
Az Európai Bizottság szerdán 570 millió euróra büntette az Apple-t, és 228 millió euróra a Metát, miután megállapította, hogy a két amerikai technológiai óriás megsértette a Digitális Piacokról szóló törvény (DMA) előírásait.
Ezek az első, a DMA alapján kiszabott szankciók, amelyek célja, hogy megfékezzék a nagy techcégek piaci erőfölényét és elősegítsék a versenyt.
Az Apple azzal vétett a szabályok ellen, hogy megtiltotta az alkalmazásfejlesztőknek, hogy a felhasználókat az App Store-on kívüli, olcsóbb ajánlatokra irányítsák. A Bizottság ezt a verseny jogellenes korlátozásának minősítette.
A Meta esetében az volt a kifogás tárgya, hogy a felhasználók csak fizetős előfizetés választásával kerülhetik el személyes adataik széles körű felhasználását – ez szintén sérti a DMA-t.
A büntetések időzítése nem véletlen: Ursula von der Leyen többször elhalasztotta a döntést, tartva az amerikai megtorló intézkedésektől, különösen a Trump-adminisztráció részéről.
Az EU és az Egyesült Államok között feszültségek uralkodnak a kereskedelmi kapcsolatokban, és Trump már korábban kilátásba helyezett vámokat azokra az országokra, amelyek büntetik az amerikai cégeket.
Brüsszel most úgy ítélte meg, hogy a Trump által bejelentett 90 napos vámfelfüggesztés lehetőséget teremt a fellépésre.
Emellett a lépés időzítése valószínűleg azért sem véletlen, mert akár alapot is teremthet ahhoz, hogy amint megírtuk: Ferenc pápa szombati temetése során személyesen is tudjon tárgyalni a témáról az amerikai elnök és a Bizottság elnöke.
A Bizottság szerint az intézkedések világos jogi alapokon nyugszanak, és elengedhetetlenek az európai digitális piac védelmében. A DMA előírja például, hogy a nagy techcégek kötelesek lehetőséget biztosítani az alkalmazásfejlesztőknek arra, hogy díjmentesen irányíthassák át a felhasználókat más platformokra – az Apple ezt megszegte. Emellett tilos az adatok platformokon belüli megosztása a felhasználó előzetes beleegyezése nélkül, amit a Meta sem teljesített.
Mindkét vállalat jelezte, hogy fellebbez a döntés ellen, és hangsúlyozták: az elmúlt évben többször is módosították üzleti modelljeiket, hogy megfeleljenek az új szabályozásnak. Eközben az Európai Parlament zöldpárti képviselője, Alexandra Geese kijelentette: az EU-nak nem szabad feladnia saját szabályait politikai alku reményében. A DMA betartatása szerinte nem alku tárgya, hanem elvi kérdés.
Az EU most először szabott ki bírságot a nagy technológiai cégekre a Digitális Piacokról szóló törvény alapján, ezzel precedenst teremtve a digitális szuverenitás védelmében.
Mint azt egy uniós diplomata a Portfolio-nak magyarázta:
a geopolitikai feszültségek közepette Brüsszel azt üzeni: a szabályokat Európában nem a Szilícium-völgy diktálja!
A lépés a vámháború eszkalálódásához is vezethet, mivel az amerikai, az EU-ra általánosan alkalmazandó 20 százalékos vámokat azzal is indokolta a washingtoni adminisztráció, hogy szigorú szabályozásokat vezettek be a technológiai cégekre.
Címlapkép forrása: EU
Hatalmas hullámokat vet Trump béketerve, magas rangú orosz tábornokkal végzett Ukrajna – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Magyarországról üzent Donald Trump Jr.: sok jó üzletet akarunk kötni, barátságos szövetségeseinkkel
Szerinte Magyarország az egyik fény az egész világon.
Szép csendben átadta a vámháborús olajágat Kína Donald Trumpnak
Lehet, hogy erről beszélt az amerikai elnök a napokban.
Elismerte Zelenszkij: az ukrán hadsereg nem tudja visszahódítani a Krímet
Nincs elég fegyverük.
Elmondta Donald Trump, mikor jönnek az első kereskedelmi megállapodások
Egész konkrét időtávot fogalmazott meg.
Eldördültek az első lövések: két atomhatalom katonái estek egymásnak
Úgy néz ki, küszöbön egy újabb súlyos háború.
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.