Thomas Hartung, a John Hopkins egyetem kutatója és a projekt vezetője az Interesting Engineeringnek elmondta, hogy bár egyelőre a mesterséges intelligencia és a számítástechnika a technológiai forradalom motorja, de ezek a fejlesztések nemsokára elérik a plafont.
A technológiai korlátok meghaladását a bioinformatika segítheti, amely óriási fejlődést jelenthet a számítási teljesítmény tömörítésére és a hatékonyság növelésére.
A kutatók úgynevezett agyi organoidokkal dolgoztak, amelyeket laboratóriumban növesztett kisméretű sejtcsomók. Az ehhez hasonló kutatások nem újak, és az elmúlt két évtizedben már növesztettek vese és tüdő organoidokat is. Ezzel kiküszöbölhető a valódi emberi agy felhasználása, amely nyilvánvaló okokból etikailag nem lenne megengedhető.
A kutatók 2012-ben kezdtek el agysejteket növeszteni és funkcionális organoidokká összeállítani, amelyhez emberionális őssejt-szerű állapotban programoztak át bőrszövetből vett sejteket. Az egyes organoidok 50 00 sejtet tartalmaztak, és hamarosan szuperszámítógép építhető belőlük. A biológiai hardverek csökkenthetik azokat az energiafogyasztási igényeket, amelyek szuperszámítógépeket jellemzik. Egyelőre azonban legalább egy évtized lesz, mire ezek a számítógépek olyan rendszereket tudnak működtetni, amelyek elérik egy egér agyi képességeit.
Csak összehasonlításképp: egy Kentucky-ban található szuperszámítógép, a Frontier 6800 négyzetméteren terül el, és csak tavaly nyáron haladta meg először egy emberi agy számítási kapacitását, ehhez viszont egymilliószor több energiát használt.
Az agyi organoidok, amelyeket mesterséges intelligenciával erősítenek fel, feldolgozási sebességben és adattárolási képességekben is felvehetik a versenyt a szuperszámítógépekkel.
Az organoid-intelligencia az egészségügyet is forradalmasíthatja: az idegrendszeri fejlődési rendellenességek és a neurodegenerációval kapcsolatos gyógyszerek kutatásánál is áttöréseket lehet elérni. A biológiai számítástechnika terén elért eredmények többek között olyan betegségek mögöttes mechanizmusaiba engedhetnek bepillantást, mint az autizmus.
Címlapkép forrása: Getty Images