A múlt héten a Federal Reserve 75 bázisponttal emelte az irányadó hitelkamatlábat, ami 1994 óta a legnagyobb egyszeri emelés volt. A Fed döntését aztán Bank of England és a Svájci Nemzeti Bank hasonló lépései követték, és a jegybanki kamatemelések igencsak megviselte a digitális eszközöket. Az teljes kriptopiac értéke több mint 350 milliárd dollárt zuhant az elmúlt két hétben. Az első számú kriptovalutának számító bitcoin értékének több mint a felét veszítette el eddig az idei évben.

Mi még mindig eladnánk az ilyen típusú kriptopénzeket ebben a környezetben
- mondta Ian Harnett, az Absolute Strategy Research társalapítója és befektetési igazgatója a CNBC Squawk Box Europe című műsorában kedden, aki szerint a kriptopénzek piaca nagyban függ a likviditástól. Harnett szerint a bitcoin nem valuta, nem árucikk, és bizonyosan nem értékőrző. A kriptoeszközökről alkotott pesszimista elképzeléseit magyarázva elmondta, hogy a bitcoin általában 80 százalékot esik a korábbi csúcsokról, ami azt jelenti, hogy a 69 000 dollárhoz közeli történelmi csúcshoz képest 13 000 dollárra eshet a bitcoin árfolyama.
Egy olyan világban, ahol bőséges a likviditás, a bitcoinhoz hasonló eszközök jól teljesítenek
- mondta Harnett, majd hozzátette, hogy amikor ezt a likviditást elveszik - márpedig a központi bankok jelenleg ezt teszik -, akkor azt látjuk, hogy ezek a piacok rendkívüli nyomás alá kerülnek. Az ultralaza monetáris poltika korszakában virágzó eszközök nyomás alá kerültek, miután az emelkedő kamatkörnyezet aggasztja a befektetőket.
A kriptopiac már a Fed múlt heti kamatemelése előtt is ingatag lábakon állt, részben a népszerű stablecoin, a terraUSD és testvér-tokenje, a luna 60 milliárd dolláros összeomlása borzolta a piaci hangulatot.

Arról, hogy milyen tényezők mozgatták a kriptopiacot az elmúlt időszakban, ebben a cikkünkben írtunk.
(CNBC)
Címlapkép: Andriy Onufriyenko