Ausztria földgázának 80 százalékát Oroszországból szerzi be, de villamosenergiájának nagy részét vízenergiából nyeri, és viszonylag kevés gázt használ az erőművekben. A gáz azonban fontos szerepet játszik az olyan iparágakban, mint az acél- és a papíripar, valamint a fűtésben.
Oroszország ukrajnai inváziója óta Ausztria alternatív gázforrások után kutat, miközben versenyt fut az idővel, hogy feltöltse gáztárolóit, mielőtt ősszel megkezdődik a fűtési szezon.
Az erőműveket és az ipari vállalatokat arra utasítjuk, hogy korszerűsítsék rendszereiket a kettős üzemmódra, amennyiben ez műszakilag és gazdaságilag megvalósítható. Ez azt jelenti, hogy az erőművek földgázzal és más energiahordozókkal is működhetnek - ami a legtöbb esetben nyersolaj lesz
- mondta Leonore Gewessler egy sajtótájékoztatón, ismertetve a minisztériuma által kidolgozott rendeletet.
Az intézkedés, amelyet az osztrák parlament alsóházának főbizottságának kell jóváhagynia, a nagy gázfogyasztókat célozza - mondta Gewessler, hozzátéve, hogy a legnagyobb potenciál a távfűtésben rejlik, amely során a fűtőműből meleg vizet pumpálnak a fogyasztók épületeibe.
Bécsben, Ausztria legnagyobb távfűtési központjában a távfűtőművek nagy része gázzal működik.
A sajtótájékoztatót megelőzően Gewessler az ország gáztárolóival foglalkozó szakértőkkel tartott megbeszélést, amelyet azért hívtak össze, mert a múlt héten lassult a tárolókba szállított mennyiség. Ez a mennyiség azóta nőtt - mondta, hozzátéve, hogy nincs szükség a háromlépcsős gázveszélyhelyzeti terv második szintjére.
Címlapkép: Getty Images