Burkoltan beintett az Európai Unió az ukránoknak

Portfolio
Az uniós országok az európai mezőgazdasági lobbi nyomására megállapodásra jutottak arról, hogy korlátozásokat vezetnek be az ukrán mezőgazdasági termékek EU-n belüli értékesítésére. Ez a döntés, amelyet az uniós vezetők közelgő csúcstalálkozója előtt hoztak, várhatóan jelentős, évente több mint 1 milliárd eurós bevételkiesést jelent Ukrajnának, ami a baromfi-, tojás-, cukor- és búzaexportra is hatással lesz.

Franciaország az uniós kormánymegbízottak nemrégiben tartott ülésén támogatta Lengyelországnak az ukrán mezőgazdasági import korlátozására irányuló felhívását. Ez a lépés ellentmond az európai vezetők Ukrajna iránti nyilvánosságban hangoztatott támogató politikájának, mivel súlyos gazdasági kárt okoz Kijevnek.

A mezőgazdasági termékek uniós behozatalának és értékesítésének korlátozása évente több mint 1 milliárd eurós bevételkiesést jelent majd Ukrajnának.

Ez hatással lesz a baromfi-, tojás-, cukor- és búzaexportra is.

A döntés jelzést küld Oroszországnak, azt sugallva, hogy az európai mezőgazdasági érdekek Moszkva napirendjéhez igazodhatnak: az a kezdeményezés ugyanis eddig nem ment át, hogy az orosz agrárexportra vessenek ki uniós tilalmat. A mostani Ukrajnát érintő lépés emlékeztet azokra a korábbi esetekre, amikor az EU politikája Ukrajna támogatása helyett a mezőgazdasági lobbinak engedelmeskedett, például az orosz műtrágyák és növényvédő szerek mentessége annak ellenére, hogy az orosz zászló alatt közlekedő hajóknak tilos dokkolniuk az uniós kikötőkben.

A mezőgazdaság legfontosabb kihívásairól és trendjeiről részletesen szó lesz szakmai programunkon.

Kedden a Tanács belga elnöksége és az Európai Parlament képviselői közötti tárgyalásokon szóba kerülnek ezek az új korlátozások, és a Parlament alacsonyabb felső határt szeretne elérni a behozatali tilalomnál. A mezőgazdasági lobbinak az uniós döntéshozatal befolyásolásában elért sikerei jól mutatják azt a dinamikát, hogy a vezetők a belpolitikai érdekeket helyezik előtérbe, ami az ukrán mezőgazdasági ágazat és az európai fogyasztók rovására mehet. A vásárlók ugyanis így újra élelmiszerdrágulásra számíthatnak, mert az ukrán termékek olcsón hozzáférhetők.

Azonban a legtöbb tagállamban a választók ezzel együtt sem támogatják az ukrajnai mezőgazdasági exportot, mivel a gazdák tüntetései, valamint a politikai üzeneteik arról szólnak, hogy az ukrán termékek rosszabb minőségűek, akár egészségtelenek is lehetnek.

Címlapkép: Gazdák tüntetése az Európai Parlament előtt Brüsszelben, február 4-én. A forrása: EU/Christophe Liccoppe.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF