
Az Európai Unió szankcióival sújtott orosz üzletember, Albert Avdoljan annak ellenére tudja részben megkerülni az uniós utazási tilalmat, hogy nevét összefüggésbe hozták Moszkva ukrajnai háborús tevékenységével. Ezt egy 2015-ben vásárolt máltai útlevélnek köszönheti. A Financial Times számítása szerint Avdoljan egyike annak a hét személynek, akik az úgynevezett "aranyútlevél-program" révén szereztek máltai állampolgárságot, majd később amerikai, európai vagy ukrán szankciók alá estek. A listán sok más, korlátozások alá vont személy is szerepel:
tizenhatan jutottak máltai útlevélhez annak ellenére, hogy politikailag exponált személyek voltak, bűncselekményeket követtek el, vagy később kerültek szankciós listára.
Málta az egyik utolsó EU-tagország, amely még mindig árul állampolgárságot, noha az Európai Bizottság beperelte az országot az Európai Bíróságon, mondván: a gyakorlat aláássa az uniós állampolgárság lényegét és integritását. Az ítéletre kedden kerülhet sor. A hasonló programok Európában és a Karib-térségben évtizedek óta jelen vannak, de folyamatos bírálatok érik őket a korrupció, a pénzmosás és az adóelkerülés kockázatai miatt. Az Egyesült Királyság például már felszámolta "aranyvízum" programját a korrupciós veszélyekre hivatkozva.
Magyarországon viszont hivatalosan tavaly nyáron, technikailag viszont csak idén év elején indult el egy hasonló, fizetős, vendégbefektetői tartózkodási engedély néven futó rendszer.
Ez ugyan állampolgárságot nem biztosít azoknak, akik ingatlant vásárolnak, ingatlanalapba fektetnek be, vagy valamely magyarországi közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott kutatóintézetet, egyetemet támogatnak.
A hazai vendégbefektetői rendszert viszont ezzel együtt is bírálták már az Európai Parlamentben, és a nemzeti kártyákról szóló vita részeként az Európai Tanácsban is.
A máltai program keretében 600 ezer eurós befektetést, ingatlanvásárlást vagy -bérlést, valamint 10 ezer eurós jótékonysági adományt kell teljesíteni. A hároméves tartózkodási követelmény egy évre csökkenthető magasabb befizetés mellett. Bár Avdoljan és családja az előírt dokumentumokat benyújtotta – például szállodai számlákat és magánrepülő-bérléseket –, a kiszivárgott adatok szerint mindössze két hetet töltöttek Máltán.
A program eredeti kialakításában a Henley & Partners nevű magáncég játszott kulcsszerepet, amely korábban közvetlen jutalékot is kapott a máltai kormánytól minden sikeres kérelem után.
Több más szankcionált személy is hasonló módon jutott máltai útlevélhez. Közéjük tartozik például Evgenyija Vladimirovna Bernova, akit az Egyesült Államok azzal vádol, hogy kettős felhasználású (polgári és katonai célra is alkalmas) eszközöket szerzett be Oroszország számára máltai cége révén. Bernova szerint máltai állampolgárságát szabályosan, valós gazdasági befektetésekkel szerezte meg, például filmgyártási projektek révén. Mások, mint Pavel Melnikov – akinek máltai útlevelét időközben visszavonták –, szintén tagadják, hogy illegális célokra használták volna ki az állampolgárságot.
A rendszer gyengeségeire hívta fel a figyelmet a Daphne Caruana Galizia Foundation is, amely szerint a szigorúbb átvilágítási szabályok sem orvosolhatják az alapproblémát: hogy a program vonzza azokat, akik pénzért szeretnének gyors jogokat szerezni az EU-n belül. Caruana Galizia – a meggyilkolt máltai oknyomozó újságíró, Daphne Caruana Galizia fia – szerint az "aranyútlevél" rendszer magában hordozza a visszaélések lehetőségét, függetlenül a szigorításoktól.
A brüsszeli döntéshozók attól tartanak, hogy egy Máltát támogató bírósági döntés esetén más országok, például Ciprus is újjáéleszthetik hasonló programjaikat, ami további normaromboláshoz vezethetne.
Bár Málta az Ukrajna elleni háború kitörése után megtiltotta az orosz és belarusz állampolgárok részvételét a programban, továbbra is fenntartja a lehetőséget mások számára. Mindeközben az Egyesült Államok is saját "aranykártya" programot tervez, 5 millió dolláros áron. Európában Magyarország mellett például Portugália és Spanyolország kínál még letelepedési engedélyeket befektetésért cserébe, de állampolgárságot már nem. A jogvédők szerint a gyors gazdasági haszonért folytatott állampolgárság-árusítás komoly kockázatot jelent az uniós normákra és a közbizalomra nézve, míg sokan amellett érvelnek, hogy a befektetők gazdasági fejlődést hoznak, a nemzetbiztonsági kockázatokat pedig megfelelő átvilágítással lehet orvosolni.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Hatalmas segélycsomagtól eshet el Ukrajna, pótolhatatlan vadászgépet vesztett Kijev – Ukrajnai háborús híreink kedden
Cikkünk folyamatosan frissül.
Hogyan szerezheti vissza a nukleáris piacon egykori vezető szerepét az Egyesült Államok?
Az Egyesült Államoknak most valódi esélye van arra, hogy visszaszerezze korábbi vezető szerepét a globális nukleáris piacon.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen