Szép lett a vége
A Powell által elmondott üzeneteket nyugtatónak, a kockázatvállalás szempontjából inkább bátorítónak értékelte összességében a piac és ezért végül a Dow Jones 1%-os, az S&P 1,5%-os, az elmúlt napokban komoly esést elszenvedő Nasdaq pedig 2,5%-os pluszban fejezte be a napot. Mindez amellett történt, hogy a Fed 75 bp-os kamatemelést hajtott végre és a következő ülésen is hasonló, vagy 50 bp-os emelés jöhet, illetve év végére most 3,4%-os kamatot tükröz a jegybankárok egyéni kamatpálya-várakozása, majd ez jövő év végére 3,8%-ra emelkedhet. Tehát egy jelentős további kamatemelési ciklus áll előttünk, az eddiginél jóval nyomottabb gazdasági növekedés, illetve jóval magasabb inflációs pálya mentén, de a piac az elmúlt napok durva esése után most már inkább a vételekre szavazott.


Szép pluszba lendültek az amerikai tőzsdék a jelentős kamatemelés mellett is
A Fed-elnöki tájékoztató elején még kis mínuszba is benéztek a vezető indexek, de aztán a Jerome Powell által elmondott üzenetek hatására határozott pluszba lendültek. Az S&P500 például 3800 pont fölé ugrott, most éppen 1,7% körüli az emelkedés mértéke. A Powell által elmondottakat ebben a külön hírfolyamunkban tudósítottuk.
Rángatják az amerikai tőzsdéket a nagy Fed-kamatemelés hírére
A várt/beárazott 75 bázispontos kamatemelés hírére egyelőre markáns elmozdulás nincs a három vezető amerikai részvényindexnél, ide-oda rángatják az indexeket a mérsékelt pluszokban. A befektetők most a perceken belül kezdődő jegybankelnöki sajtótájékoztató főbb üzeneteire várnak.
Próbál talpra állni Amerika a zuhanásból, de még megvárja a Fed-et
Mindhárom vezető amerikai részvényindex pluszban jár jelenleg, azaz az elmúlt napok komoly esése megállt, vaín egy kis természetes visszapattanás, illetve az EKB döntése is segít valamelyest, de alapveőten kivának a befektetők a 2,5 óra múlva érkező Fed-döntés előtt. A Nasdaq 0,21%-os, a Dow 0,7%-os, az S&P 1,2%-os emelkedés jár jelenleg.


Ma is a Mol volt a nap sztárja

Az Európa-szerte uralkodó hangulatnak megfelelően emelkedéssel zárta a mai kereskedést a BUX, a blue chipek közül a Mol járt az élen.
Tovább a cikkhezJelentős emelkedés az európai tőzsdéken
Továbbra is kitart a jó hangulat az európai börzéken, a belga, az osztrák, és görög indexek egyaránt 2 százalék feletti pluszban állnak. Kimondottan jól teljesít a magyar BUX index, amely a német DAX-hoz hasonlóan 1,9 százalékos pluszban áll a délután folyamán.

Közel 1 milliárd eurós bírságtól menekült meg a Qualcomm

Győzedelmeskedett a Qualcomm, az Európai Unió Bírósága hatályon kívül helyezte a cégre korábban kiszabott 997 millió eurós büntetést, mondván, hogy az Európai Bizottság határozatában számos eljárási szabálytalanság érintette a vállalat védekezéshez való jogát. A bizottság akkori ítélete szerint az Apple-t a chipgyártó sarokba szorította egy 2011-es megállapodással, amely jelentős összegeket és kedvezményeket kínált, amennyiben a cég csak és kizárólag a vállalat által gyártott 4G chipeket vásárolja meg.
Tovább a cikkhezÓvatos emelkedéssel várják a Fed döntését az amerikai tőzsdék

Jó hangulatban várják a Fed mai kamatdöntését az amerikai indexek, mind a három vezető index pluszban nyitott.
Tovább a cikkhezPluszos nyitás a tengerentúlon
Az utóbbi napok mélyrepülése után emelkedésekkel indították a kereskedést az irányadó amerikai indexek a Fed esti kamatdöntése előtt, a Dow 1,2 százalékot, az S&P 1,3 százalékot, a Nasdaq 1,6 százalékot emelkedett. A szektorok közül a kommunikációs szolgáltatások és a ciklikus fogyasztási javak járnak az élen, de az utazási szektor is felpattant a nyitásban.
Ma magyar idő szerint este 8 órakor lát napvilágot a Fed kamatdöntése, majd ezt követően Jerome Powell sajtótájékoztatót tart. A kérdés az, hogy 50 vagy 75 bázisponttal emeli az irányadó kamatot a jegybank. Ha a Fed korábbi előretekintő iránymutatásából indulunk ki, az 50 bázispontos emelés a reális, a piacok viszont elsöprő többséggel 75 bázispontos kamatemelést áraznak.

Továbbra is felhalmozásra ajánlja az Erste a Gloster részvényeit

Friss elemzést tett közzé az Erste a Glosterről, amelyben kitart a korábban megfogalmazott felhalmozási ajánlása és 1223 forintos célára mellett, ami jelenleg 4,5 százalékkal alacsonyabb, mint a piaci ár.
Tovább a cikkhezMennek tovább az európai indexek
Emelkednek tovább az európai indexek, a DAX már ismét 1,5 százalékos pluszban jár. Hamarosan nyitnak az amerikai tőzsdék, hasonlóképp jó hangulatban, a Dow futures 200 pontos erősödést jelez előre a nyitásra.

Itt az EKB bejelentése
A mai napon rendkívüli ülést tartott az Európai Központi Bank, amelyen döntöttek a már kivezetett pandémiás eszközvásárlási program újrabefektetéseiről, és új eszközt is létre fog hozni a jegybank a kötvénypiaci turbulenciák mérséklésére. A bejelentés hatására az euró gyengülésnek indult, hiszen gyakorlatilag a pandémiás eszközvásárlási program nettó vásárlásainak részleges újraindulását jelenthette ma be a jegybank.
A részvénypiacokon mérsékelt reakció látszik, a DAX kissé lejjebb került, mintegy 50 pontot esett, de továbbra is 1 százalékos pluszban áll az index.

A magyar piacon hasonlóképp kitartanak a pluszok, a BUX 1,6 százalékot erősödött tegnapi záróértékéhez képest.
Rendkívüli döntést hozott az EKB, újra változik az eszközvásárlási program!

A mai napon rendkívüli ülést tartott az Európai Központi Bank, amelyen döntöttek a már kivezetett pandémiás eszközvásárlási program újrabefektetéseiről, és új eszközt is létre fog hozni a jegybank a kötvénypiaci turbulenciák mérséklésére.
Tovább a cikkhezHamarosan rendkívüli bejelentést tesz az EKB

A mai napon rendkívüli ülést tartott az Európai Központi Bank, és Christine Lagarde 14:30-kor sajtótájékoztatót tart, amelyről élőben tudósítunk.
Tovább a cikkhezMegerősítette a Mol hitelminősítését az S&P

Változatlan stabil kilátással megerősítette a Mol hosszú futamidejű adósságának "BBB mínusz" szintű, befektetési ajánlású osztályzatát az S&P Global Ratings.
Tovább a cikkhezKözel 2 százalékos pluszban a BUX index

Kitart az emelkedés az európai tőzsdéken a koradélutáni órákban is, a BUX sem marad ki belőle, közel 2 százalékos pluszban áll a hazai index.
Tovább a cikkhezEgyre forróbb a hangulat: felszabadítja ma a Fed a piacokat, vagy még egyet rúg beléjük?

Ma tartja nagy várakozásokkal övezett kamatdöntő ülését az amerikai jegybank. A kérdés az, hogy 50 vagy 75 bázisponttal emeli az irányadó kamatot a jegybank. Ha a Fed korábbi előretekintő iránymutatásából indulunk ki, az 50 bázispontos emelés a reális, a piacok viszont elsöprő többséggel 75 bázispontos kamatemelést áraznak. Mivel a várakozások magasak, ezért jókora mozgás jöhet ma este a deviza- és részvénypiacokon, hiszen az előző hónapokban is elsősorban a Fed lépései és az azokkal kapcsolatos várakozás mozgatta a piacokat. A jegybanknak emellett a reálgazdasági hatásokra is figyelnie kell, egyre biztosabb benne ugyanis a piac, hogy a Fed infláció elleni harc recesszióba taszítja Amerikát. Ebből a szempontból fontos lesz a Fed ma érkező előrejelzése a növekedésről és az inflációról. A legnagyobb jelentősége viszont talán az előretekintő iránymutatásnak lesz.
Tovább a cikkhezVeszik a ciklikus szektorokat a befektetők
Az elmúlt napok esése után a ciklikus szektorokat, különösen az autóipari és pénzügyi vállalatok részvényeit kezdték el venni a befektetők.
Az autógyártók közül kiemelendő a Renault és a BMW, előbbi 3,4 százalékos, utóbbi pedig több, mint 2 százalékos pluszban áll.

A pénzügyi vállalatok részvényei szintén jól teljesítenek.

Ami a régiós pénzügyi vállalatok részvényeit illeti, az osztrák Raiffeisen és Erste részvényei egyaránt 2 százalék feletti pluszban vannak, a magyar OTP részvényei pedig minimális emelkedéssel kezdték a napot.

Tovább szárnyal a Mol

A tegnapi nagy emelkedés után ma tovább szárnyal a Mol árfolyama, a legjobban teljesítő blue chip a magyar tőzsdén.
Tovább a cikkhezA legjobbak között a BUX
A kereskedés első órájában emelkedik az európai indexek többsége, a BUX a legjobban teljesítő papírok között van az 1,2 százalékos erősödésével.

Kérelmezte az MNB-nél az OTT-One, hogy állítsa vissza a részvények tőzsdei kereskedését

Kérelmezte az MNB-nél az OTT-One a tőzsdei kereskedés visszaállítását – olvasható a vállalat közleményében.
Tovább a cikkhezEgy font hús - Eljött a büntetés ideje, csak a rossz és rosszabb közül lehet választani

Guy Ritchie Úriemberek című filmjének végén a főszereplő kemény büntetést szab ki a rivális gengszterre, akinek ki kell vágnia magából egy font húst. Nagyon hasonlónak látom az inflációs adat június 10-i közzététele után most a Fed helyzetét is. A jelenlegi inflációs helyzet kezelésénél már nem állnak rendelkezésre fájdalommentes megoldások. Az eddig részleges kegyelmi kényszerképzetben élő részvénypiac is kőkeményen kezdi az elmúlt napokban felfogni a helyzet súlyát.
Tovább a cikkhezEmelkedéssel nyitnak az európai tőzsdék
Emelkedéssel nyitnak az európai tőzsdék a mai jegybanki lépésekre várva, a DAX 1,3 százalékos, a FTSE-100 0,8 százalékos, a CAC-40 1,1 százalékos pluszban áll a nyitást követő percekben.
A Richter és az OTP húzza felfelé a BUX indexet

A pluszos európai nyitás közepette a BUX kisebb erősödéssel indítja a napot, főként a Richternek és az OTP-nek köszönhetően.
Tovább a cikkhezNagy volumenben vette tovább az OTP a saját részvényeit

Az elmúlt hetekben az OTP több alkalommal is nagy volumennel vásárolta részvényeit, tegnap a javadalmazási politikája megvalósítása részeként vett a bank részvényeket.
Tovább a cikkhezBréking: rendkívüli ülést tart ma az EKB az elszálló hozamok miatt

Rendkívüli ülést tart szerdán az Európai Központi Bank (EKB) – írja a CNBC. Mindez azért érdekes, mert az eurózóna jegybankja a múlt hét csütörtökön tartotta „rendes” kamatdöntő ülését, azóta viszont jelentős hozamemelkedés volt az európai piacon.
Tovább a cikkhezMik az aktuális események a tőzsdéken?
- Vegyesen zártak tegnap a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 0,5 százalékkal került lejjebb, a S&P 500 0,4 százalék mínuszban zárt, míg a Nasdaq 0,2 százalékkal került feljebb. Mindeközben a 10 éves amerikai államkötvényhozam 11 éves csúcsra emelkedett.
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel felemás hangulat látszik, a Nikkei 1,25 százalékkal esett, a Hang Seng 0,89 százalékkal került feljebb, míg a Shanghai Composite 1,9 százalékos pluszban van. A kínai részvényeket ma felfelé segíti, hogy a várakozásoknál kedvezőbb makrogazdasági adatok láttak napvilágot Kínából, az ipari termelés emelkedett májusban év/év alapon a várt csökkenés helyett, a kiskereskedelmi értékesítések pedig a konszenzusnál kisebb mértékben csökkentek.
- Iránykereséssel indulhat a nap az európai börzéken, a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján a DAX 0,02 százalék pluszban nyithat, a CAC 0,33 százalékkal kerülhet lejjebb, míg a FTSE 0,75 százalékot eshet.
- Az amerikai határidős részvényindexek emelkedést vetítenek előre a piacnyitásra, a Dow Jones 0,06 százalékot emelkedhet, a S&P 500 0,14 százalékkal kerülhet feljebb, míg a Nasdaq 0,24 százalékkal kerülhet feljebb.
- A hét nagy eseménye a Fed kamatdöntése lesz, amelyre ma este kerül sor. Az utóbbi napokban elsősorban a múlt pénteken megjelent amerikai inflációs adat okozott mozgást a piacon, a befektetők mostanra az eddigi 50 helyett 75 bázispontos kamatemelést áraznak a Fed mai ülésén. A szakemberek szerint egyre nő annak esélye, hogy a jegybank lépései recesszióba lökik az amerikai gazdaságot, mostanra sokan úgy gondolják, hogy fél éven belül leáll a gazdaság növekedése.
Mi várható makro fronton?
Ma az MNB statisztikai mérlegét közlik, a KSH építőipari adatot tesz közzé. A kínai és az európai ipari adatok egyaránt fontosak: előbbi a lezárások hatásait mutatja meg májusból (amelynek jelentős inflációs hatása lehet Európában is), utóbbi részben választ adhat arra, hogy milyen mértékben fékezhetett az európai gazdaság (ha egyáltalán). A konjunktúra szempontjából fontos lesz a májusi amerikai kiskereskedelmi adat is, de
a hét legfontosabb gazdasági és piaci eseménye egyértelműen a Fed-döntés és az azt követő tájékoztató.
2022. június 13-19. makronaptár | ||||||
Magyar makrogazdaság | ||||||
június | 14. | kedd | 9:00 | KSH | Ipar (második becslés) | ápr. |
június | 14. | kedd | 11:30 | ÁKK | 3 hónapos dkj aukció | |
június | 15. | szerda | 8:30 | MNB | Statisztikai mérleg | máj. |
június | 15. | szerda | 9:00 | KSH | Építőipar | ápr. |
június | 16. | csütörtök | 9:00 | MNB | Egyhetes betéti tender (kamat) | |
június | 16. | csütörtök | 11:30 | ÁKK | Kötvényaukció | |
június | 16. | csütörtök | 15:00 | MNB | Egyhetes betéti tender (elfogadott összeg) | |
június | 17. | péntek | 8:30 | MNB | Nemzetközi tartalékok | máj. |
Nemzetközi makrogazdaság | ||||||
június | 13. | hétfő | 8:00 | UK | GDP | ápr. |
június | 14. | kedd | 8:00 | Németo. | Infláció (második becslés) | máj. |
június | 14. | kedd | 14:30 | USA | Termelői árak | máj. |
június | 15. | szerda | 4:00 | Kína | Kiskereskedelem | máj. |
június | 15. | szerda | 4:00 | Kína | Ipar | máj. |
június | 15. | szerda | 11:00 | EU | Ipar | ápr. |
június | 16. | szerda | 14:30 | USA | Kiskereskedelem | máj. |
június | 16. | szerda | 20:00 | USA | Fed kamatdöntés | |
június | 16. | szerda | 20:30 | USA | Jerome Powell sajtótájékoztatója | |
június | 17. | csütörtök | 11:00 | EU | Munkaerő-költség | Q1 |
június | 18. | péntek | 5:00 | Japán | BoJ kamatdöntés | |
június | 18. | péntek | 11:00 | EU | Infláció (felülvizsgált) | máj. |
június | 18. | péntek | 17:00 | USA | Fed-jelentés | |
Forrás: Portfolio-gyűjtés |
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén -2,7 százalékos elmozdulással a FTSE index áll az élen, a sereghajtó 30,7 százalékos eséssel a Nasdaq index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban a Mol részvénye teljesített 10,9 százalékos emelkedéssel, a sor végén az OTP papírja áll 49,1 százalékos eséssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta a WTI árfolyama már 58,1 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 30 364,83 | -0,5% | -8,5% | -5,7% | -16,4% | -11,7% | 42,1% |
S&P 500 | 3 735,48 | -0,4% | -10,2% | -7,2% | -21,6% | -12,2% | 53,2% |
Nasdaq | 11 311,69 | 0,2% | -11,0% | -8,7% | -30,7% | -19,9% | 97,5% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 26 629,86 | -1,3% | -4,7% | 0,8% | -7,5% | -8,7% | 33,9% |
Hang Seng | 21 067,99 | 0,0% | -2,2% | 5,9% | -10,0% | -27,0% | -18,6% |
CSI 300 | 4 222,31 | 0,8% | 1,0% | 5,9% | -14,5% | -19,2% | 19,4% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 13 304,39 | -0,9% | -8,6% | -5,2% | -16,2% | -15,1% | 3,9% |
CAC | 5 949,84 | -1,2% | -8,5% | -6,5% | -16,8% | -10,1% | 13,5% |
FTSE | 7 187,46 | -0,3% | -5,4% | -3,1% | -2,7% | 0,6% | -3,8% |
FTSE MIB | 21 846,89 | -0,3% | -10,3% | -9,2% | -20,1% | -15,2% | 4,2% |
IBEX | 8 066,4 | -1,4% | -8,8% | -3,3% | -7,4% | -13,1% | -25,1% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 38 706,29 | 2,0% | -4,0% | -6,2% | -23,7% | -21,0% | 7,6% |
ATX | 3 086,74 | -1,1% | -8,2% | -0,4% | -20,1% | -13,1% | -1,5% |
PX | 1 290,4 | -0,3% | -3,3% | -0,5% | -9,5% | 9,4% | 29,0% |
WIG20 | 53 247,17 | 0,7% | -6,7% | -3,4% | -23,2% | -20,4% | -11,8% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 8 450 | 0,0% | -6,6% | -18,0% | -49,1% | -49,2% | -9,1% |
Mol | 2 794 | 6,6% | -0,1% | -1,2% | 10,9% | 15,2% | 1,4% |
Richter | 6 660 | 0,4% | -7,9% | -1,7% | -23,7% | -19,8% | -7,5% |
Magyar Telekom | 345 | 0,6% | -6,4% | -13,6% | -16,2% | -18,6% | -27,5% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 118,93 | -1,7% | -0,4% | 7,6% | 58,1% | 67,8% | 165,9% |
Brent | 121,08 | -1,1% | 0,2% | 8,4% | 54,4% | 65,9% | 158,1% |
Arany | 1 813,55 | -0,7% | -2,0% | -0,1% | -0,5% | -2,7% | 42,1% |
Ezüst | 20,95 | -1,4% | -5,5% | -0,2% | -10,0% | -25,1% | 22,0% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 398,6500 | -0,9% | 2,7% | 3,3% | 8,2% | 13,7% | 30,3% |
USDHUF | 382,9307 | -0,8% | 5,6% | 3,2% | 18,2% | 32,4% | 41,2% |
GBPHUF | 462,4150 | -1,0% | 1,1% | 1,8% | 5,3% | 13,4% | 32,9% |
EURUSD | 1,0411 | -0,1% | -2,8% | 0,2% | -8,5% | -14,1% | -7,7% |
USDJPY | 133,8900 | 0,0% | 1,1% | 3,5% | 16,3% | 21,7% | 22,9% |
GBPUSD | 1,2005 | -1,1% | -4,6% | -1,8% | -11,4% | -15,0% | -6,1% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 22 097,3 | -1,6% | -29,0% | -24,4% | -52,2% | -45,5% | 801,9% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 3,48 | 3,3% | 17,3% | 18,3% | 132,3% | 132,1% | 62,9% |
10 éves német állampapírhozam | 1,74 | 7,0% | 35,0% | 82,8% | -1 070,4% | -783,9% | 648,7% |
10 éves magyar állampapírhozam | 8,4 | 0,7% | 15,1% | 11,1% | 83,4% | 200,0% | 173,6% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: ©2015 Zhudifeng
Új listát készít az MNB a magyar tőzsdei cégekről

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az átláthatóság és a befektetők védelme érdekében mostantól minden évben közzéteszi azon tőzsdei cégek listáját, amelyek éves jelentése olyan beszámolót tartalmaz, amelyet könyvvizsgálójuk minősített véleménnyel látott el. Idén eddig három ilyen kibocsátó van - nyilatkozta Barnóczki Péter jegybanki igazgató az MTI-nek.
Tovább a cikkhezKét tűz között a Fed

Az utóbbi hetekben a befektetők figyelme az emelkedő inflációról a potenciális recessziós félelmek felé terelődött. Az amerikai Fed (és a legtöbb központi bank a világon) ugyanis két tűz közé került: a kamatemelésekkel leszorítja az inflációt és esetleg recessziót okoz, vagy továbbra is az indokoltnál alacsonyabb kamatokkal támogatja a gazdasági növekedést, aminek viszont hosszabb távon lehetnek súlyosabb következményei. A legtöbb befektető puha landolásban reménykedik, de a piaci árazások, és a legfrissebb amerikai inflációs adat alapján érdemes felkészülni a további turbulenciákra.
Tovább a cikkhezFontos kamatdöntés közeleg - Bizonytalanság a tőzsdéken, esik az olajár

Tegnap az inflációs félelmek közepette jelentős esés alakult ki a világ tőzsdéin, gyakorlatilag mindenhonnan menekültek a befektetők, alaposan megütötték a kriptovalutákat is. Ma azonban egyelőre mérsékelt elmozdulásokat láthatunk a tőzsdéken, a holnapi amerikai kamatdöntő ülésre várnak feszülten a befektetők.
Tovább a cikkhez