Fellélegzés
A hétfői hangulatromlás után kedden az európai és az amerikai vezető részvényindexek is emelkedtek, utóbbiak közül a Dow Jones értéke 1,1, az S&P 500 értéke pedig 1,7 százalékkal került feljebb.
Vissza minden - Tépik az amerikai kisbankok részvényeit

Néhány nap alatt a kisebb amerikai regionális bankok részvényei elveszítették az értékük 60-80 százalékát. Ma valamelyest javult a hangulat, és a zuhanás után felpattantak az árfolyamok. A volatilitást jól mutatja, hogy a mai 50-80 százalékos pluszok gyorsan elolvadtak napon belül.
Tovább a cikkhezEsik az olajár
Utoljára tavaly december közepén látott szintre esett az olaj ára kedden, miután a befektetők elkezdték árazni, hogy egy újabb pénzügyi válság alakulhat ki, ami miatt az olaj iránti kereslet csökkenhet. A Brent típusú kőolaj ára ma 4,2 százalékkal került lejjebb.

Mérsékelt emelkedés
Mérsékelt felpattanás van most az amerikai tőzsdéken, miután tegnap alaposan megütötték a részvénypiacokat. A Dow Jones 0,7, az S&P 500 1,2 százalék pluszban áll.

Erős zárás
A napi csúcspont közelébe, 1,8-1,9 százalék pluszban zárt ma a német és a francia tőzsde. A jó hangulatban minden sziktor vállalatainak részvényárfolyama emelkedett, a legjobban a pénzügyi szektor papírjai teljesítettek, a Deutsche Bank árfolyama ma 4,3 százalékot emelkedett.

Nagyot ment az OTP, ismét megütötték a Molt

A hazai blue chipek küzül egyedüliként az OTP részvényei zártak pluszban, stagnált a Richter, mínuszban zárt a Magyar Telekom és, megütötték a Molt.
Tovább a cikkhezRalizik a Meta részvénye
Kifejezetten jó a hangulat a tengerentúli tőzsdéken, a vezető börzék közül a tech-fókuszú Nasdaq megy a legnagyobbat egyelőre, most 2,4 százalékos a plusz az indexnél.
A börzén jegyzett vállalatok közül kiemelkedően jól teljesít a Meta, a Facebook anyacégének részvénye 5,9 százalékos pluszban van. A befektetők annak a költségoptimalizáló hírnek örülhetnek ennyire, hogy újabb 10 000 dolgozót bocsát el a társaság.

Bezuhant a földgáz ára

Az elmúlt hónapok trendjébe illeszkedve tovább esik a földgáz ára a holland gáztőzsdén. Pénteken még a francia atomerőmű-termelési aggályok miatt meredeken emelkedett a kurzus, ezt a felpattanást azonban már szinte le is dolgozta a gázár, a ma és tegnap látott esés többek között a Silicon Valley Bank összeomlása miatt megnövekedett rendszerkockázatok hatásának tudható be.
Tovább a cikkhezEgyre közelebb a szlovén terjeszkedéshez a Mol

A Mol csoport eladja 39 szlovéniai benzinkútját, hogy eleget tegyen az OMV Slovenija 92,25 százalékos részesedésének átvételéhez szükséges uniós jóváhagyás feltételeinek - közölte az INA az MTI-vel.
Tovább a cikkhezÚjabb 10 000 dolgozóját küldi el a Meta

A Facebook anyavállalata, a Meta Platforms kedden bejelentette, hogy újabb 10 000 dolgozót bocsát el, emellett az újabb létszámleépítés egy szélesebb körű szerkezetátalakítás része, amelynek részeként a vállalat már egy 5 000 munkavállaló felvételére vonatkozó tervét is elvetette, valamint számos, alacsonyabb prioritású projekteket is felszámolt - írja a Reuters.
Tovább a cikkhezEsik a Masterplast
Nagyot esett ma a Masterplast árfolyama, a részvények 6,5 százalékos csökkenéssel 3000 forint alá kerültek.
Nem szerepel jól idén az építőipari anyaggyártó cég a magyar tőzsdén, az év eleje óta 22 százalékos mínuszban áll az árfolyam, mélyen alulteljesítve a BUX indexet. A cégnek nem kedvez az építőipar gyengélkedése, januárban profit warningot tett közzé a vállalat és a negyedik negyedévet veszteséggel zárta.
A mai forgalom az átlagosnál alacsonyabb a Masterplast részvényeiben.

Egyre jobb a hangulat Európa tőzsdéin
A délelőtti bizonytalan-iránykereső hangulatot felváltotta az emelkedés a kontinens tőzsdéin, a vezető részvényindexek közül a német DAX 1,8 százalékos pluszban van, a francia CAC 1,9 százalékkal került feljebb, de a magyar tőzsde is már több, mint egy százalékos pluszban van.
Javíthat a hangulaton a nemrég közzétett februári fogyasztói árindex adat az Egyesült Államokból: az elemzői várakozásoknak megfelelően 6 százalékos volt az árak növekedése az előző év azonos időszakához képest, holott több kedvezőtlen előjel is ennek az ellenkezője felé mutatott: Európában sem csökkent ugyanis érdemben februárban az éves infláció, és a pénteken közölt foglalkoztatottsági adatok is erős amerikai gazdaságról, azaz erős várható keresletről árulkodtak.

Kiváló a hangulat Amerikában
A nyitást követően a Nasdaq 2, az S&P 500 1,5, a Dow pedig 1 százalékos pluszban van.
Bankpánik, mélyrepülés, beteg gazdaság és hamis pénz - Hova lehet most menekülni?

Elképesztő a bizonytalanság a tőzsdéken a Silicon Valley Bank pénteki becsődölése óta, csak úgy kapkodjuk a fejünket, olyan gyorsan változik a hangulat: hol a tovagyűrűző bankválság 2008-at idéző rémképe villan fel a befektetői kollektíva frontális lebenyében, hol nyugtatóként kapkodják be a piaci szereplők a megenyhülő és újabb pénznyomtatásba kezdő jegybank koncepcióját. Ebben a környezetben csak a bizonytalanság a biztos, a tőzsdei félelemindex az egekbe szökött és senki sem tudja igazán, hogy mit várhat a holnaptól, milyen szabályozói lépések jönnek, mit reagál a Fed, hol roggyan meg egy újabb nagybank térde. Egy ilyen miliőben reflexszerűen nyúlnak a régen jól bevált menekülőeszközök felé a befektetők, a mostani sajátos környezetben pedig arra is van esély, hogy a bitcoin végre bizonyítsa a "digitális aranyként" betöltött szerepét.
Tovább a cikkhezBankpánik, mélyrepülés, beteg gazdaság és hamis pénz - Hova lehet most menekülni?

Elképesztő a bizonytalanság a tőzsdéken a Silicon Valley Bank pénteki becsődölése óta, csak úgy kapkodjuk a fejünket, olyan gyorsan változik a hangulat: hol a tovagyűrűző bankválság 2008-at idéző rémképe villan fel a befektetői kollektíva frontális lebenyében, hol nyugtatóként kapkodják be a piaci szereplők a megenyhülő és újabb pénznyomtatásba kezdő jegybank koncepcióját. Ebben a környezetben csak a bizonytalanság a biztos, a tőzsdei félelemindex az egekbe szökött és senki sem tudja igazán, hogy mit várhat a holnaptól, milyen szabályozói lépések jönnek, mit reagál a Fed, hol roggyan meg egy újabb nagybank térde. Egy ilyen miliőben reflexszerűen nyúlnak a régen jól bevált menekülőeszközök felé a befektetők, a mostani sajátos környezetben pedig arra is van esély, hogy a bitcoin végre bizonyítsa a "digitális aranyként" betöltött szerepét.
Tovább a cikkhezEljött a fordulat: rakétaként száguld a bitcoin

Az elmúlt napok történései után úgy tűnik, hogy megnyugodtak a befektetők, emellett pedig az amerikai infláció is tovább csökkent februárban, amelynek köszönhetően valószínűleg a Fed is a vártnál kisebb mértékben emeli majd a kamatot márciusi ülésén, ez pedig kedvezően hatott az olyan kockázatosabb eszközöknek is, mint a kriptovaluták. Külön érdekesség, hogy az elmúlt egy évben a tőzsdei hangulatromlás jellemzően együtt járt az olyan alapvetően kockázatosabb eszközök, mint a kripovaluták esésével is, most azonban ennek a jelenségnek a fordítottját figyelhetjük meg, miután a fő különbség az, hogy amíg az előző alkalmakkor főként a Fed agresszív monetáris politikájának következtében erősödő dollár tartotta nyomás alatt a piacokat, addig ezúttal ennek az ellentétje figyelhető meg, ugyanis az amerikai bankszektorban látott eseménysorozat hatására könnyen lehet, hogy - egy időre - fel kell hagynia a Fednek az infláció minden áron történő letörésére irányuló törekvéseivel.
Tovább a cikkhezFellélegezhetnek a befektetők?
Az előző napok eseményeit követően pozitív irányú korrekcióval indulhat a nap: a határidős részvényindexek jelenlegi állása szerint az S&P 500 és a Nasdaq egyaránt 1, a Dow pedig 0,9 százalékos pluszban nyithat.
Megjött a nap legfontosabb adata: tovább esett az amerikai infláció

Az előzetes várakozásoknak megfelelően 6%-ra esett februárban az infláció az Egyesült Államokban, a maginfláció pedig 5,5% volt, ami szintén nem okozott meglepetést.
Tovább a cikkhezTovább szárnyal a bitcoin!
Folytatódik a bitcoin szárnyalása, a kriptovaluták zászlóshajója már áttörte a lélektanilag is fontos 25 000 dolláros árfolyamszintet, ami egyben február 21-e óta a legmagasabb érték.
Nincs nagyobb meglepetés
Magyar idő szerint 13 óra 30 perckor kerültek publikálásra a legfrissebb, februári fogyasztói árindex adatok az Egyesült Államokból, a várakozásoknak megfelelően 6 százalékos volt az árak növekedése az előző év azonos időszakához képest, ahogy januárhoz képest is a várt 0,4 százalékos mértékben nőttek az árak.
Nagyobb árfolyamreakció egyelőre nem tapasztalható, tovább gyengül viszont a dollár az euróhoz viszonyítva.
Ami a Fed jövőbeli kamatemeléseit illeti, jelenleg 79 százalékos esélyt látnak a piaci szereplők egy 25 bázispontos kamatemelésre, az elmúlt napok eseményeit követően pedig 21 százalékos esély van arra, hogy az irányadó ráta nem változik majd.

Régen látott vérengzés folyik a tőzsdéken

Valóságos bombaként robbant a hír múlt héten Amerikában, hogy a 16. legnagyobb pénzintézet, a Silicon Valley Bank a betétkivonási hullámot követően működési problémákkal küzd. Nem sokkal később a bank végleg csődöt jelentett, ám akkor még kevesen gondoltuk, hogy ezt követően tovább sokasodhatnak a bankszektort érintő problémák és bizalmatlanságok. A Fed és az amerikai kormány beavatkozásának köszönhetően ugyan sikerült megfékezni a szélesebb körű pénzügyi fertőzést, de az elemzőket és a hitelminősítőket továbbra is aggasztják a problémák, csakúgy, mint a befektetőket, akik az elmúlt napokban széles körben kezdtek szabadulni nem csak a regionális bankok, hanem a nagyobb pénzintézetek részvényeitől is világszerte.
Tovább a cikkhezFontos adatok érkeznek, nem találja az irányt a magyar tőzsde sem

A nemzetközi hangulatnak megfelelően a hazai piacokon is minimális elmozdulások jellemzik a kora délutáni órákat, a hazai blue chipek közül egyedüliként a Mol részvényei vannak mínuszban.
Tovább a cikkhezNagy a csapkodás, lefordult a magyar tőzsde
Továbbra is jelentős a bizonytalanság a tőzsdéken, a felemás európai elmozdulásokról valamelyest leválva egyre rosszabb a hangulat a magyar tőzsdén, a BUX index már 0,7 százalékos mínuszban van. A hazai blue chipek közül elsősorban a Mol húzza le a tőzsdét, 2,2 százalékos mínuszban van az olajcég árfolyama, a kereskedési volumen azonban egyelőre nem kiugró.

Megválik részesedése felétől az Alteo cégvezére

A BÉT oldalán közölte a befektetőkkel az Alteo, hogy az igazgatóság két tagja, köztük a vezérigazgatói pozíciót betöltő Chikán Attila is nagy mennyiségben adott el részvényeket a vállalatban, azon a részvényenkénti árfolyamon, amit a Mol kínált többedmagával egy kötelező nyilvános vételi ajánlat keretein belül a részvényekért a befektetőknek. Korábban a hivatalos kommunikációban nem javasolta az igazgatóság a befektetőknek az ajánlat elfogadását, többek között azért sem, mert a független szakértői értékelés a részvények értékét jóval magasabbra becsülte, mint az ajánlati ár.
Tovább a cikkhezMegszólalt az egyik legborúlátóbb stratéga a bankösszeomlás után

A Morgan Stanley-nél dolgozó, széles körben az egyik legpesszimistább Wall Street-i elemzőnek tekintett Michael Wilson azt javasolta a befektetőknek írt levelében az SVB-csőd után, hogy minden, a szabályozó hatóságok támogató intézkedései nyomán kínálkozó pillanatnyi fellendülést használjanak ki a részvényeladásra.
Tovább a cikkhezMegnyugvás a piacokon
A tegnapi pánikszerű eladási hullám után egyelőre úgy néz ki, hogy megnyugodtak a kedélyek a tőzsdéken, a vezető részvényindexek közül a DAX 0,2 százalékos pluszban van, a CAC eközben 0,1 százalékkal került feljebb, az FTSE 100 viszont 0,1 százalékos mínuszban van, a milánói és a spanyol börzék pedig kisebb emelkedésben vannak a kereskedés első perceiben.

Óvatos emelkedés a magyar tőzsdén

A tegnapi pánikszerű eladási hullám után egyelőre úgy néz ki, hogy megnyugodtak a kedélyek a tőzsdéken, ez igaz a magyar piacra is, a hazai börze kisebb pluszban kezdi a napot. A hazai blue chipek közül az OTP emelkedik a lgnagyobb mértékben.
Tovább a cikkhezIzgalmas napnak nézünk elébe
Mik az aktuális események a tőzsdéken?
- Vegyesen zártak tegnap a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 0,3 százalékkal került lejjebb, a S&P 500 0,2 százalékot esett, míg a Nasdaq 0,8 százalék pluszban fejezte be a napot.
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel esés látszik, a Nikkei 3,32 százalékos mínuszban áll, a Hang Seng 2,28 százalékos mínuszban van, míg a CSI 300 0,92 százalékot esett.
- Iránykereséssel indulhat a nap az európai börzéken, a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján a DAX 0,09 százalék pluszban nyithat, a CAC 0,12 százalékkal kerülhet feljebb, míg a FTSE 0,28 százalékot eshet.
- Az amerikai határidős részvényindexek emelkedést vetítenek előre a piacnyitásra, a Dow Jones 0,18 százalékot emelkedhet, a S&P 500 0,24 százalékkal kerülhet feljebb, míg a Nasdaq 0,27 százalékot emelkedhet.
Mi várható makro fronton?
Ma beindul az élet a gazdasági adatközlés tekintetében is, érkezik például a bevezetőben már említett amerikai inflációs adat, amely a munkaerőpiaci adat utáni piacmozgásokat boríthatja, de rá is erősíthet. Fontos lesz ez a nap, az európai pénzügyminiszterek ugyanis dönthetnek az új költségvetési- és iparfejlesztési szabályokról. Idehaza az építőipari, ipari adatok érkeznek, az MNB mérlegszámait is megismerjük.
2023. március 13. -március 19. Makronaptár | ||||||
Magyar makrogazdaság | ||||||
március | 14. | kedd | 8:30 | MNB | Statisztikai mérleg | febr. |
március | 14. | kedd | 8:30 | KSH | Építőipar | jan. |
március | 14. | kedd | 8:30 | KSH | Ipar (második becslés) | jan. |
március | 14. | kedd | 11:30 | ÁKK | 3 hónapos dkj aukció | |
március | 16. | csütörtök | 8:30 | MNB | Pénzforgalmi táblakészlet | Q4 |
március | 17. | péntek | 8:30 | MNB | Fizetési mérleg | jan. |
március | 17. | péntek | 8:30 | MNB | Nemzetközi tartalékok | febr. |
Nemzetközi makrogazdaság | ||||||
március | 14. | kedd | 8:00 | UK | Munkanélküliség | jan. |
március | 14. | kedd | 8:00 | EU | Ecofin-ülés | |
március | 14. | kedd | 13:30 | USA | Infláció | febr. |
március | 15. | szerda | 3:00 | Kína | Kiskereskedelem | febr. |
március | 15. | szerda | 11:00 | EU | Ipar | jan. |
március | 15. | szerda | 13:30 | USA | Kiskereskedelem | febr. |
március | 16. | csütörtök | 13:30 | USA | Lakásépítési engedélyek | febr. |
március | 16. | csütörtök | 14:15 | EU | EKB kamatdöntés | |
március | 16. | csütörtök | 14:45 | EU | Christina Lagarde sajtótájékoztatója | |
március | 17. | péntek | 11:00 | EU | Infláció (felülvizsgált) | febr. |
március | 17. | péntek | 15:00 | USA | Michigan-index | márc. |
Forrás: Portfolio-gyűjtés |
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 12,0 százalékos elmozdulással a PX index áll az élen, a sereghajtó 4,6 százalékos eséssel a BUX index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban a Magyar Telekom részvénye teljesített 14,5 százalékos emelkedéssel, a sor végén a Richter papírja áll 11,4 százalékos eséssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta az Arany árfolyama már 4,9 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 31 819,14 | -0,3% | -4,8% | -7,1% | -4,0% | -3,4% | 27,2% |
S&P 500 | 3 855,76 | -0,2% | -4,8% | -6,8% | 0,4% | -8,3% | 39,4% |
Nasdaq | 11 923,17 | 0,8% | -3,1% | -4,6% | 9,0% | -10,4% | 69,2% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 27 832,96 | -1,1% | -1,4% | 1,5% | 6,7% | 10,6% | 26,7% |
Hang Seng | 19 695,97 | 1,9% | -4,4% | -6,9% | -0,4% | -4,2% | -37,7% |
CSI 300 | 4 008,69 | 1,0% | -2,4% | -3,3% | 3,5% | -6,9% | -2,0% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 14 959,47 | -3,0% | -4,4% | -2,8% | 7,4% | 9,8% | 22,4% |
CAC | 7 011,5 | -2,9% | -4,9% | -2,7% | 8,3% | 12,0% | 33,7% |
FTSE | 7 548,63 | -2,6% | -4,8% | -5,0% | 1,3% | 5,5% | 5,7% |
FTSE MIB | 26 183,54 | -4,0% | -6,3% | -4,6% | 10,4% | 13,6% | 15,4% |
IBEX | 8 958,9 | -3,5% | -5,8% | -2,7% | 8,9% | 10,0% | -7,6% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 41 797,81 | -3,0% | -5,7% | -9,6% | -4,6% | -2,6% | 8,1% |
ATX | 3 305,03 | -4,1% | -6,8% | -3,9% | 5,7% | 4,0% | -4,2% |
PX | 1 346,18 | -2,2% | -5,2% | -3,7% | 12,0% | 3,3% | 19,7% |
WIG20 | 58 204,15 | -2,3% | -5,0% | -3,2% | 1,3% | -5,1% | -5,7% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 9 700 | -5,4% | -8,1% | -13,4% | -4,1% | -19,5% | -15,6% |
Mol | 2 538 | -1,0% | -5,7% | -10,0% | -2,5% | -2,0% | -15,5% |
Richter | 7 350 | -1,9% | -3,6% | -7,5% | -11,4% | 2,9% | 30,0% |
Magyar Telekom | 388 | -1,0% | -2,3% | 6,0% | 14,5% | -1,5% | -12,9% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 74,7 | -2,5% | -7,0% | -6,8% | -6,9% | -31,7% | 23,1% |
Brent | 80,33 | -3,0% | -7,0% | -7,3% | -5,4% | -28,7% | 24,5% |
Arany | 1 904,78 | 2,5% | 2,9% | 2,8% | 4,9% | -4,0% | 43,6% |
Ezüst | 21,86 | 7,0% | 3,4% | -0,1% | -8,0% | -15,9% | 31,6% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 392,7250 | 2,8% | 4,4% | 2,8% | -1,9% | 2,9% | 26,0% |
USDHUF | 365,9213 | 2,3% | 3,8% | 2,7% | -2,5% | 5,1% | 45,6% |
GBPHUF | 446,0249 | 3,0% | 5,1% | 2,9% | -1,3% | -2,4% | 27,0% |
EURUSD | 1,0733 | 0,4% | 0,5% | 0,1% | 0,6% | -2,1% | -13,4% |
USDJPY | 134,3200 | 0,0% | -1,3% | 1,2% | 0,8% | 14,8% | 26,0% |
GBPUSD | 1,2158 | 0,5% | 1,1% | 0,2% | 1,1% | -7,1% | -13,1% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 24 209 | 19,7% | 8,0% | 11,1% | 45,8% | -37,5% | 164,8% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 3,55 | -3,8% | -10,9% | -4,9% | -7,5% | 76,7% | 24,5% |
10 éves német állampapírhozam | 2,27 | -9,1% | -16,8% | -2,9% | -11,4% | 874,7% | 269,9% |
10 éves magyar állampapírhozam | 8,61 | -2,7% | -2,8% | 4,1% | -6,9% | 44,5% | 213,1% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: derek berwin