Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke az elmúlt hetekben több alkalommal az olajkartellt okolta az üzemanyagárak emelkedéséért, a kitermelés növelését és árcsökkentést sürgetve - többnyire twitter-üzeneteiben, Szaúd-Arábiára pedig nyomást helyezett annak érdekében, hogy növelje olajtermelését a kieső iráni ellátás kompenzálására. Washington a külföldi székhelyű vállalatokat is figyelmeztette, szankciókat fog kivetni rájuk, amennyiben Iránnal üzletelnek. A Trump-adminisztráció célja ugyanis az iráni olaj- és feldolgozott termék export mintegy napi 2,5 millió hordóról nullára redukálása, amivel a megítélése szerint a nemzetközi atomalkut megszegő perzsa államot kívánja megfegyelmezni, egyéb szankciók mellett. Irán az OPEC harmadik legnagyobb olajtermelő országa.
Az OPEC június végén a kitermelés fokozatos emeléséről döntött júliustól, miután az árak májusban három és fél éves csúcsra, 80 dollárig emelkedtek a váratlanul kialakuló kínálati szűkület miatt. Ezt az OPEC 2017 elején életbe léptetett napi 1,8 millió hordós kitermeléscsökkentése mellett olyan nem tervezett események idéztek elő, mint a venezuelai kitermelés esése, és különösen az iráni olajexport teljes leállásától való piaci félelem, ami pedig nagyrészt Trump húzásainak tulajdonítható.
Al-Mazuri szerint az OPEC elegendő tartalék kapacitással rendelkezik az előre nem látható globális ellátási zavarok kezelésére, az Egyesült Arab Emírségek például önmagában napi 400-600 ezer hordóval lenne képes fokozni termelését. Úgy vélte ugyanakkor, egyelőre nincs szükség arra, hogy a szervezet az eredetileg tervezett decemberi időpont előtt rendkívüli találkozóra hívja össze tagjait és az együttműködő más olajországokat, így például Oroszországot.