
Friedrich Merz német kancellár határozottan elutasította az Európai Bizottság új, 2000 milliárd eurós költségvetési javaslatát, amely a 2028 utáni időszakra szólna. Bár Merz korábban többször hangsúlyozta, hogy Németországot Európa vezető hatalmaként kívánja pozícionálni,
egyelőre leginkább az EU ambícióinak visszafogásával próbálja ezt elérni.
Az elutasítás egy nappal azután érkezett, hogy Ursula von der Leyen bizottsági elnök Brüsszelben nyilvánosságra hozta a javaslatot, amely a jelenlegi, 2021–2027-es időszakra érvényes 1200 milliárd eurós keretet emelné meg jelentősen – írja a Bloomberg.
A kancellár kifogásai elsősorban a német vállalatokat érintő tervezett új adókat célozták, amelyek szerinte szembemennek a nemrég bejelentett németországi társasági adócsökkentési tervekkel. Merz azt is világossá tette:
nincs jogalap arra, hogy az EU önállóan vezessen be vállalati adókat, hiszen az ilyen lépésekhez egyhangú tagállami jóváhagyásra lenne szükség.
„Kizárt, hogy Németország ilyen megközelítést támogasson” – mondta Londonban, ahol éppen Keir Starmer brit miniszterelnökkel tárgyalt egy új, átfogó brit–német kétoldalú megállapodásról.
Merz elutasító álláspontja nem meglepő, de a közlemény megfogalmazása szokatlanul éles volt, még német mércével is. A nyilatkozat szerint „az EU-költségvetés átfogó növelése elfogadhatatlan olyan időszakban, amikor minden tagállam jelentős erőfeszítéseket tesz saját nemzeti költségvetésének konszolidálására.” Németország jelenleg az uniós költségvetés legnagyobb befizetője, és a tervezet szerint az új kiadások közel egynegyedét állná. Egy korábbi berlini állásfoglalás már előre jelezte:
a német kormány nem támogatja sem a keret növelését, sem a világjárvány idején bevezetett közös EU-s hitelfelvétel folytatását.
A brüsszeli tervezet nemcsak Merztől váltott ki ellenállást. Több más, hagyományosan „fukar” tagállam – köztük Hollandia, Svédország és Dánia – is túlzónak tartja a 2000 milliárd eurós összeg mértékét, és kifogásolta a javasolt új forráselosztási mechanizmust is. Különösen nagy visszhangot keltett az a terv, hogy eltörölnék az úgynevezett „visszatérítési kedvezményeket” (rebate), amelyeket eddig azon országok kaptak, amelyek az átlagnál nagyobb mértékben járulnak hozzá a közös kasszához.
Ezek eltörlése különösen érzékenyen érintené Németországot, Hollandiát és Svédországot.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök kommunikációs stílusa sem javított a helyzeten. A Bloomberg értesülései szerint több biztos is elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a végső költségvetési számokat csak az utolsó pillanatban ismerhették meg. Bár a Bizottság szóvivője tagadta, hogy a tagállamokat kihagyták volna az egyeztetési folyamatból, elismerték, hogy a végleges összeg nem került időben megosztásra. Mindez tovább élezte az amúgy is feszült brüsszeli–berlini viszonyt.
Merz már korábban is többször nekiment a Bizottságnak. Kifogásolta az EU–USA kereskedelmi megállapodás lassú tárgyalási ütemét, és bírálta a Mercosur-egyezmény ratifikációjának elhúzódását is. Donald Trump amerikai elnökkel folytatott múlt heti telefonbeszélgetésében Merz állítólag azt mondta:
Németország hajlandó lenne egyes ágazatok számára aszimmetrikus vámmegállapodást is elfogadni, ha ezzel gyorsabban köthetnének megállapodást az Egyesült Államokkal.
A mostani költségvetési vita az elkövetkező két év egyik fő politikai konfliktusává válhat Európában. A tagállamoknak hosszú és kemény tárgyalások elé néznek, és egyelőre nem világos, hogy a 2000 milliárdos tervezetből mennyit sikerül majd elfogadtatni. A vita azonban nem csupán pénzügyi kérdésekről szól: a német kancellár és az uniós bizottság közötti hatalmi viszonyok újrarendeződésének is jele lehet. Míg Olaf Scholz elődje diplomatikusabb stílust képviselt, Merz konfrontatívabb és nyíltabb kommunikációs eszközöket használ. Az EU jövőjét meghatározó költségvetési vitában ez az új hangnem kulcsszerepet játszhat.
Címlapkép forrása: EU
Itt a kánikula, életbe lépett a másodfokú hőségriasztás - Térképek és előrejelzések érkeztek
Ez várható, erre kell figyelni.
A fegyverkezési hullám ezen hatásáról alig beszélnek, pedig katasztrofális a klímára
Ha a világ hadseregei egy ország lennének, akkor a világ 4. legnagyobb ÜHG-kibocsátóinak számítanának.
Miért akarja meghódítani Ukrajnát Putyin? – Száz évvel ezelőtti szövegek adhatnak választ a kérdésre
Ki volt Pjort Szavickij, az eurázsianizmus egyik alapítója?
Coldplay‑koncerten lebukott, másnap lemondott: távozik az Astronomer vezérigazgatója
A botrány után új vezetőt keres a vállalat.
Halálos hajóbaleset Vietnamban - Legalább 27 áldozat, köztük gyerekek
A Wipha vihar turistákat sodort a halálba.
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.


Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?
Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz? Megtanulhatod, mikor érdemes növelni a kockázatvállalást, és mikor jobb óvatosan hátrálni.