Üzlet
Forr a levegő Bécsben - Megérkeztek az oroszok

Sajtóértesülések szerint Oroszország napi 300 ezer hordós kitermelés-csökkentést vállalna, bízva abban, hogy az OPEC emellett mintegy napi 1,5 millió hordós kitermelés-csökkentésről dönt (Ez utóbbi a jelenlegi piaci várakozások fényében extrém mértékű csökkentésnek számít, legtöbben ennél mérsékeltebb termeléscsökkentést prognosztizálnak - köztük a Goldman Sachs is).
Minden szem a holnapi döntésen
Korábbi cikkünkben részletesen is beszámoltunk arról, hogy a 2008-as pénzügyi válság óta nem volt olyan fontos ülése az OPEC-nek, mint most, tekintve az olaj árának nyár óta látott, 30 százalék feletti esését. A szervezet ülése több végeredményt is hozhat. Az egyik lehetséges szcenárió, hogy nem sikerült közös megállapodást elérni a tagországoknak, amit a legtöbb piaci szakértő ún. "worst case" esetként tart számon. Az is bekövetkezhet ugyanakkor, hogy megállapodás születik arról, hogy bármiféle, az olajárak emelésére tett kísérlet feltehetően hatástalan. Ha azonban az OPEC mégis úgy ítéli meg, hogy szükséges a kitermelés visszafogása, arról is dönteni kell, hogy mennyivel csökkentsenek, mennyi ideig, illetve arról is, hogy az egyes tagországokra mekkora kitermelés csökkentés hárul.
A piacok átmeneti megnyugtatásához vélhetően egy kisebb, napi 500 ezer hordós kitermelés csökkentés is elegendő lenne, igazán pozitív üzenetet viszont az közvetíthetne, ha a befektetők látnák, az OPEC most is egy működő szervezet, mely képes összehangoltan döntés hozni. A legkedvezőbb forgatókönyv így az volna, ha egységes álláspont születne a kitermelés - jelentősebb mértékű - visszafogásáról. Az EIA szerint az OPEC-országok jelenlegi kitermelési szintjével számolva 2015-re napi mintegy 1-1,5 millió hordós kitermelés csökkentés kellene a piaci egyensúly helyreállításához.