Üzlet
Ezeket a részvényeket büntetik leginkább
Padlón az európai bankok
A Stoxx 600 indexen belül a bankszektor messze a legrosszabbul teljesítményt tudhatja magáénak a mai kereskedésben, a Stoxx banki szektorindex 14,4 százalékot zuhant. Ez persze nem meglepő, a befektetési bankok már korábban is figyelmeztetéseket adtak ki, amelyek szerint több ezer munkahelyet tehetnek át a kontinentális Európába, illetve az amerikai bankok New Yorkba.A gyengülő font, az ingatlanáresés, és a várható gyengébb gazdasági teljesítmény is visszafoghatja a bankok hitelezési aktivitását, ami a profitabilitást is veszélyezteti. A legnagyobb bankok közül többen - például a Goldman Sachs, a UBS, a Barclays, a Bank of America vagy a Citigroup - már az elmúlt hónapokban jelezték, hogy csökkentik kitettségüket a brit pénz- és tőkepiacokon. A leginkább az angol a francia és a német bankpapírokat adják a befektetők.
A bankszektorral szorosan együttműködésben álló szektorok, mint a biztosítás és a pénzügyi szektor is jelentős, közel 10 százalékos visszaesést volt kénytelen elkönyvelni.
A légitársaságok is megszenvedik a britek kilépését, az általános részvénypiaci pánik mellett esetükben arról is szó van, hogy kérdéses, mi történik majd a repülési jogokkal. Az EU-n kívüli légitársaságok esetén ugyanis bilaterális kormányközi egyezmények szabályozzák, hogy melyik légitársaság hova indíthat járatokat. A légitársaságok közül a legnagyobb esést az IAG (-24%), az EasyJet (-15%) és a Wizz Air (-14%) volt kénytelen elszenvedni.
Az autóipar szintén a brit kilépés nagy vesztesei között szerepel. A szektor összességében 9 százalékos visszaesést könyvelhet el, a legnagyobb vesztesek között a Peugeot 16 százalékos, a Renault 14 százalékos, a Daimler 9,2 százalékos, a BMW 9,1 százalékos, míg a Volkswagen 9,3 százalékos mínuszban tartózkodik a délután folyamán. Az autógyártók között a Brexit nagy vesztesei azok lehetnek, melyek nem rendelkeznek a szigetországban gyártókapacitással, hanem kizárólag exportálják járműveiket.
