A második oltás után hevesebb reakciók lehetnek
Sokan kapják itthon már a második adag oltást, itt hevesebbek a reakciók, ami nem meglepő, hiszen az első adagnál az ellenanyag-termelés indul meg, a második után pedig megkezdődik a sejtes immunitás kialakulása. Olyan memóriasejtek alakulnak ki, amelyek emlékezni fognak a kórokozókra, ennek a folyamatnak az a következménye lehet (nem mindenkinél, de előfordulhat), hogy a második adag után erőteljesebbek a helyi reakciók, bőrpír, hőemelkedés, 1-2 napos láz, levertség, izomfájdalom jöhet, amire paracetamol javasolt – javasolja Müller Cecília. Számítani lehet rá, nem kell tőle megijedni, az oltóanyag hatásosságát mutatja, azt, hogy reagál a szervezet az oltóanyag beadására – tette hozzá az országos tisztifőorvos.
Pfizer-és Moderna-vakcinák is érkeznek a héten
Zajlik a védőoltások beadása. Nincs olyan vakcina a világon, ami 100 százalékos védelmet ad. A beoltotti szám még nagyon alacsony ahhoz képest, amit el szeretnénk érni - mondta el Müller Cecília.
Ma is szállít egy adag oltóanyagot a Pfizer, több mint 11 ezer fő részére. Holnap több mint 25 ezer fő részére elegendő Pfizer-vakcina érkezik, a Moderna pedig vasárnapra ígért további 9 ezer fő beoltására alkalmas mennyiséget.
Mindegyik vakcina működik a koronavírus ellen, legyen szó mRNS-vakcináról, inaktivált vírust tartalmazó vakcináról, fehérje alapú vakcináról - mondta el Müller Cecília, emlékeztve arra, hogy annak idején a H1N1 vírus ellen például csak az inaktivált kórokozót tartalmazó vakcinák voltak hatásosak.
Az AstraZeneca is kapott engedélyt Magyarországon, de ők is kevesebbet tudnak szállítani. A gyártók folyamatosan változtatják, hogy mikor és mennyi vakcina elérhető, ezért is kellett más forrásokat keresni, ezért rendeltünk 1 millió főnek elegendő orosz Szputnyik V vakcinát, amelynek minden tételét meg fogják itthon vizsgálni – mondta el Müller Cecília. Tárgyalások zajlanak a kínai Sinopharm vakcinájáról is, ez egy elölt vírust tartalmazó vakcina, ami egy ismert, jól működő technológia.
Müller Cecília: a brit mutánst figyeljük itthon
Müller Cecília elmondta, hogy a fertőzöttek számának csökkenését 4-5 héttel követi az elhunytak számának csökkenése. Az adatok sokkal kedvezőbbek, mint néhány héttel ezelőtt voltak, főleg ha a környező országok adataival összehasonlítjuk. Több országban elindult a harmadik hullám és sok fejfájást okoznak a mutáns vírusok. Itthon elsősorban a brit vírust figyeljük, de brazil, afrikai és egy mutáns vírustörzseket is kimutattak a világon.
Kedvező szám, hogy Magyarországon a gyógyultak száma már a másfélszerese az aktív betegekének.
Akkor lesz enyhítés, ha elegendő oltóanyag érkezik
Kiss Róbert rendőr alezredes a hétvégi rendőri intézkedésekkel kezdi a tájékoztatót. Akkor kerülhetnek a járványügyi intézkedések enyhítésre, ha megfelelő mennyiségű oltóanyag érkezik – tette hozzá. A vendéglátósoktól együttműködést kér a harmadik járványhullám elkerülése érdekében.
Koronavírus Magyarországon: megérkezett a hétfő reggeli adat, újabb Pfizer-vakcinaszállítmányok érke

844 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 360 418 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 56 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 12 024 főre emelkedett - derül ki a napi jelentésből. A kormány a heti ülésén várhatóan a korlátozások meghosszabbításáról dönt. Közben folytatódik az oltási program, hétfőn és kedden újabb Pfizer-vakcinaszállítmány érkezik, több mint 36 ezer ember beoltására elegendő adag.
Tovább a cikkhez11.15-től tájékoztat az operatív törzs
Hétfőre a „szokásos” időpontra, 11.15-re hirdette meg a tájékoztatóját az operatív törzs. Vélhetően szó lesz a vakcinákról és az oltási programról is.
Müller Cecília tegnapi nyilatkozata szerint átgondolt oltási terv szerint halad a vakcináció, az oltásra jelentkező egészségügyi dolgozók 80 százaléka már megkapta a védőoltást, és közülük nyolcezren már a második dózist is. Müller Cecília utalt arra is, hogy az új vakcinabeszerzésekkel már a 60 év felettiek, illetve a 89 évnél idősebb állampolgárok oltása kezdődhet meg, őket elsősorban otthonaikban a háziorvos vagy egy oltócsoport fogja felkeresni.
Elárulta Müller Cecília, mi a feltétele annak, hogy az orosz vakcinát is felhasználhassák itthon

Miután a héten kiadta az ideiglenes felhasználási engedélyt az orosz Szputnyik V-re az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) és 1 millió ember beoltására elegendő vakcinát kötött le a kormány a következő 3 hónapra, elárulta a közmédiának Müller Cecília országos tisztifőorvos, hogy mikor lehet ténylegesen megkezdeni itthon az orosz vakcinával való oltást. Ez azután történhet meg, miután a Nemzeti Népegészségügyi Központ a már eddig leszállított 6 ezer adagnyi orosz vakcinánál ellenőrizni tudja, hogy valóban szaporodásra képtelen vírust tartalmaznak, ugyanakkor az információt eljuttatják a sejthez, így ki tudják váltani az immunválaszt. Közben jelezte, hogy a magyar oltási terv átgondolt, haladnak a tervek szerint és nagy előrelépésnek nevezte, hogy a magyar szakembereknek is sikerült a vírus angliai mutációját itthon sejttenyészeteken szaporítani, így ez segíthet a magyar oltóanyag kifejlesztésében is.
Tovább a cikkhezCímlapkép: Getty Images