Néhány hónappal ezelőtt a Credit Suisse vezető globális stratégája, Pozsár Zoltán azt jelezte előre, hogy annak következtében, hogy a nyugati országok és/vagy kereskedőcégek elkerülik az orosz nyersanyagexportot, míg a keleti országok, például India és Kína viszont örömmel vásárol majd a relatíve olcsó orosz olajból,
a szállítási költségek a globális ellátási láncok kihívást jelentő és költséges átrendeződése miatt az egekbe szöknek.
Most már látjuk, hogy Pozsárnak igaza volt, mert négy hónappal az ukrajnai orosz invázió elindítása után a globális üzemanyagpiacok ebből eredő zavarai a termékek, például a dízelolaj tengeri szállításának költségeiben ugrásszerű növekedést eredményeztek.
A Baltic Exchange adatai szerint
a benzin és a gázolaj szállítási díja idén több mint kétszeresére, 2020 április óta nem látott szintre emelkedett.
Az egyik kulcsfontosságú ázsiai útvonalon a hajótársaságok most több mint 47 000 dollárt keresnek naponta, ha árut szállítanak Dél-Koreából a szingapúri elosztóközpontba, miközben a háború előtt ezen az útvonalon napi 98 dollár volt a szállítási díj.
Az üzemanyagszállító hajók iránti kereslet idén várhatóan 6 százalékkal emelkedik
- mondta Anoop Singh, a Braemar ACM Shipbroking vezetője.
Az S&P elemzői, Fotios Katsoulas és Krispen Atkinson szerint az ukrajnai invázió óta több hosszú távú hajóosztályú hajót használnak finomított üzemanyagok szállítására, a hosszabb utak csökkentik a hajókon rendelkezésre álló kapacitást, és felhajtják a fuvardíjakat. Az LR (Long Range) tankhajók a legelterjedtebbek, amelyekkel termékeket és olajat egyaránt szállítanak.
A tarifák emelkedése más régiókban is megfigyelhető. A hajótulajdonosok, akik a Közel-Keletről Japánba szállítanak üzemanyagot a TC-5 nevű útvonalon, szerdán több mint 50 000 dollárt kerestek naponta, szemben a februári 61 dolláros napi árral, ami közel 820-szoros növekedés. A TC-18 útvonalon az USA-ból Brazíliába történő üzemanyag szállítás ára napi 37 000 dollár közelében volt, ami 9,7-szerese a négy hónappal ezelőtti napi 3800 dollárhoz képest.
Címlapkép: Credit Suisse