- Lezárul az Opusnál idén februárban bejelentett tőkeemelés: a Mészáros Építőipari Holding Zrt. 51 százalékos üzletrészének apportjával, valamint a Mátrai Erőművet tulajdonló Kft. 55 százalékos tulajdonának megvásárlásával több, mint 200 milliárd forinttal nő a társaság saját tőkéje.
- A most bejelentett tranzakciók részeként az igazgatóság arról is döntött, hogy a Mátrai Erőmű többségi részesedésének megszerzését a Mediaworks Hungaryt is magába foglaló Opus Press Zrt. értékesítésével finanszírozza.
- A médiacsoportot a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Talentis Group Zrt. vásárolja meg, az adásvételi ügyleteken az OPUS közel 3 milliárd forintos profitot realizál.
- A 9 hónap alatt véghezvitt apportok és üzletrész vásárlások hatásai jelentősen túlszárnyalják a menedzsment előzetesen bejelentett várakozásait, az Opus saját tőkéje ugyanis 250 milliárd forint fölé növekedhet.
- Az új termelővállalatokban szerzett tulajdon az OPUS eredményességére is pozitív hatással lesz, a tőzsdei vállalat működéséből jövőre 20-25 milliárd forint EBITDA várható.
Fontos döntés született
Az Opus igazgatósága csütörtökön elfogadta a Mészáros Építőipari Holding (MÉH) Zrt. 51 százalékára a nemzetközi szakértő (PwC) által meghatározott piaci értéket és az ennek az apportnak megfelelő tőkeemelést - közölte a vállalat a Budapesti Értéktőzsde honlapján. A Mészáros és Mészáros Kft-t, továbbá az R-KORD Kft-t 100 százalékban tulajdonló MÉH Zrt. 51 százalékos üzletrészének értéke 59,759 milliárd forint. A nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással történő tőkeemelés során kibocsátandó 97 805 822 darab új részvénynél is a februárban 611 forintban rögzített árfolyamot veszik figyelembe.Itt érdemes megjegyezni azt, hogy az Opus csütörtöki záróárfolyama ennél alacsonyabb, 468 forint volt. A tranzakció során viszont valóban a februári rögzített árfolyamot vették figyelembe, amely egyrészt erősíti a menedzsment szavahihetőségét, másrészt megerősíti azt a folyamatos kommunikációt, amely szerint a vállalat vezetése arra törekszik, hogy értéket teremtsen a részvényeseinek.
A tranzakciót az OPUS PRESS Zrt. értékesítéséből fedezik, amelyen mintegy 3 milliárd forintos profitot realizál az Opus.
A médiavállalkozásokat tömörítő céget és a tulajdonában álló további társaságokat - így a Mediaworks Hungary Zrt.-t és annak leányvállalatait (MediaLOG Zrt., DMH Magyarország Kft., Dunaújvárosi Szuperinfó Kft., Maraton Lapcsoport Kft.), valamint a PRINTIMUS Kft.-t - a nettó kötelezettségeken felül 7,4 milliárd forintért, illetve a csoport követeléseit további 2,5 milliárd forintért a Mészáros Lőrinc érdekeltségében működő Talentis Group Zrt. vásárolja meg.Lezárul a tőkeemelési sorozat
Az Opus igazgatósága csütörtöki döntésével hozzájárult ahhoz is, hogy az apportszerződés részeként a Konzum PE Magántőkealap a Kall Ingredients Kft. felé fennálló 4,36 milliárd forintos követelésével tőkét emeljen a tőzsdei társaságban. Az Opus a tranzakció ellenértékét 9 314 820 darab új részvények zártkörű forgalomba helyezésével fedezi, melynek kibocsátási értékét az igazgatóság a szerdai záróárfolyamon, 469 forintban határozta meg.Az út-, vasút-, híd- és vízépítési nagy projektekben aktív, jelenleg mintegy 300 milliárd forintos szerződésállománnyal rendelkező Mészáros Építőipari Holding, illetve a hazai áramtermelés ötödét adó Mátrai Erőmű irányító részesedésének megszerzésével lezárul az Opus februárban bejelentett tőkeemelési sorozat.
A tranzakciók nyomán az Opus saját tőkéje 2018 év végére meghaladhatja a 250 milliárd forintot.
A 2017. decemberi mérlegforduló napon 14,98 milliárd forintos saját tőkével rendelkező Opus igazgatósága ugyanis a tranzakciók februári bejelentésekor még csak 110-120 milliárdos növekedést tervezett. Az eltérést a Kall Ingredients Kft. 100 százalékos üzletrészének megszerzése, a Mátrai Erőmű Zrt. tulajdonosi szerkezetének átalakulása, továbbá a Mészáros Építőipari Holding szakértői értékelése adja.Az új termelővállalatokban szerzett tulajdon az Opus eredményességére is pozitív hatással lesz, a tőzsdei vállalat jövő évi EBITDA-ja 20-25 milliárd forint lehet.
Mi lesz a következő fontos lépés?
A következő lépés a Konzum beolvasztása az Opusba, az egyesülési folyamat elindításáról a két társaság december 3-i rendkívüli közgyűlésein határozhatnak a részvényesek. A budapesti tőzsde történetében egyedülálló fúzió teret nyit a vállalatcsoport régiós növekedési terveinek megvalósításához.Az előzetes becslések szerint a tőzsdei óriásvállalat mai árfolyamon számolva 350-400 milliárd forintos kapitalizációval, ezzel közel megegyező nagyságú, IFRS szerinti konszolidált saját tőkével és 30 milliárd forint fölötti EBITDA-val működhet már 2019-ben.
A fúziót követően a piaci kapitalizáció és a pénzügyi mutatók lehetővé teszik az Opus részvényeinek külföldi szabályozott piaci bevezetését. Az egyesülés utáni társaság mérete és a prosperáló ágazatokat (agrárium, energetika, építőipar, feldolgozóipar, IT és telekommunikáció, pénzügyi szektor, turizmus) tömörítő holdingszervezet áttekinthető tőzsdei működése révén vonzó lehetőséget kínál a nemzetközi nagybefektetőknek, emellett kedvezőbb finanszírozási forrásokat az Opusnak.A mostani bejelentés kapcsán fontos felidézni, hogy február elején jelentette be először az Opus igazgatósága, hogy tőkeemelést hajtanak végre a vállalatnál, akkor egy 60-75 milliárd forintos tőkeemelésről beszéltek, amelyet figyelembe véve úgy számoltak, hogy a társaság saját tőkéje 110-120 milliárd forintra emelkedhet.
Ehhez képest jelentős változást jelentett, hogy egy korábbi prezentációból kiderült, hogy az Opus saját tőkéje a tervezett tőkeemeléseknek köszönhetően nem 110-120 milliárd forint lesz, hanem meg fogja haladni a 250 milliárd forintot.
Most pedig megerősítést nyert, hogy a fentebb leírt tranzakciók nyomán az Opus saját tőkéje 2018 végére meghaladhatja a 250 milliárd forintot, amely jelentősen túlszárnyalja a társaság menedzsmentjének előzetes várakozásait.