Előfizetői tartalom

Hatalmas vita kezdődött: ki juthat hozzá először a koronavírus ellenszeréhez?

Horváth Zoltán
Továbbra is folyik a harc a koronavírus ellenszeréért, világszerte több mint száz vakcinajelöltet tartanak számon, a kutatásokkal és a klinikai vizsgálatokkal párhuzamosan a tudósok és a szakértők szerint a szükségszerűen felmerülő gyártási és disztribúciós kérdések mellett arra is mihamarabb pontos válaszokat kell találni, hogy kik jussanak hozzá majd először a vakcinához, ami a járványügyi szempontok mellett több, csak igen nehezen eldönthető kérdést is felvet majd.

Folyik a harc az ellenszerért

Az igazoltan koronavírus-fertőzöttek száma meghaladta az 5,7 milliót a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem csütörtöki összesítése szerint. míg a járványban eddig több mint háromszázötvenötezren vesztették életüket. Miközben a világ egy részén már lazítanak a járványügyi korlátozó intézkedéseken, és a járvány miatt leálló gazdaságok egy része fokozatosan újraindul, tovább folyik a harc a koronavírus ellenszeréért. Egy-egy ígéretes bejelentés reményt ad a befektetőknek és képes akár jelentős árfolyam elmozdulásokat kiváltani a részvénypiacokon.

A Moderna a múlt héten jelentette be, hogy a társaság kísérleti Covid-19 vakcinája olyan antitestet állít elő, ami ’’semlegesítheti’’ a koronavírust a klinikai vizsgálatok korai szakaszában résztvevő betegeknél. A kezdeti, felfokozott várakozásokat azonban lehűtötte a STAT néhány nappal később megjelenő beszámolója, amely több szakértőt is megszólaltatva arra jutott, hogy az eddig a Moderna által közzétett adatok alapján valójában nem tudható, hogy mennyire lehet hatásos a társaság kísérleti vakcinája.

Szinte minden hétre több fontos bejelentés is jut, kedden a Novavax arról számolt be, hogy megkezdődött a fázis I. klinikai vizsgálat a cég koronavírus vakcinajelöltjével, amelynek előzetes eredményei júliusra várhatók majd.

Erről szól még a cikk:

  • Ki juthat hozzá először a vakcinához? Milyen szempontok szerint részesítsünk előnyben különböző csoportokat vagy közösségeket?
  • Ha megérkezik a koronavírus elleni vakcina, kooperálnak-e egymással az országok, vagy inkább megpróbálkoznak annak felhalmozásával?
  • A szakértők szerint érdemes több vakcina párhuzamos fejlesztésére koncentrálni, és nem szabad túlbecsülni a fejlesztés alatt álló vakcinák hatásait.

Kedves Olvasónk!

A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés