
Ötfős vizsgálóbizottságot küldött az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) Magyarországra, amely a jogállamisági kockázatokat és az uniós értékek megvalósulását ellenőrizzék.
Az EP még 2018-ban indított eljárást Magyarország ellen az alapszerződés 7. cikke alapján. Bár ennek végeredményeként akár az ország vétójogát is felfüggeszthetnék, az ehhez szükséges döntésnek sokáig nem volt realitása.
A látogatás eredménye most azért hordozhat nagyobb súlyt, mert a várhatóan rövid időn belül megalakuló német kormány koalíciós dokumentumának 5. fejezetében leírják, hogy sokkal következetesebben kell alkalmazni a jogállamiságot védelmező szabályokat, külön
kiemelve a tagállamok Európai Tanácsában való szavazati jogának felfüggesztésének lehetőségét.
Ugyanígy a magyar kormánynak az utóbbi években fejfájást okozó uniós források felfüggesztését is még szigorúbban vennék, azzal a kitétellel, hogy új utakat kell keresni azok direktben való eljuttatását a kedvezményezettekhez, akár közvetlen finanszírozást adni az Erasmus-programból kimaradó diákoknak.
Bár hasonló kijelentések az előző német koalíciós megállapodásban is szerepeltek, a kontinensre nehezedő nyomás, és a várakozások szerint fajsúlyosabb geopolitikai szerepre törő Friedrich Merz, határozottabb kézzel vezetheti Németországot, mint a jelenleg még kancellári pozíciót betöltő Olaf Scholtz.
A holland, belga és lengyel tagokból álló EP küldöttség három napot töltött Budapesten. Szerdai sajtótájékoztatójukon a küldöttséget vezető Tineke Strik (zöldek, Hollandia) azzal kezdte, hogy mivel az EP júniusban új mandátumot kapott, időszerű volt felülvizsgálni a jogállamisági helyzetet Magyarországon.
A delegáció több szervezettel és a kormánnyal is igyekezett egyeztetni, és arra jutottak, hogy a jogállamiság tovább romlott legutóbbi látogatásuk óta.
Nehezményezték a gyülekezési jogra vonatkozó törvénymódosításokat, valamint sajnálatukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy a kormány sok tekintetben külső beavatkozóként kezeli az Európai Uniót.
Strik elmondta, hogy a küldöttség levelet fog küldeni a Bizottságnak, amiben arra kérik, hogy minél hamarabb - akár ideiglenes határozatok meghozatalával is - intézkedjenek, de leszögezték, hogy a delegáció csak vizsgálódni jött ide. Ennek eredményeként csak tanácsokat adhatnak, például a határidők és büntetések enyhítésére vagy szigorítására, de a döntés nem az ő kompetenciájuk lesz.
Címlapkép forrása: EU
Kiderült, milyen időjárás vár most a magyarokra - Figyelmeztetnek, érdemes követni a radart és a veszélyjelzéseket
Itt az előrejelzés: felhőszakadás, de jégeső is jöhet.
Trump felszólította Putyint, nem mennek brit katonák Ukrajnába – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Most derül ki, mekkora bajban van a dollár
Ismét nagyon furcsán viselkedik valami Amerikában.
Tényleg rárepültek a magyarok a devizás befektetésekre? Mutatjuk a számokat!
Érdekes adatokat hoztunk.
Friss jelentés: rendkívül fájdalmas ütést vihet be Amerikának Peking húzása
Sokéig késlekedtek a döntéshozók.
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre
Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül Lehetetlen? Nem. Nehéz? Igen. Sokan panaszkodnak, hogy ma Magyarországon lehetetlen


- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.