
Michael McGrath, az Európai Bizottság demokráciáért, igazságügyért, jogállamiságért és fogyasztóvédelemért felelős biztosa is jelen lesz az Általános Ügyek Tanácsának keddi, brüsszeli ülésén, amelyen ismét napirendre kerül Magyarország helyzete az uniós alapszerződés 7. cikkelye szerinti eljárás keretében – közölte hétfőn az uniós végrehajtó testület.
A tanácskozáson McGrath nemcsak a magyar ügyet érinti, hanem több más tagállam – így Szlovákia, Svédország, Finnország és Belgium – jogállamisági helyzetéről is tárgyal.
A biztos részt vesz egy munkaebéden is, ahol a demokratikus ellenállóképesség erősítése és a készülő „Európai Demokrácia Pajzs” lesz terítéken. A magyar ügyhöz kapcsolódva McGrath várhatóan kitér a nemrégiben benyújtott, vitatott átláthatósági törvényre és a civil szervezetek részéről érkezett bírálatokra is.
A magyar kormány elleni eljárás 2018 óta húzódik, amikor az Európai Parlament megszavazta a Sargentini-jelentés után annak megindítását. A dokumentum számos területen – például az igazságszolgáltatás függetlensége, a sajtószabadság, a kisebbségek helyzete és a korrupció elleni fellépés – talált problémás gyakorlatokat. Bár azóta számos alkalommal tárgyalt róla az uniós Tanács, a szankciók, különösen a magyar szavazati jog felfüggesztésének kérdése eddig még soha nem került komolyan napirendre.
Most azonban új lendületet kapott a folyamat: a május 27-i tanácsülésen a hetes cikkely szerinti eljárás keretében ismét hivatalos meghallgatást tartanak Magyarországról.
Amint arról írtunk, tényleges szankciókra – például a szavazati jog felfüggesztésére – ezúttal sem lehet számítani, több uniós diplomata is úgy nyilatkozott a Portfolio-nak, hogy az ülés „figyelmeztető lövésnek” tekinthető.
Egyes feltételezések szerint az uniós fellépés mögött a magyar kormány Ukrajna EU-csatlakozásának blokkolása állhat, mások viszont a nemrég benyújtott átláthatósági törvényben látják a fő okot. Ez utóbbi jogszabály egyes elemei – például a civil szervezetek és sajtóorgánumok külföldi támogatásának szankcionálása – több uniós tagállamban is komoly aggodalmat keltettek.
A Bizottság eddig formálisan nem kommentálhatott egy még el nem fogadott törvénytervezetet, de a Portfolio információi szerint egy jogi kiskaput kihasználva pénteken kérték a magyar kormányt, hogy ne fogadja el a törvényt a jelenlegi formájában.
Brüsszel azért kommentálta a tervezetet, mert az új magyar szabályozás uniós forrásokat is érintene.
Ezzel párhuzamosan 329 civil szervezet – köztük a Civil Liberties Union for Europe – nyílt levelet küldött Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek és McGrath biztosnak, amelyben jogi fellépést sürgetnek a törvénytervezet ellen.
Mint arról beszámoltunk, uniós forrásaink szerint a tagállamok és a Bizottság egyre kevésbé számolnak azzal, hogy Magyarország belső reformmal változtatna irányvonalán. Ehelyett Brüsszel és a többi 26 tagállam már inkább a magyar kormány megkerülésére építő stratégiákban gondolkodik. Ezt bizonyítja az is, hogy az utóbbi EU-csúcsokon a magyar vétók ellenére külön tagállami nyilatkozatokkal fejezték ki Ukrajna melletti támogatásukat, vagy hogy a szankciós döntésekben egy „hajlandók koalíciója” kezdett kialakulni Magyarország kikerülésére.
A május 27-i meghallgatás így nem a szankciók valódi bevezetéséről, hanem inkább a politikai nyomás fokozásáról és az uniós egység fenntartásáról szólhat majd McGrath részvételével.
Az Európai Parlament viszont még határozottabb fellépést sürget: a múlt heti strasbourgi vita után 26 EP-képviselő levélben kérte a magyar tanácsi szavazati jog és az uniós források felfüggesztését. Bár a Bizottság várhatóan nem teljesíti ezt a kérést, inkább a fokozatos elszigetelés stratégiáját viszi tovább. Eközben a testület az uniós jogi lehetőségeket is aktívan használja: például kereskedelmi jogkörökkel élve javasolja 2027-től az orosz energiahordozók importjának tiltását, amelyhez nincs szükség egyhangú döntésre.
Címlapkép forrása: EU
Az utolsó pillanatban lépett Amerika: félelmetes fegyverarzenált kaparintott volna meg a terrorszervezet
Nagy mennyiségű fegyver indult volna útnak Szíriából.
Katasztrofális dolgok derültek ki az Egyesült Államokról
Sokkal többen halnak meg, mint kellene.
Sokkoló állításokat tett Ukrajna a világ egyik legerősebb országáról - Ezt nem hagyhatták szó nélkül
Itt van a reakció a vádakra.
Kiderült: az amerikai gazdaság legnagyobb problémája Donald Trump
A Fed szerint a kormány a fő kerékkötő.
Milyen MI-stratégiára lenne szüksége az USA-nak?
Eric Schmidt a mesterséges intelligencia gyors fejlődésének biztonsági és energiaellátási kockázatairól beszélt az amerikai Képviselőházban.
Halra magyar! 400 milliós pályázat nyílik halfeldolgozók fejlesztésére
Kiemelt lehetőség mikro-, kis- és középvállalkozások, őstermelők, családi gazdálkodók és halfeldolgozással foglalkozó induló cégek számára.
Az áremelkedés szorításában - A délkelet-európai kiskereskedelmi bojkott tanulságai
2025 elején több országban civil bojkottok indultak az elszabaduló élelmiszerárak miatt.
A piacok bosszúja: késik de nem múlik
Más országok hasonló teljesítménnyel egy gyenge B-besorolásra lennének csak jók, valahol a feltörekvő gazdaságok szintjén - erős kijelentés az USA adósságáról, de igaz lehet. A...
The pos
Masszív emelkedés jöhet a kriptopiacon - egy itthon egyedi befektetéssel maximalizálhatjuk a hozamot
Az elmúlt hetekben jelentős emelkedést produkált több kriptodeviza árfolyama is, ami az amerikai dollár gyengülése miatt bekövetkezett likviditásbővülésnek volt köszönhető. Mivel nyáron
Make Europe Stock Great Again
A legtöbben azt hitték - jogosan -, hogy Trump visszatérése új aranykort jelent majd az amúgy is felülteljesítő amerikai piac számára. Hát, ebből eddig nem...
The post Make Europe Stock Great
A vételár kalkuláció véglegesítése a cégértékesítések során - tranzakció zárási mechanizmusok
A cégértékesítés egyik legkritikusabb pontja, amely az eladók és vevők döntéseit leginkább befolyásolja, a tranzakciós Vételár meghatározása és annak véglegesítési mechanizmusa. Fontos
Lassan bezöldül a világ egyik legnagyobb tava
Afrika szívében, Kenya, Uganda és Tanzánia határain húzódik meg a kontinens legnagyobb édesvízi tava, a Viktória-tó. Ez a hatalmas víztömeg nemcsak Afrika, de a világ eg

Az Intergal Group új minőséget hoz a lakóparkpiacra! (x)

- Az egész világ egyetlen vadászgépről beszél: azt mondják, a legmodernebb európai gépeket győzte le a J-10C
- Drámai időjárás-előrejelzés érkezett: ekkor robbanhat be a pokolian forró nyár Magyarországon
- Közeleg az újabb pusztító háború? – Kiadta a figyelmeztetést a hírszerzés
- Szép csendben építik le az embereket Magyarországon, most omlik össze a nagy béralku
- Megjelent a 100 leggazdagabb magyarról szóló lista, mutatjuk a százmilliárdos vagyonokat
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Divat vagy okosság? ETF-ek és a passzív befektetések világa
Fedezd fel az ETF-ek izgalmas világát, és tudd meg, miért válhatnak a befektetők kedvenceivé!
Katasztrófa Parajdon: fogad még valaha látogatókat a sóbánya?
Kritikus a helyzet Székelyföld egyik legnépszerűbb turistalátványosságánál.
Új világ az állampapíroknál – Hova áramlik a magyarok pénze?
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?
Száj és körömfájás: már látni a fényt az alagút végén
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.