Ennyi lakás van szigetelve ma Magyarországon
Magyarországon a szigetelési kultúrát az elmúlt 10 évben az építési és energetikai szabályok szigorodása mozgatta. Az új építésű épületek már megfelelő szigeteléssel készültek és az elmúlt években a felújítások során alkalmazott szigetelések is hatékonynak mondhatók.
De a teljes épületállomány tekintetében továbbra is alacsony a megfelelő szigeteléssel rendelkezők aránya, az épületek közel 70 százaléka szigeteletlen.
Pénzcentrum rezsikalkulátor Számold ki, mennyit kell majd fizetned a gázért, áramért augusztustól!
A Magyarországon jelenleg érvényes energetikai követelmény új lakóingatlanoknál a BB kategória, ami 100 kWh/m2/év fogyasztási értéket jelent. Az ország teljes lakásállományának átlaga azonban az FF kategóriába esik, ami 200-250 kWh/m2/éves fogyasztási szintnek felel meg. A 60-as 70-es években épült „Kádár Kocka” házak a GG, a 80-as 90-es években épült házak FF, míg a 20 éves házak körülbelül a DD kategóriában vannak.
A Masterplast számításai szerint, aki egy 100 m2-es FF kategóriájú épületben lakik, az bele tud férni a fogyasztásával a rezsicsökkentett szintbe, ám ebben az energetikai számításban csak a lakás alapvető működtetéséhez szükséges energiaszükséglet van benne, a hűtés, fűtés, és használati melegvíz. Ez a normatíva azonban messze nem fedezi a valós igényt, mert számos egyéb fogyasztás is keletkezik a lakásban vagy akár a lakáson kívül is.
Valójában legalább a BB szintű épületek tulajdonosainak van csak esélyük arra, hogy a fogyasztásukat a rezsicsökkentéssel támogatott szint alatt tartsák.
A most bejelentett szabályváltozások szerint a támogatott energiamennyiség feletti fogyasztást piaci áron kell fizetni, vagyis az áram esetében várhatóan jelenleg a kedvezményes ár 6,5 szeresét, míg a gáz esetében a rezsicsökkentett ár közel 9 szeresét kell majd kifizetni. A szignifikáns rezsiköltség növekedés ellen egyedül az energiamegtakarítás tudja megvédeni az embereket, aminek a hőszigetelés az egyik kulcseleme – fejtette ki véleményét a Masterplast.
Gyorsuló megtérülésű beruházássá válik a szigetelés
Az, hogy mennyi idő alatt térül meg a szigetelés, attól függ, hogy ki honnan indul, milyen épületben lakik, mekkora az energiafogyasztása és mennyire veszi komolyan a szigetelést. Az teljes biztonsággal kijelenthető, hogy a szigetelés egyre gyorsuló megtérülésű beruházássá válik – mondta el a Masterplast.
Ez eddig átlagosan 10 éves időtartam volt, mostantól ez jelentősen rövidülhet, de a valós idő minden épületnél egyedi.
Ingatlanpiaci megközelítéssel akár azonnali megtérülésről is beszélhetünk, hiszen egy nagyobb likviditású ingatlanpiaci környezetben lévő épület esetén a szigetelésre fordított beruházás összege azonnal beépülhet az ingatlan árába. Az alacsony energiafogyasztású-jól hőszigetelt épület értéktartó, könnyebben és gyorsabban értékesíthető lesz- véli a Masterplast.
Mennyivel csökkenhet a szigeteléssel az energiaigény?
Egy jó termikus burok megfelelő vastagságú hőszigeteléssel és jó nyílászárókkal, 50-60 százalékkal csökkenti az épület energiaigényét.
Modern épületgépészeti megoldások segítségével ezek az alacsony energiaigényű épületek jóval hatékonyabban fűthetők-hűthetők, aminek köszönhetően akár 70-80 százalékkal is kevesebb energiát igényelhet az épület alapfunkcióinak (fűtés, hűtés, és használati melegvíz) ellátása. A jó szigetelés jelentősen támogatja az energiafelhasználás csökkentését, a fogyasztás az átlagszint alatt maradhat, és a rezsiszámla a támogatott díjak mellett fizethető – teszi hozzá a Masterplast.
A címlapkép forrása: Masterplast