
Donald Trump második elnöki ciklusának első száz napja megrázta az Európai Uniót: a blokk vezetői példátlan mértékű bizonytalanságról és zavaros amerikai külpolitikáról számoltak be. Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője szerint Trump visszatérése egy „nagyon intenzív” és „felkavaró” időszakot hozott, amelyben az európai diplomácia kénytelen alkalmazkodni a kiszámíthatatlansághoz.
Kallas legerősebb félelme a kereskedelmi kapcsolatok és az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatás körül összpontosul.
A Trump-adminisztráció előbb 20%-os általános vámot vetett ki az EU-ból származó exportcikkekre, majd ezt ideiglenesen felfüggesztette, tárgyalási szándékra hivatkozva. Az EU ellenlépéseket készített elő, de azok is parkolópályára kerültek. A háttérben húzódó, Kínával zajló amerikai kereskedelmi háború ugyanakkor továbbra is súlyos következményekkel fenyegeti Európa exportját és iparát, különösen az acél-, alumínium- és autóipart.
A gazdasági kilátások emiatt romlanak: az Európai Központi Bank döntéshozói szerint a kereskedelmi bizonytalanság a növekedésre nézve egyértelműen negatív tényező. Az osztrák jegybank vezetője, Robert Holzmann azt mondta: ilyen mértékű kiszámíthatatlansággal évek óta nem találkoztak, ami a monetáris politika mozgásterét is korlátozza. A holland jegybankelnök, Klaas Knot a helyzetet a koronavírus-járvány első napjaihoz hasonlította.
A német pénzügyminisztérium ügyvivője, Joerg Kukies viszont nem tartja válságnak az EU–USA viszonyt, szerinte a bizalom megingásához ennél sokkal többre lenne szükség. Ugyanakkor a transzatlanti kapcsolatok másik kritikus pontja, Ukrajna támogatása, szintén kérdőjeleket vet fel: Trump visszavett a háború azonnali lezárására tett ígéretéből, és a pénzügyi, illetve katonai segítségnyújtás jövője is bizonytalan.
Kaja Kallas emlékeztetett:
Európa már most is több segítséget nyújtott Ukrajnának, mint bárki más, de ha Amerika kiszáll, a feladat még nehezebbé válik.
Anyagi forrásai megvannak az EU-nak, de a katonai képességek hiányosak. Kallas szerint kulcskérdés, hogy
az Egyesült Államok a történelem jó oldalán marad-e, miközben Európa egyre inkább kénytelen saját kezébe venni a stratégiai kezdeményezést.
Címlapkép forrása: EU
Hatalmas segélycsomagtól eshet el Ukrajna, pótolhatatlan vadászgépet vesztett Kijev – Ukrajnai háborús híreink kedden
Cikkünk folyamatosan frissül.
Hogyan szerezheti vissza a nukleáris piacon egykori vezető szerepét az Egyesült Államok?
Az Egyesült Államoknak most valódi esélye van arra, hogy visszaszerezze korábbi vezető szerepét a globális nukleáris piacon.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.