A jelenlegi energiarendszereink nem hatékonyak, egyes statisztikák szerint a globális energiarendszer teljes vesztesége korunkban kb. 60%, azaz a megtermelt energia több mint fele egyszerűen kárba vész. "Meggyőződésünk, hogy a helyzetből a kiút elektromos és digitális. Elektromos, mert a legkönnyebben elérhető zöld energia az elektromos áram, amely a leghatékonyabb energiaforrás és a legerősebb eszköz a dekarbonizációhoz. Digitális, mert a digitalizáció láthatóvá teszi a láthatatlant, megszünteti a pazarlást és növeli a hatékonyságot" – fejti ki lapunknak Hajós Balázs.

Ma bármilyen innováció az okos készülékektől a legújabb autókig – mind elektromosak és digitálisak, de a valóságban ezek a legújabb technológiák még mindig a XX. század energiarendszerére támaszkodnak. A világ energiatermelésének döntő része még ma is fosszilis tüzelőanyagokból származik, a világ áramelosztásának szinte teljes egésze passzív, azaz nem tudunk semmit arról, mi történik az árammal azután, hogy bekerül a hálózatba. Magyarországon jobb a helyzet mindkét tényező esetében, de itt is még bőven van hova fejlődnünk. De a jó hír, hogy a technológia már rendelkezésre áll – jegyzi meg Hajós, majd hozzáteszi: a villamosenergia termelés esetén gondoljunk a megújulókra, felhasználásnál például az elektromos vasútra vagy autókra. Ma már tudunk kibocsájtás nélkül termelni és felhasználni. Ugyanígy rendelkezésünkre állnak azok a digitális technológiák, amelyek hatalmas adatmennyiségek feldolgozásával idővesztesség nélkül felhívják a figyelmünket a rendszer nem hatékony elemeire, mérik a veszteségeket és okosan irányítják a hálózatot.
"Ezért elektromos és digitális az innovációnk alapja, mellyel a Schneider Electric a folyamatokat és energiagazdálkodási technológiákat integrálja, egyesíti az egész életciklust átölelő, a végponttól a felhőig összekötő vezérlőket, szoftvereket és szolgáltatásokat, integrált irányítást kínálva az otthonok, épületek, adatközpontok, az infrastruktúra és a különböző iparágak számára" - teszi hozzá.
Példaként a szakértő egy irodaépületet említ, ahol a saját megújulótermeléssel, energiatárolóval és egy teljesen digitalizált, mesterséges intelligencia által vezérelt épület- és energiarendszerrel egy hasonló „átlagos” épület eenergiafogyasztásának egy tizedére tudták szorítani a fogyasztást. Mindezt úgy érték el, hogy a beruházás összesen 5 százalékkal nőtt a teljes épület egészét tekintve.
Egy adatközpontban az energiaveszteség – pl. hő formájában – akár felhasználásra is kerülhet: a Schneider Electric egyik projektje során segített az adatközpontban termelődő hőt egy távhőszolgáltatónak értékesíteni, mely nyáron technológiai hő formájában az iparnál kerül felhasználásra.
A lehetőségek tárháza végtelen, de már egyszerűbb okosításokkal is 20% körüli energiahatékonyság növekedést érhetünk el – ami a mai piaci környezetben már messze nem aprópénz.
Mindemellett az ipari vállalatok illetve az infrastruktúra-üzemeltetők is fenntarthatósági, üzembiztonsági kihívásokkal küzdenek. Számukra fontos megoldandó probléma a szakemberhiány, amire egyértelműen válasz lehet egy új üzemeltetői élményt kínáló – és lényegesen kevesebb humánerőforrást igénylő – elektromos és digitális rendszer. Ma már egy okostelefonról irányíthatunk egy egész irodaházat, gyárat vagy közlekedési csomópontot. Ez hatalmas lehetőség, de egyben veszélyforrás is, ha egy vállalat nem figyel a kiberbiztonsági feltételek teljesülésére.
Rendszereink eleve magukban hordozzák a legújabb kibrbiztonsági megoldásokat, illetve felkészült kollégáink meglévő energia és automatizációs rendszereket tudnak biztonságossá tenni. Bár sok cég azt gondolja, hogy felkészült – ők leginkább IT, azaz a klasszikus informatikai biztonságra gondolnak. Mi az OT – azaz az IOT rendszerek, a digitalizált üzem biztonságában tudunk segíteni – mondja Hajós Balázs.
Az energia 4.0. ma már itt van és nem a jövő. A közhiedelemmel ellentétben az energiahálózat digitalizációja nem igényel azonnal hatalmas beruházásokat, technológiánk meglévő rendszereket is képes integrálni. „Úgy gondolom, felelősséggel tartozunk a jövő generációjának és mindent meg kell tennünk a fenntarthatóságért – így közös kötelességünk, hogy együtt menjünk az Energia 4.0 irányába, a leggyorsabb úton a karbonsemleges jövőért” – vélekedik a szakember.
A címlapkép forrása: Getty Images