A cég emlékeztetett rá, hogy 2022-ben több alkalommal is szállított Paksra friss üzemanyagot, legutóbb tavaly decemberben, igaz akkor a korábbi légi szállítás ellehetetlenülése miatt vasúton érkezett a nukleáris fűtőanyag a magyar atomerőműhöz.
A közlemény felidézte, hogy a VVER-440-es blokkok a jelenleg működő, orosz technológiát használó nyomottvizes egységek közül a legrégebbiek és az 1970-es évek óta megbízhatóan működnek. A világon Jelenleg 22 darab VVER-440-es blokk üzemel, ebből 5 Oroszországban, a többi 17 – európai országokban – Magyarországon, Finnországban, Csehországban, Szlovákiában, Ukrajnában, illetve egy blokk Örményországban termeli a villamos energiát. A VVER-440-es egységekkel működő atomerőművek együttes beépített teljesítménye mintegy bruttó 10,6 GW, éves termelésük meghaladja az 70 terawattórát.
Több közép-európai országban a VVER-440-es blokkok adják a villamosenergia-termelés gerincét. Magyarországon a megtermelt villamos energia csaknem felét, Szlovákiában pedig a teljes termelés több mint felét biztosítják ezek az egységek. Arra is rámutat a közlemény, hogy az uniós statisztikai adatok szerint ma Magyarországon az egyik legolcsóbb a villamos energia a kontinensen. Átszámolva 9,5 eurócentet kell fizetni 1 kilowattóra energiáért (a meghatározott szintig), miközben az uniós átlag mintegy 31 eurócent.
A Roszatom rögzítette, hogy a nukleáris üzemanyaggyártó vállalata, a TVEL a VVER-440-es blokkokhoz szükséges üzemanyag egyetlen, engedéllyel rendelkező szállítója és az orosz szakemberek folyamatosan dolgoznak a VVER-440-es reaktorok üzemanyagának fejlesztésén. Ennek köszönhetően növekszik az atomerőművek hatékonysága és biztonsága. A folyamatos innovációnak és fejlesztéseknek köszönhetően a VVER-440-es blokkokhoz gyártanak megnövelt urántartalmú; az urán, illetve a kazettákat körbevevő hűtőközeg, azaz a víz optimalizált arányát biztosító üzemanyagot, illetve harmadik generációs, valamint megnövelt vibrációállóságú üzemanyagot is. Ezen felül Oroszországban, a Kola-félszigeten üzemelő atomerőmű egyik VVER-440-es blokkját úgynevezett regenerált, azaz a kiégett fűtőelemek újrahasznosításával készült üzemanyaggal működtetik.
A Paksi Atomerőmű négy blokkának üzemideje 2032-2037 között jár le és éppen tavaly decemberben adott felhatalmazást az Országgyűlés arra, hogy induljon el a 20 évet célzó üzemidő-hosszabbítás munkafolyamata, ez viszont a Paks II. kiadott állami támogatási engedélyét sodorhatja veszélybe:
Címlapkép forrása: Portfolio