Bámulatosan talpra állt a bitcoin a zuhanásból, pedig nagyon csúnyákat mondott róla Yellen
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter egy hétfői online eseményen azt mondta a bitcoinról, hogy „extrém módon hatékonytalan a tranzakciók lebonyolítására” és „erősen spekulatív eszköz”, de ekkor már kezdett visszajönni a délelőtti nagy zuhanásból a bitcoin és estére szinte teljesen ledolgozta a napközbeni csaknem 17%-os esését.
Hétfő este már 54 ezer dollár felett járt a kereskedés, azaz alig 3%-kal volt olcsóbb, mint vasárnap este (56 ezer dollár felett). Vasárnap napközben a Reuters rendszere szerint 58445 dolláron volt az eddigi történelmi csúcsa a kriptodevizának.

Itt is szerepet játszhat a kötvényhozamok emelkedése
Ahogy a részvénypiacoknál is, a bitcoin esetében is negatív hatással lehet az árfolyamra a kötvényhozamok emelkedése, az 30 éves amerikai államkötvény inflációval kiigazított hozama múlt pénteken először lendült pozitívba 2020 júniusa óta, míg a 10 éves amerikai államkötvény inflációval kiigazított hozama a múlt havi -1,05 százalékról -0,80 százalékra emelkedett az amerikai pénzügyminisztérium adatai szerint.
A bitcoint sokszor hasonlítják az aranyhoz, nem véletlen a "digitális arany" becenév. Sok alap az infláció elleni hedgeként vette a bitcoint, viszont az reálhozamok emelkedésével eladhatják a kriptodevizát - mondta Alvi Felman, a BlockTower Capital kereskedelmi vezetője.
Az értékőrző tulajdonságú eszközök egyébként jellemzően ellenkezően mozognak a reálhozamokkal. Az arany ára például 5 hónap alatt 600 dollárral a 2075 dolláros rekord szintre emelkedett tavaly, miközben a 10 éves amerikai államkötvény reálhozama 0,55 százalékról -1,08 százalékra esett ugyanezen az időtávon.
Miért esik a bitcoin?
A mai visszahúzás előtt jelentős mennyiségű bitcoin áramlott a kriptotőzsdékre, különösen a Geminire, amelyik az egyik vezető kriptotőzsde az Egyesült Államokban. Amikor a bálnák nagy mennyiségű bitcoint helyeznek el a tőzsdéken, az jellemzően eladási szándékot takar, tehát feltételezhető, hogy néhány bálna profitot akart realizálni az elmúlt hetek ralija után. Ennek a folyamatnak van egy továbbgyűrűző hatása az opciós piacokon is, ami miatt még nagyobb lesz az esés.
Before the dip, there were significant inflows into all exchanges, mostly Gemini.Chart $BTC
— CryptoQuant.com (@cryptoquant_com) February 22, 2021
Egyre csúnyább
Ahogy telik az idő, egyre nagyobb esést látunk a bitcoinban, az árfolyam 47 622 dollárig is leszúrt, ami 17,1 százalékos zuhanásnak felel meg. Ezzel egyébként a január végi lokális mélypontra és a vasárnapi történelmi csúcsra húzott Fibonacci 38,2 százalékos szintjéig szúrt le az árfolyam, valamint a 20 napos mozgóátlag is nagyon közel járt ehhez a szinthez, amelyet így sokan vételi pontnak tekinthettek, hiszen gyorsan visszarántották az árfolyamot 52 500 dollár közelébe.

Mindeközben az MACD is divergenciát mutatott, a trenderősséget mérő indikátorban egyre alacsonyabb csúcsok látszódtak, szemben az árfolyammal, amelyen egyre magasabb csúcsok alakultak ki. Az MACD divergencia is negatív előjel, amely szerepet játszhatott a mai esésben.

Csúnya, ami a kriptopiacon zajlik, nagyot esett a bitcoin árfolyama
A bitcoin árfolyama kis túlzással napi szinten döntötte a rekordokat az elmúlt hetekben, viszont ma megérkezett a korrekció és markáns esést látunk a kriptodevziák piacán. Vasárnap egyébként 58 352,8 dollárnál új történelmi csúcsra emelkedett a bitcoin árfolyama, innen érkezett ma a korrekció, mely során egészen 53 505,7 dollárig esett a jegyzés, ami 8,1 százalékos esésnek felel meg. Az igazsághoz azért hozzátartozik az is, hogy a bitcoin még a mai eséssel is 87,5 százalékos pluszban van idén.

Érett már a korrekció a bitcoinnál, hiszen az elmúlt időszakban masszívan emelkedett a kriptodeviza árfolyama és az RSI is lényegében a Tesla február 8-i bejelentése óta 70 fölött állt, azaz folyamatosan túlvettséget jelzett az elmúlt két hétben, de még most is 71-es az indikátor értéke a napi grafikonon. Heti charton egyébként 80 fölött van az RSI, míg havin több mint 90 ponton, tehát a hosszabb időtávokon továbbra is masszív túlvettségről beszélhetünk.

A JP Morgan szerint a bitcoin volatilitása várhatóan a jövőben is velünk marad, hiszen a piac likviditásának csökkenésével együtt a volatilitás is megnövekszik és a kisebb ügyleteknek is aránylag magas hatása lesz az árfolyamra.
Ahogy egyébként lenni szokott, a bitcoin magával rántotta az egész kriptodeviza piacot is, az ethereum árfolyama jelenleg 5,3 százalékos mínuszban van.

Míg a bitcoin cash például 5,8 százalékot esett.

A fontosabb kriptodevizák között jelenleg egy kivételt látunk ma, a Ripple-t, melynek árfolyama 3,9 százalékos pluszban áll jelenleg.

Címlapkép: Dan Kitwood/Getty Images