
A Dohányadózási Irányelv módosítása a jövedéki adók minimális mértékének emelését célozza. Az új szabályok kiterjesztenék az irányelv hatályát az e-cigaretta folyadékokra, a rágó- és orrba szippantható dohányra, a nikotintasakokra, egyéb nikotintermékekre, valamint a nyers dohányra is - írta az euronews.
A költségvetés egészéről itt írtunk korábban:
A TEDOR javaslat, amelyet az EU új, 2 ezer milliárd eurós hosszú távú költségvetési keretének részeként mutattak be, a tagállami hozzájárulásoktól független új uniós bevételi forrást teremtene. A tervezet szerint egységes 15%-os lehívási rátát alkalmaznának a fogyasztásra bocsátott dohánytermékek és kapcsolódó termékek mennyiségére, az egyes országokban alkalmazandó minimális jövedéki adókulcs alapján.
"A saját források nincsenek konkrét célhoz kötve. Mindig a éves költségvetésbe kerülnek címkézés nélkül" - nyilatkozta egy uniós tisztviselő. Hozzátette, hogy a felülvizsgált dohányadózási irányelv "kiegészítő, de független" a TEDOR javaslattól.
Az új szabályozás szerint a Bizottság a cigarettákra vonatkozó jövedéki adót a teljes adóteher legalább 7,5%-ában és legfeljebb 76,5%-ában kívánja meghatározni. A módosítás célja a nyers dohány ellenőrzésének szigorítása is, amely gyakran kerül illegális piacokra.
A határon átnyúló vásárlásokat - amikor a dohányt az egyik országban vásárolják, de egy másikban fogyasztják - jobban nyomon követnék. Az EU tervezi a jövedéki termékek mozgásának nyomon követésére használt jelenlegi elektronikus rendszer kiterjesztését a nyers dohányra is.
Mindkét javaslat jelentős politikai akadályokba ütközhet. Az EU-ban az adójogszabályokat csak az Európai Unió Tanácsának egyhangú megállapodásával lehet elfogadni.
Olaszország és Görögország már jelezte ellenállását a dohánytermékek adóvezérelt áremelésével szemben.
Ugyanakkor 2025 márciusában 12 tagállam egészségügyi minisztere levelet küldött Várhelyi Olivér uniós egészségügyi biztosnak, határozottabb fellépést sürgetve a dohány- és új nikotintermékek ügyében. Az egyhangúság elérése azonban továbbra is nagy kihívást jelent, különösen a TEDOR-hoz hasonló bevételgeneráló intézkedések esetében.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Mai béketárgyalás: bejelentette Zelenszkij Ukrajna egyetlen követelését
Egyetlen dolgot kérnek az oroszoktól.
Eldőlt: soha többé nem lehet megnyitni a parajdi sóbányát
Visszafordíthatatlan károkat okozott az áradás.
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.
Egy új innovációval zöldforradalom törhet ki a textiliparban
A Mashouf testvérek új szemlélete formálhatja át a textilgyártás jövőjét.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte


Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.