleti projektet terveznek a tisztességes munkára vonatkozó program részeként. A kísérlet első szakaszában 46 vállalat jelezte érdeklődését, és a második szakasz célja a rövidebb munkahét bevezetése. A projektben képviselt főbb ágazatok közé tartozik a tanácsadás, a tudományos és műszaki terület, az oktatás, valamint az információs és kommunikációs szektor.
Összességében a négynapos munkahét bevezetése egyre nagyobb teret nyer az EU-ban, amit a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtése iránti vágy és a munkaerőhiány kezelésének szükségessége vezérel. Egy ilyen politika végrehajtása azonban a szociális partnerek közötti tárgyalásoktól, valamint az egyes ágazatok és országok sajátos körülményeitől függ. Azonban ha egy uniós biztos felkarolja az ügyet, az egész EU-ra érvényes munkahétrövidítés jöhet.
Címlapkép: Shutterstock.