A közleményből kiderült, hogy az MVM Tiszai Erőmű tiszaújvárosi bázisán két, egyenként maximum 500 MW teljesítményű, az MVM Mátra Energia Zrt. Mátrai Erőmű visontai telephelyén pedig egy legfeljebb 650 MW teljesítményű blokk létesül. Ezek eredőjeként a közlemény úgy fogalmaz, hogy
összesen 1600 megawattnyi korszerű energiatermelő kapacitás létesülhet a növekvő áramigények kiszolgálására.
A két új tiszaújvárosi blokk évente átlagosan 5200, míg a mátrai 3800 GWh villamos energiát termelhet majd
A kivitelezés a közbeszerzési eljárások sikeres és eredményes lezárása után kezdődhet meg, a munkálatok időigénye várhatóan 3-3,5 év, így tehát ahogy azt Lantos Csaba vázolta: várhatóan 2028-tól állhatnak termelésbe ezek a kapacitások.
Néhány további fontos információ, szempont a beruházásokhoz:
- Kombinált ciklusú gázturbinás (ún. CCGT) erőművek építéséről van szó, amelyek előnyei, hogy viszonylag gyorsan megépíthetők, hatásfokuk kiemelkedően magas, fajlagos szén-dioxid kibocsátásuk alacsony, teljesítményük a pillanatnyi fogyasztáshoz igazodva szabályozható.
- A rugalmas áramtermelés azért fontos ezekben az erőművekben, mert az időjárásfüggő megújulók széles körű hasznosításához megfelelő mennyiségű kiegyenlítő kapacitás is szükséges, azaz képesek kiszabályozni az időjárásfüggő nap- és szélerőművek ingadozó termelését. Éppen ezért emeli ki a közlemény, hogy „a tervezett blokkok több ezer megawatt napelemes kapacitás rendszerbe kapcsolását alapozzák meg”.
- A fentiekhez kapcsolódóan az is fontos, hogy az MVM Csoport 800 MW új, korszerű szabályozó-kapacitással járul hozzá a hazai villamos energia rendszer stabilitásának megőrzéséhez.
- Érdekes a közleményből, hogy „bizonyos arányban alkalmasak lesznek hidrogén tüzelésére is” is ezek az új erőművek.
- Emlékeztet rá a közlemény, hogy a fejlesztések során a környezetvédelmi előírásoknak teljes körűen eleget téve, ésszerűen hasznosulnak már meglévő infrastruktúrák. Így például a tiszaújvárosi építkezés barnamezős beruházásban, egy működésből korábban kivont, olaj-földgáz tüzelésű erőmű telephelyén valósul meg.
Összességében azt hangsúlyozza a közlemény, hogy a tervezett beruházások elősegítik a hazai áramtermelési arány fenntartását, növelését, a lakossági és ipari fogyasztói igények kielégítését, erősítik az ellátásbiztonságot, és előmozdítják a klímavédelmi, karbonsemlegességi vállalások teljesítését.
Címlapkép forrása: Portfolio