Elromlott a hangulat
Az amerikai tőzsdéken alaposan elromlott a hangulat, zárásra a Dow Jones Index 1,1, az S&P 500 1,5, a Nasdaq 1,8 százalékkal került lejjebb.
A magas energiaköltségektől szenved a Nyomda, zuhan a nyereség

Az energiaköltségek megugrásától és az alapanyagpiacon tapasztalható nehézségektől szenved a Nyomda, így 2022-ben annak ellenére, hogy növelni tudta bevételeit, eredményszinten jelentős csökkenésről számolt be pénteken piaczárás után közzétett gyorsjelentésében.
Tovább a cikkhezVégleg lehúzta a rolót a startupok bankja, mindenki azt találgatja, mekkora most a baj

Bezáratták a Szilícium-völgy egyik kedvelt bankját, amely december végén mintegy 175 milliárd dollárnyi betétet tartott, a tét tehát hatalmas. Az FDIC felügyeli most a betéteket, de már megy az ötletelés, hogy minden betétest meg kellene menteni. Jó hír, hogy elemzők szerint jelenleg nem látni a fertőzés klasszikus jeleit a bankközi piacon, ugyanakkor mint arról beszámoltunk, a tőkepiacokon alaposan megütötték a bankrészvényeket. Az is látszik, hogy néhány versenytárs bank jelentős betétbeáramlást tapasztalt.
Tovább a cikkhezEsik Amerika
Az amerikai részvénypiacokon nem túl jó a hangulat, de nem is beszélhetünk hatalmas általános eladási hullámról sem. A Dow Jones 0,7, az S&P 1, a Nasdaq 1,3 százalékos esést jelez.
Kész, vége: bezárták a bajba került amerikai bankot a hatóságok!

A bajba került Silicon Valley Bankot bezárták az amerikai szabályozó hatóságok, az amerikai betétbiztosító, az FDIC átvette a bank betétei felett az ellenőrzést - jelentették be pénteken a CNBC beszámolója szerint.
Tovább a cikkhezAz OTP húzta a magyar tőzsdét

A kedvezőtlen nemzetközi hangulat ellenére jó hangulatban zárult a hét a magyar tőzsdén, a Mol kivételével pedig az összes blue chip pluszban fejezte be a kereskedést.
Tovább a cikkhezSzéllel szemben a BUX
A széleskörű globális részvénypiaci eladási hullám ellenére a BUX 0,4 százalékos pluszban van a zárás előtt, fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy amíg a vezető európai és amerikai részvényindexek emelkedtek a hét első felében, addig a magyar tőzsde rendre alulteljesített.

Folytatódik az összeomlás a bankrészvényeknél
Az amerikai nyitást követően a hirtelen elszenvedett nagy veszteségeket követen:
- a First Republic Bank,
- a Silicon Valley Bank,
- a Western Alliance,
- a Signature Bank,
- és a PacWest részvényeivel is fel van függesztve a kereskedés.

Esésben Amerika
A nyitást követően a Nasdaq 0,7, az S&P 500 és a Dow pedig egyaránt 0,5 százalékos mínuszban vannak.

Mégis kisebb kamatemelés jöhet?
A friss foglalkoztatottsági adatok publikálása előtt a piaci szereplők még 60,2 százalékos esélyt láttak arra, hogy a Fed 50 bázispontos kamatemelést hajt végre a soron következő, március 23-i kamatdöntő ülésén, az adatok publikálását követően azonban ismét a kisebb, 25 bázispontos emelést árazza a piac.
Ugyan a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma 311 ezer fővel nőtt, de a munkanélküliségi ráta ismét növekedésnek indult, ami alapján a piaci szereplők gondolhatják úgy, hogy ez egy intő jel a Fed számára.
Jövőhéten azonban érkeznek a friss fogyasztói-, valamint termelői árindex számok is Amerikából, így pontosabb képet valószínűleg csak az adatok publikálását követően kaphatunk majd.

Folytatódik az esés a kriptopiacon, alaposan megütötték a bitcoint

A bitcoin pénteken 20 000 dollár alá esett, közel kéthavi mélypontra, miután a világ tőzsdéin eladási hullám söpört végig, és egy kriptofókuszú bank összeomlott.
Tovább a cikkhezGyengül a dollár, kisebb emelkedésben a határidős részvényindexek
Magyar idő szerint délután 14 óra 30 perckor kerültek publikálásra a legfrissebb munkaerőpiaci adatok az Egyesült Államokból. Ugyan a 205 ezer fős várakozásokhoz nagyobb mértéken, 311 ezer fővel nőtt a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma,
de a munkanélküliség a januári 3,4 százalékról 3,6 százalékra nőt februárban.
A publikálást követően 0,4 százalékot gyengült a dollár az euróhoz képest,
emellett pedig kisebb mértékben emelkedtek a határidős részvényindexek is.
Kijött a hét legfontosabb adata: nincs enyhülés, jöhetnek a durva kamatemelések

Kijött az amerikai foglalkoztatottsági adat, amelyre a befektetők világszerte egész héten vártak. Februárban a vártnál sokkal nagyobb mértékben nőtt a foglalkoztatottak száma, és a januári adatot is megerősítette a munkastatisztikai hivatal. A friss közlés azt jelenti, hogy a munkaerőpiaci nyomás nem enyhül, a jegybanknak így vélhetően az eddig jelzettnél magasabb szintre kell majd emelnie a kamatokat.
Tovább a cikkhezMégis miért annyira fontos a mai adat?
Januárban az elemzői 185 ezer fős várakozások helyett jóval magasabb számmal, 517 ezer fővel nőtt a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma Amerikában, emellett pedig a munkanélküliségi ráta is 3,4 százalékra esett vissza (a decemberi 3,5 százalékról), ami a legalacsonyabb érték 1969 óta.
A Fed elnöke, Jerome Powell a februári kamatdöntő ülést követően jelezte, hogy a jegybank adatvezérelt üzemmódra fog átállni: Ekkor a befektetők már azt kezdték el árazni, hogy a márciusi 25 bázispontos kamatemelés lehet az utolsó, és akár még az idei évben sor kerülhet az első kamatvágásokra is.
Azóta azonban az infláció ugyan csökkent, de nem a várt mértékben, az erősebb munkaerőpiaci adatok pedig további teret adhatnak a Fednek, hogy folytassa szigorú monetáris politikáját, ugyanis a jegybank azt várja, hogy a kamatemelésekkel lehűti a gazdaságot, és enyhíti a nyomást a munkaerőpiacon,
a túlkereslet ugyanis felnyomja a béreket, ami fokozza az inflációs nyomást.
A piac emellett pedig már azt árazta, hogy a Fed kamatemelési pályája a végéhez közeledik: a várakozás egy hónappal ezelőtt még 5,25-5,5 százalékos tetőzésről szólt, jelenleg azonban már az 5,5-5,75 százalékos zóna lehet a kamatpálya teteje, egyes piaci szereplők pedig már 6 százalékos tetőzésre számítanak.
Viszonyításképpen: február elején még mindössze 9,2 százalék volt az esély arra, hogy a Fed 50 bázispontos kamatemelést hajt végre március végén, jelenleg erre már 59,4 százalékos az esély a piaci szereplők szerint.

Az elmúlt egy hónapban pedig emellett a befektetői lelkesedése is igencsak alábbhagyott: januárban egy közel 12 hónapja tartó csökkenő trendből sikerült kitörnie az S&P 500-nak,
a februári 4195 pontos csúcsáról azonban már 6,6 százalékot esett az amerikai benchmark.

Tavaly november óta nem látott szinten a magyar tőzsde

A nemzetközi átlagnak megfelelően a hazai piacikon is kedvezőtlen hangulatban telik a kereskedés, a mostani eséssel pedig egészen tavaly november óta nem látott szintekre gyengült a BUX. Ami a hazai blue chipeket illeti: a kereskedési idő felénél pluszban vannak a Mol és a Magyar Telekom részvényei is, a Richter és az OTP viszont esik, utóbbi esetében pedig már a fontos lélektani szintnek számító 10 000 forintos árfolyam szint is elesett.
Tovább a cikkhezEgyelőre nem esünk tovább
A délelőtti órákban mérséklődni látszik a reggel elszenvedett esés mértéke az európai tőzsdéken: a vezető indexek közül a DAX "már csak" 1,4, a CAC pedig 1,3 százalékos mínuszban van.
A BUX pedig 0,7 százalékkal került lejjebb.

Növekvő nyereségről számolt be a legnagyobb orosz tőzsde üzemeltetője

Számottevő nettó nyereségnövekedésről számolt be Oroszország vezető tőzsdéje, a Moscow Exchange - írja a Reuters.
Tovább a cikkhezTavaly november óta nem látott szinteken a BUX
A BUX már 0,6 százalékos mínuszban van, a mostani 42 550 pontos szint pedig a legalacsonyabb érték tavaly november 4.-e óta.

Ütik az OTP-t is
Az OTP részvényei már 1,5 százalékos mínuszban, ismét a lélektani szempontból fontos 10 000 forintos határ alatt kereskednek.
A bank negyedik negyedéves gyorsjelentése mérsékelten ugyan, de a várakozásokon felül alakult, a nemzetközi piacokon azonban az amerikai bankrészvények durva esése ma reggel átgyűrűzött Európába, ahol a régió legnagyobb pénzintézeteinek árfolyama hónapok óta nem látott mértékben esnek, az eladási hullámból pedig az OTP részvényei sem maradnak ki.

A forgalom is átlagon felül alakul, a nap eddigi részében 1,32 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a bank részvényei.

Szakadnak a bankpapírok Európában, mindent magukkal rántanak

Az amerikai bankrészvények durva esése pénteken átgyűrűzött Európába, ahol a régió legnagyobb pénzintézetének árfolyama hónapok óta nem látott mértékbe esik ma.
Tovább a cikkhezKomoly mínuszok
A nyitást követően is tovább folytatódik az európai tőzsdék mélyrepülése, amely elsősorban a bankpapírok széleskörű eladási hullámából adódik:
a francia CAC 1,8, a német DAX pedig 1,7 százalékos mínuszban van, a magyar tőzsdén jelenleg "mindössze" 0,4 százalékos az esés mértéke.

Mélyrepülésben az amerikai bankrészvények, rendszerszintű problémákról suttognak

Az elmúlt időszakban két amerikai banknál is jelentős, a működésre kockázatot jelentő problémák ütötték fel a fejüket. A Silvergate Capital, a kriptoipar legismertebb szereplőinek banki partnere, tőkésítési problémákkal küzd, az SVB Financial pedig betétkivonási hullámmal. A két bank problémái a teljes bankszektorra kihatnak, a bankrészvények árfolyama jelentősen esett tegnap.
Tovább a cikkhezKomoly mínuszban a vezető börzék
A nyitást követően a vezető európai részvényindexek közül a CAC 1,9, a DAX 1,8, a FTSE pedig 1,7 százalékos mínuszban van.

Bencsik László: Extraprofitot nem látunk, extra veszteséget viszont igen

Ma hajnalban tette közzé az OTP a tavalyi negyedik negyedéves beszámolóját, amiben a várakozásoknál mérsékelten magasabb eredményszámokat közölt a bank. A gyorsjelentést követően Bencsik László, az OTP vezérigazgató-helyettese ismertette a banknál látható legfontosabb folyamatokat.
Tovább a cikkhezNem találja az irányt a magyar tőzsde

A nyitást követően egyedül a Mol részvényei vannak pluszban a hazai blue chipek közül.
Tovább a cikkhezMasszívan növekedik a debreceni akkumulátorgyár mögötti cég

A debreceni akkumulátorgyár mögött is álló kínai Contemporary Amperex Technology (CATL) a várakozásokat felülmúló éves profitról számolt be, köszönhetően az elektromos autók iránti egyre erősebb keresletnek - írja a Bloomberg. Mind a cég bevételei, mind az eredmények gyors ütemben nőttek tavaly, a cég részvényeinek árfolyama pedig felpattant a jelentés után.
Tovább a cikkhezFolytatódhat az esés a fontos amerikai adatok előtt
Mik az aktuális események a tőzsdéken?
- Eséssel zártak tegnap a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 1,7 százalékot esett, a S&P 500 1,8 százalék mínuszban fejezte be a napot, míg a Nasdaq 1,8 százalékkal került lejjebb.
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel felemás hangulat látszik, a Nikkei 2,64 százalékos mínuszban van, a Hang Seng 2,82 százalékos mínuszban áll, míg a CSI 300 0,12 százalékos pluszban van.
- Kedvezőtlen nyitást jeleznek előre az európai határidős részvényindexek, a DAX 1,29 százalékkal kerülhet lejjebb, a CAC 1,08 százalék mínuszban nyithat, míg a FTSE 1,45 százalékot eshet.
- Eséssel nyithatnak az amerikai tőzsdék, a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján a Dow Jones 0,73 százalékot eshet, a S&P 500 0,8 százalékkal kerülhet lejjebb, míg a Nasdaq 0,51 százalék mínuszban nyithat.
Mi várható makro fronton?
Ma érkezik a brit GDP januári alakulása (a britek havonta ismertetik a fontos mutatót), érkezik a német infláció második becslése, és az amerikai Michigani Egyetem hangulatindexe is, amely a gazdaság aktuális állapotáról árulkodik - a Fed monetáris politikájával egy időben az aktivitás alakulására is szorosan oda kell figyelni.
A legfontosabb adatok a mai napon azonban kétségkívül a magyar idő szerint 14 óra 30 perckor érkező amerikai munkaerőpiaci adatok lesznek, amennyiben pedig a várt 224 ezer főnél nagyobb számban nőtt a foglalkoztatottak száma februárban, úgy az erős munkaerőpiac további teret adhat a Fed szigorú monetáris politikájának folytatására.
2023. március 6. -március 12. Makronaptár | ||||||
Magyar makrogazdaság | ||||||
március | 6. | hétfő | 8:30 | KSH | Kiskereskedelem | jan. |
március | 7. | kedd | 8:30 | MNB | Nemzetközi tartalékok | febr. |
március | 7. | kedd | 8:30 | MNB | Értékpapír-statisztikák | jan. |
március | 7. | kedd | 8:30 | KSH | Ipar (első becslés) | jan. |
március | 7. | kedd | 11:30 | ÁKK | 3 hónapos dkj aukció | |
március | 8. | szerda | 8:30 | KSH | Infláció | febr. |
március | 8. | szerda | 11:00 | PM | Előzetes ÁHT | febr. |
március | 10. | péntek | 8:30 | KSH | Külkereskedelem | jan. |
Nemzetközi makrogazdaság | ||||||
március | 6. | hétfő | 11:00 | EU | Kiskereskedelem | jan. |
március | 7. | kedd | 8:00 | Németo. | Gyáripari megrendelések | jan. |
március | 7. | kedd | 16:00 | USA | Jerome Powell (Fed) beszéde | |
március | 8. | szerda | 8:00 | Németo. | Ipari termelés | jan. |
március | 8. | szerda | 8:00 | Németo. | Kiskereskedelem | jan. |
március | 8. | szerda | 11:00 | EU | GDP (felülvizsgált) | Q4 |
március | 8. | szerda | 14:15 | USA | ADP munkanélküliség | febr. |
március | 8. | szerda | 14:30 | USA | Külkereskedelem | jan. |
március | 8. | szerda | 19:00 | USA | Fed bézs könyve | |
március | 9. | csütörtök | 0:50 | Japán | GDP | Q4 |
március | 9. | csütörtök | 2:30 | Kína | Infláció | febr. |
március | 10. | péntek | Japán | BoJ kamatdöntés | ||
március | 10. | péntek | 8:00 | UK | GDP | jan. |
március | 10. | péntek | 8:00 | Németo. | Infláció (második becslés) | febr. |
március | 10. | péntek | 14:30 | USA | Munkanélküliség | febr. |
március | 10. | péntek | 16:00 | USA | Michigan-index | márc. |
Forrás: Portfolio-gyűjtés |
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 16,9 százalékos elmozdulással a FTSE MIB index áll az élen, a sereghajtó 2,7 százalékos eséssel a Dow Jones index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban a Magyar Telekom részvénye teljesített 15,3 százalékos emelkedéssel, a sor végén a Richter papírja áll 9,8 százalékos eséssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta az Arany árfolyama már 0,7 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 32 254,86 | -1,7% | -2,3% | -4,3% | -2,7% | -3,1% | 27,3% |
S&P 500 | 3 918,32 | -1,8% | -1,6% | -4,0% | 2,1% | -8,4% | 40,6% |
Nasdaq | 11 995,88 | -1,8% | -0,4% | -3,1% | 9,7% | -12,7% | 68,9% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 28 623,15 | 0,6% | 4,1% | 3,8% | 9,7% | 15,8% | 33,3% |
Hang Seng | 19 925,74 | -0,6% | -2,5% | -7,9% | 0,7% | -3,4% | -35,7% |
CSI 300 | 4 019,85 | -0,4% | -2,4% | -2,7% | 3,8% | -4,9% | -2,2% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 15 633,21 | 0,0% | 2,0% | 0,7% | 12,3% | 12,9% | 26,6% |
CAC | 7 315,88 | -0,1% | 0,4% | 1,8% | 13,0% | 14,5% | 38,7% |
FTSE | 7 879,98 | -0,6% | -0,8% | -0,4% | 5,7% | 9,6% | 9,1% |
FTSE MIB | 27 710,53 | -0,7% | 1,1% | 0,8% | 16,9% | 16,0% | 21,8% |
IBEX | 9 423,2 | -0,5% | 1,0% | 1,9% | 14,5% | 15,4% | -2,7% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 42 816,43 | -0,8% | -3,4% | -6,8% | -2,2% | -0,2% | 11,5% |
ATX | 3 504,85 | -1,5% | -0,6% | 0,9% | 12,1% | 10,0% | 0,6% |
PX | 1 396,61 | -0,9% | -1,2% | 0,6% | 16,2% | 8,0% | 24,3% |
WIG20 | 60 642,79 | -0,7% | 2,0% | -1,2% | 5,5% | 1,2% | -1,7% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 10 060 | -0,9% | -5,1% | -10,2% | -0,5% | -16,0% | -11,4% |
Mol | 2 580 | -1,5% | -3,4% | -6,7% | -0,8% | -2,4% | -13,4% |
Richter | 7 490 | -0,3% | -1,7% | -5,4% | -9,8% | 7,2% | 32,3% |
Magyar Telekom | 391 | -0,4% | -0,8% | 8,6% | 15,3% | -1,8% | -11,9% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 75,62 | -1,2% | -3,1% | -3,1% | -5,7% | -30,4% | 22,0% |
Brent | 81,7 | -1,3% | -3,7% | -2,6% | -3,8% | -26,9% | 24,8% |
Arany | 1 827,89 | 0,4% | -0,5% | -2,5% | 0,7% | -8,7% | 38,3% |
Ezüst | 20,09 | 0,1% | -3,6% | -9,7% | -15,4% | -22,8% | 20,6% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 378,7500 | 0,1% | 0,5% | -1,8% | -5,4% | 0,4% | 21,5% |
USDHUF | 358,3594 | 0,0% | 0,9% | 0,0% | -4,5% | 4,9% | 41,6% |
GBPHUF | 431,8401 | 1,6% | 1,8% | -1,3% | -4,4% | -3,9% | 23,1% |
EURUSD | 1,0569 | 0,2% | -0,4% | -1,8% | -1,0% | -4,3% | -14,2% |
USDJPY | 136,9 | 0,0% | 0,1% | 4,6% | 2,8% | 18,2% | 28,0% |
GBPUSD | 1,1911 | 0,6% | -0,4% | -2,1% | -1,0% | -9,5% | -14,1% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 20 367 | -6,2% | -13,2% | -6,6% | 22,7% | -51,5% | 120,7% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 3,92 | -1,6% | -3,6% | 6,2% | 2,2% | 101,1% | 35,4% |
10 éves német állampapírhozam | 2,64 | -0,1% | -4,0% | 16,3% | 3,0% | 1 591,7% | 304,8% |
10 éves magyar állampapírhozam | 8,93 | 0,4% | 0,4% | 14,0% | -3,5% | 55,3% | 224,7% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: ©2015 Zhudifeng
OTP: tavalyi célok kipipálva, de idén nagy a bizonytalanság

Közel 600 milliárd forint profitot termelt tavaly az OTP, vagyis termelt volna, ha nem lett volna 246 (!) milliárd forintnyi extra tétel, például bankadó és extraprofit adó, vagy a kamatstop negatív hatása, amik miatt a "tényleges" profit "csak" 347 milliárd forint volt. Az se kevés, a 2008-as válság előtti csúcs másfélszerese. És ebben még nincs benne az új szlovén és üzbég bank eredménye, szóval azokkal együtt van még tér felfelé. A bankcsoport hozta azt, amit a menedzsment 2022-re célként kitűzött, a 2023-as célok pedig már jóval óvatosabban lettek meghatározva, az orosz-ukrán háború vagy a lehetséges magyarországi kormányzati és jegybanki intézkedések miatt nagy a bizonytalanság.
Tovább a cikkhez