
Nagy reményekkel tekint az Európai Unió a Franciaország és az új német vezetés közötti együttműködés lehetőségeire. Friedrich Merz és Emmanuel Macron számos stratégiai kérdésben egyetértenek, de a Politico összehasonlítása szerint még mindig vannak területek, ahol nem teljes az összhang.
Amennyiben elfoglalja a kancellári pozíciót, Merz első hivatalos útja várhatóan Párizsba vezet majd. A lap értesülései szerint erre már május 7-én sor kerülhet. A franciák abban reménykednek, hogy
Macron végre valódi partnerre talál az európai álmok megvalósításához.
A legnagyobb egyetértés a védelmi kiadások növelésének terén várható. A német adósságfék eltörlését nagy örömmel fogadták a franciák, és Macronnak régóta célja a „stratégiai függetlenség” megteremtése a kontinensen. Merz aktív munkát ígért az európai védelmi közösség kialakításában, sőt még a nukleáris elrettentő képesség fejlesztésétől sem zárkózott el.
Érdemi együttműködést remélnek a transzatlanti kapcsolatok kiegyensúlyozásában is. Míg az előző német kormányzat szinte automatikusan az Egyesült Államokra hagyatkozott a legtöbb geopolitikai kérdésben, Merz már a választási győzelme éjszakáján a nagyobb európai önállóság mellett nyilatkozott.
Bár Merz erős NATO-elkötelezettséggel rendelkezik, Donald Trump amerikai elnök vámháborúi és bizonytalan külpolitikája nyomán egyre jobban felértékelődtek az EU versenyképességi törekvései. Ebben Merz és Macron is egyetértenek:
lazítani kell a szabályozásokat, hogy a kontinens technológiai szektora valódi alternatívává nőhessen az amerikai szolgáltatókkal szemben.
Az energiaügyekben azonban már elképzelhető némi egyet nem értés. Macron minden áron előnyben részesítené a francia atomipart, és azt szeretné, ha az uniós zöldtámogatásokból is részesülne. Ezzel szemben a korábbi német vezetés igyekezett távol tartani magát az atomenergiától.
A franciák ráadásul késleltetik az első nagyszabású európai hidrogénvezeték megépítését, amely a spanyol és portugál energiaforrásokat kötné össze Németországgal. Macron szerencséje, hogy Merz nem a zöld átállást, hanem inkább a versenyképesség növelését tekinti prioritásnak – így, ha a francia atomenergia valóban versenyképesnek bizonyul, nem várható ellenállás a részéről.
Komolyabb vitapont lehet az EU és a dél-amerikai Mercosur-országok közötti kereskedelmi megállapodás. Macron elsősorban azért ellenzi a szerződést, mert a lazább szabályozás szerint működő brazil és argentin agráripar hátrányos helyzetbe hozhatja a francia gazdákat.
Macront ugyanakkor nemcsak a belpolitikai kényszerek, hanem Trump vámháborúja is arra sarkallhatják, hogy végül átengedje a megállapodást, amely már 2024 óta az Európai Tanács és a Parlament jóváhagyására vár.
A legélesebb nézetkülönbség valószínűleg a közös uniós hitelfelvétel kérdésében lehet. Merz bár 500 milliárd eurós gazdaságélénkítő és védelmi programot hirdetett meg, a közös uniós adósság finanszírozása leginkább Németországot terhelné, a kisebb tagállamok javára.
Macron szerint ez is szükséges löket lenne ahhoz, hogy Európa valóban beinduljon és gyorsan felzárkózzon globális versenytársaihoz. Ez azonban komoly politikai kockázatot jelentene Merz számára, akinek így is meg kell erősítenie pozícióját Németországban. Ezért időre van szüksége, mielőtt újabb nagy léptékű programokat hirdetne – de ha sikerül hatékonyabb beszerzési vagy fegyverbeszerzési rendszerek kialakítani, az jó alapot teremthet a kompromisszumnak.
Címlapkép forrása: Shutterstock
Euroszkeptikus jelölt vezet a román elnökválasztás első fordulójában
Az exit pollok szerint George Simion vezet.
Így érkezett meg a szupercella Magyarországra: tomboló vihart, látványos jelenségeket hozott
Egy karimás szupercellát is lencsevégre kaptak.
Trump kerek perec kimondta: eljöhet az idő, amikor "felhagy a békeközvetítéssel"
Egyelőre nem árulta el, mikor dönthet így.
Trump egy csapásra megszabadult 15 ezer alkalmazottól
Ezrek távoztak önként a minisztériumtól.
Donald Trump meglepő kijelentést tett a kínai vámokról
Egy ponton hajlandó lehet csökkenteni a vámokat.
Pusztító támadást indított Moszkva, erős üzenetet küldött a Kreml – háborús híreink vasárnap
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Nyugaton van még a pénzügyi világ nagyja
Ugyan a top helyekre már bőven odaférnek ázsiai városok, de azért a legfontosabb pénzügyi központok még mindig...
A legjobb és legrosszabb pénzügyi döntések szülőként
A Bankmonitor legújabb videójában a szülők pénzügyi döntései volt a téma. A pénzügyi szakértők és gyakorló...
Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)
A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs...
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő...
A természet mérnökei, akik segítenek a klímaharcban
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosnak számító...
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás...
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben...
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal...
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják...


- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.