Űrháborús front nyílik az Európai Unióban
Uniós források

Űrháborús front nyílik az Európai Unióban

Portfolio
Sorban vásárolják be magukat az európai fegyvercégek az űriparba, mivel a műholdas képességek terén komoly elmaradásban van az EU az USA-hoz és Kínához képest. Bár szektorálisan a civilről egyre inkább a védelmi beruházások felé tolódnak a források Európában is, nem áll túl jól a mérleg, ha a kontinens versenytársait is nézzük.

Az európai védelmi ipar egyre több szereplője vásárolja be magát az űrágazatba. Bár az űr és a védelem mindig is összekapcsolódott, az EU-n belül a hangsúly azonban a közelmúltig elsősorban a polgári felhasználáson volt – írja az Euronews.

Az Európai Űrpolitikai Intézet (ESPI) tanulmányából kiderül, hogy bár 2020-ig úgy nézett ki, csökken a tendencia, 2022 közepe óta újra összefonódni látszanak ezek. A Rheinmetall, a Safran és az Indrához hasonló cégek mind komoly tőkét mozgatnak meg azért, hogy felvásároljanak vagy befektessenek az űripar európai szereplőibe.

A háború visszatérésével a műholdas fenyegetések is komolyabb figyelmet kapnak, így nem csoda, hogy sok cég a kibervédelem szempontjából is fontos terület felé fordul. Az Európai Parlament ég és űr munkacsoportja szerint azonban ezek a kezdeményezések sajnos még széttagoltak, és kontinensszintű tervezésre lenne szükség.

Európa azonban jelenleg GDP-jének mindössze 0,07%-át, évi 14 milliárd eurót fektet űrtevékenységekbe. Az ESPI kutatásvezetője, Matija Renceli szerint továbbra is akut képességbeli hiánytól szenved az európai űripar, és

ennek érdemi javításához évi 0,15–0,25% lenne szükséges 2040-ig.

Az Európai Űrügynökséget (ESA) vezető Josef Aschbacher szerint az EU-ban méltatlanul keveset költenek védelmi célú űrtevékenységekre, de szerinte itt vannak a terület legjobb mérnökei és tudósai, így leginkább pénz kérdése a felzárkózás.

Jelenleg Európa állami űrköltségvetésének mindössze 15%-át fordítják katonai űrtevékenységekre, ami jóval a globális átlagnak számító 50% alatt van, de a tendencia mindenhol továbbra is a védelem felé tolódik.

Míg a legtöbb tagállamnak – így Magyarországnak is – van külön űr- és védelmi stratégiája, mindössze nyolcnak van olyan tervezete, ami közösen is kezeli a két területet. Bár Ausztria, Franciaország, Olaszország és Svédország komoly figyelmet fordít erre a keresztmetszetre, az ESPI szerint összességében Európa még mindig lassan cselekszik, amikor saját képességeinek fejlesztéséről és telepítéséről van szó.

A területtel foglalkozó tagállami szakhatóságokat tömörítő ESA legközelebb az év végén, novemberben tart miniszteri tanácsülést, ahol a várakozások szerint 21 milliárd euróra (8,5 ezer milliárd forintra) is megnövelheti éves költségvetését, ami újabb nagy lépés lenne a 2022-ben elért 16,9 milliárdhoz képest.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet