Mi történt tavaly?
A 2022-es év bőven tartogatott egyaránt pozitív és negatív meglepetéseket a befektetők számára, már ami az amerikai inflációs adatok alakulását illeti, amelyek a piaci volatilitás fő forrásává váltak az elmúlt évben. Az S&P 500 átlagosan 1,9 százalékos tartományban mozgott az adatok publikálásának napján, ami majdnem háromszorosa akkora, mint a megelőző öt év mozgása, derül ki a Bloomberg által összeállított adatokból.
Ez nem véletlen, hiszen a 40 éves csúcsra emelkedő amerikai infláció mellett a Fed agresszívan igyekezett fellépni az árak robbanásszerű emelkedésének letörése érdekében. Főként ennek következtében 2022 általánosságban a 2 évtizedes csúcsra erősödő amerikai dollárról szólt, amely jelentős nyomás alatt tartotta a nemzetközi piacokat.
Mire számítanak az elemzők?
A konszenzus szerint 2022 decemberében éves alapon nézve 6,5 százalékra mérséklődhetett a fogyasztói árak növekedése az Egyesült Államokban. Éppen ezért, amennyiben az árak növekedése a várt mértékben tovább mérséklődne, úgy a piaci szereplők már joggal feltételezhetnék, hogy a Fednek valóban sikerült úrrá lennie a magas infláción, az elemzők szerint ebben az esetben kapitulálhatnának is a pesszimista kereskedők, ez pedig további, akár 1,5-2 százalékos emelkedésnek is utat adhat.
Kedves Olvasónk!
Az Ön által keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött.

Cikkarchívum előfizetés
2 223 Ft / hónap
- Portfolio.hu teljes cikkarchívum
- Kötéslisták: BÉT elmúlt 2 év napon belüli kötéslistái