Vegyesen zárt Amerika
A bankrendszerrel kapcsolatos bizonytalanságok erőteljesen éreztették ma a hatásukat az amerikai tőzsdéken (is). Bár a Dow Jones 400 pontos mínuszban is járt, a legsúlyosabb mínuszokat sikerült kiheverni: a techpapírok még emelkedni is tudtak.
A mai kereskedésben
- a Dow Jones 0,87%-ot esett,
- az S&P 0,69%-ot gyengült,
- a Nasdaq viszont minimális, 0,09%-os pluszban zárt.
Érezhetően javulni kezdett a hangulat
A svájci kormány tárgyalni kezdett a Credit Suisse stabilizálásával kapcsolatosan, a hír pedig kedvezően hatott a tengerentúl tőzsdei hangulatára is.
Szűk egy órával zárás előtt erősödést láthatunk, a nap egészében azonban még mindig mínuszos a három fontosabb amerikai tőzsdeindex.
Jelen állás szerint
- a Dow 1,09%-os,
- az S&P 0,84%-os,
- a Nasdaq pedig már csak 0,15%-os mínuszban van.

Tartós trendforduló egyelőre nem alakult ki
Nagyon volatilisen indult az Egyesült Államokban ma a kereskedés és miután szabályosan beszakadt a három legfontosabb részvényindex, szolidabb emelkedés indult. Visszapattanásról egyelőre viszont abszolút nem lehet beszélni: a hangulat egyértelműen negatív az amerikai piacokon.
Magyar idő szerint 19:17 körül
- a Dow 1,7%-os,
- az S&P 500 1,54%-os,
- a Nasdaq pedig 0,94%-os mínuszban van.

Kicsit visszahúzták az indexeket
Bár továbbra is a bankválságtól való félelmek dominálják ma a kereskedést Amerikában, a mínuszok szolid enyhülésnek indultak: mindhárom fontosabb tőzsdeindex napi vesztesége csökkenni kezdett.
Jelenleg
- a Dow 1,65%-os,
- az S&P 500 1,46%-os,
- a Nasdaq pedig 0,86%-os mínuszban van.
Az S&P átmenetileg mínuszba fordult éves teljesítményét (YTD) tekintve is, de visszahúzták.

Súlyos mínuszok Amerikában
Elég kemény mínuszokat láthatunk az Egyesült Államok tőzsdéin, az általános szkeptikus hangulat egyértelműen megjelent a tengerentúlon is a csúnya európai zárás után.
Magyar idő szerint 18:03 körül
- a Dow Jones 2,18%-os,
- az S&P 500 2,02%-os,
- a Nasdaq pedig 1,48%-os mínuszban van.

Durva mínuszban zárt Európa
A vezető indexek közül a FTSE 3,7, a CAC 3,5, a DAX pedig 3,1 százalékos mínuszban fejezte be a napot.
Szétverték a forintot! Itt a 400-as euró!

Ma reggel még 390-es szint alatt volt az euró/forint kurzus, délután viszont elérte a 400-as lélektani határt a hazai deviza. Az amerikai Silicon Valley Bank csődje nagy port kavart a nemzetközi piacokon, a forint pedig a rossz hangulatban kifejezetten jelentősen gyengül.
Tovább a cikkhezCsúnya lehet a zárás Európában
A zárás előtt a vezető európai részvényindexek közül a FTSE 3,2, a CAC pedig 3,1 százalékos mínuszban van.
A német DAX index 2,6 százalékkal került lejjebb, a 15 000 pontos lélektani határ alatti záróérték pedig a legalacsonyabb lehet január 11-e óta.

Folytatódik a mélyrepülés Európában is
A vezető részvényindexek közül a CAC 3,5, a FTSE 3,2, a DAX pedig 3,1 százalékos mínuszban van.

Továbbra is lefelé az irány
A Dow már 1,8, az S&P 500 1,6, a Nasdaq pedig 1,4 százalékos mínuszban van.
Esés a tengerentúlon
A nyitást követően a Dow 1,5, az S&P 500 1,4, a Nasdaq pedig 1,1 százalékos mínuszban van.
Komoly mínuszban nyithat Amerika
A határidős részvényindexek jelenlegi állása szerint a Dow és az S&P 500 egyaránt 1,9, a Nasdaq pedig 1.5 százalékos mínuszban nyithat.
Váratlan inflációs meglepetés érkezett Amerikából

Annak ellenére, hogy az elemzők előzetesen növekedésére számítottak, meglepetésre csökkentek a termelői árak februárban az előző hónaphoz képest az Egyesült Államokban, emellett pedig éves szinten is jóval a várt érték alatti volt a drágulási ütem.
Tovább a cikkhezHáború előtti szinteken az olajár

A részvénypiacokon egyre felerősödő pánik mellett az olajárak is szakadnak, a mostani eséssel pedig már a globális benchmarknak számító Brent és WTI típusú kőolaj hordónkénti ára és az orosz-ukrán háború kitörése előtti szintekig esett vissza, annak ellenére, hogy az OPEC és az elemzők is számottevően növekvő kereslettel számolnak az idei évre a kínai gazdasági élet újraindítását követően.
Tovább a cikkhezTovább növekszik a pénzügyi szektorra nehezedő nyomás, megállíthatatlanul száguldanak a nemesfémek

Amíg az elmúlt napokban főként az amerikai regionális bankok esése miatt nehezedett nagy nyomás a nemzetközi piacokra, addig szerda reggelre a figyelem már a nagybankok felé fordult. Az európai tőzsdék mélyrepülését követően Amerikában is jókora mínuszban indulhat a kereskedés, a bizonytalanságok közepette pedig a befektetők a tőzsdékről a közkedvelt menekülőeszköznek számító nemesfémekbe menekülnek.
Tovább a cikkhezFolytatódik a tőzsdék mélyrepülése
A kora délutáni órákban a vezető európai börzék közül a DAX 2,7, a CAC 3,1, a FTSE pedig 2,4 százalékos mínuszban van.

Már Amerika is mínuszban nyithat
A tőzsdei határidős indexek szerdán csökkentek, mivel a pénzügyi szektorra nehezedő nyomás növekedett, és a Credit Suisse, az amerikai tevékenységet folytató svájci bank részvényei több mint 20%-ot zuhantak.
A Dow Jones határidős index 1,6%-kal csökkent, míg az S&P 500 határidős árfolyamesés a Nasdaq-100 határidős indexek 1,8%-ot, illetve 1,6%-os esést vetítenek előre.
Az elmúlt napokban a pénzügyi szektor válsága a regionális bankok köré összpontosult, mivel a Silicon Valley Bank és a Signature Bank összeomlott, mindkettő a rossz menedzsment áldozata lett, mivel a Federal Reserve az elmúlt 12 hónapban nyolc kamatemelést hajtott végre. Szerda reggel a figyelem a nagybankok felé fordult, a Credit Suisse részvényei történelmi mélypontra zuhantak - írja összegzésében a CNBC.
A Saudi National Bank, a Credit Suisse legnagyobb befektetője szerdán közölte, hogy nem tud további finanszírozást nyújtani. Erre azt követően került sor, hogy a svájci hitelező kedden közölte, hogy "bizonyos lényeges hiányosságokat talált a pénzügyi beszámolás feletti belső kontrollban" a 2021-es és 2022-es évekre vonatkozóan.
Miközben a Credit Suisse lehúzta az európai bankszektort, az amerikai nagybanki részvények ezzel együtt csökkentek. A Citigroup és a Wells Fargo 3%-ot, míg a Goldman Sachs és a Bank of America 2%-ot esett. A Financial Select Sector SPDR Fund 2,9%-ot veszített a tőzsdenyitás előtti kereskedésben, visszaadva a keddi 2%-os emelkedést.
Szétverik az európai bankokat, a Credit Suisse új történelmi mélyponton

Az európai bankrészvények szerdán ismét nyomás alá kerültek, a Credit Suisse új történelmi mélypontra zuhant, mivel a befektetők a Silicon Valley Bank összeomlását követően továbbra is aggódnak a szektoron belüli feszültségek miatt.
Tovább a cikkhezNincs megállás az esésében
Egyre jobban ütik az európai piacokat, a DAX már 2% feletti mínuszban van. Haosnló mértékben esik a brit FTSE100 index is, de a francia és a milánói indexben már 3% környéki a mínusz. A tegnapi nap csak korrekció lehetett, tisztán látszik, hogy a bankok miatti aggodalom még mindig nyomást helyez a piacokra, a Credit Suisse ma új rekordmélypontra esett.
Tovább esett
A tegnapi jó hangulatnak nyoma sincs, esésben a vezető európai indexek. A brit FTSE 100 1,2%-os esésben van, és a legtöbb nyugat-európai tőzsdén 1% felettiek a mínuszok. A DAX 1,3, a francia CAC40 pedig már 1,9%-os mínuszban van.

Sosem volt még ilyen jó éve a Magyarországon is népszerű ruházati láncnak

Rekordszintre emelkedett a spanyol Inditex, egyebek között a Zara ruházati üzletlánc tulajdonosának a nyeresége és bevétele a január végével záródott pénzügyi évben.
Tovább a cikkhezFelfelé módosították a francia inflációt
Franciaországba 6,3 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés februárban éves szinten a januári 6 százalék után - ismertette a francia statisztikai hivatal szerdán végleges adatként.
Tovább a cikkhezMoody's: Negatívak a kínai bankrendszer kilátásai

A Moody's hitelminősítő szerdán közölte, hogy a pekingi koronavírus lezárások megszűnése után elhúzódó fellendülés következtében fenntartotta a "negatív" kilátást a kínai bankszektorra - írja a CNBC.
Tovább a cikkhezNincs jó hangulat Európában
A piacnyitást követően nem sokkal az európai indexek többsége mínuszban áll. A DAX fél százalékot esett eddig, a francia CAC40 -0,8%-on áll. Ütik a holland és az olasz tőzsdét is, mindkét helyen 0,7%-os a mínusz. A brit FTSE100 0,6%-os visszaesésében van.
A magyar tőzsde ma nem tart nyitva.
Felpörgeti az elektromos autók gyártását a BMW

A BMW német autógyártó szerdán célul tűzte ki az autóipari szegmensben az árrés kismértékű növelését és az idei kiszállítások javítását, miközben az elektromos flotta bevezetése kapcsán is nagyobb lendületbe kapcsol - írja a CNBC.
Tovább a cikkhezKiszivárgott: az EKB-t nem hatotta meg a bankcsőd, tovább durvulnak a héten

Az Európai Központi Bank a bankrendszerre nehezedő nyomás ellenére kitart az 50 bázispontos emelés mellett holnap, mivel az inflációt továbbra is túl magasnak értékelik, és a következő évekre is tartósan magas inflációval számolnak – írja a Reuters központi banki forrásokra hivatkozva.
Tovább a cikkhezMik az aktuális események a tőzsdéken?
- Emelkedéssel zártak tegnap a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 1,1 százalék pluszban zárt, a S&P 500 1,6 százalék pluszban fejezte be a napot, míg a Nasdaq 2,3 százalékkal került feljebb.
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel felemás hangulat látszik, a Nikkei 0,63 százalékos mínuszban van, a Hang Seng 1,52 százalékos pluszban van, míg a CSI 300 0,53 százalékos pluszban áll.
- Iránykereséssel indulhat a nap az európai börzéken, a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján a DAX 0,1 százalékot emelkedhet, a CAC 0,09 százalékkal kerülhet feljebb, míg a FTSE 0,17 százalékkal kerülhet lejjebb.
- Az amerikai határidős részvényindexek emelkedést vetítenek előre a piacnyitásra, a Dow Jones 0,06 százalék pluszban nyithat, a S&P 500 0,18 százalék pluszban nyithat, míg a Nasdaq 0,16 százalékot emelkedhet.
Mi várható makro fronton?
Ma megint egy unalmasabb napunk lesz, főleg ami a magyar adatokat illeti. Kínából kisereskedelmi adatok érkeznek, amiből láthatjuk, hogy az újranyitásnak milyen hatása volt a gazdaságra eddig. Az eurózónából ipari adatok, az USA-ból szintén kiskereskedelmi adatok érkeznek, utóbbi a várt recesszió miatt fontos.
2023. március 13. -március 19. Makronaptár | ||||||
Magyar makrogazdaság | ||||||
március | 14. | kedd | 8:30 | MNB | Statisztikai mérleg | febr. |
március | 14. | kedd | 8:30 | KSH | Építőipar | jan. |
március | 14. | kedd | 8:30 | KSH | Ipar (második becslés) | jan. |
március | 14. | kedd | 11:30 | ÁKK | 3 hónapos dkj aukció | |
március | 16. | csütörtök | 8:30 | MNB | Pénzforgalmi táblakészlet | Q4 |
március | 17. | péntek | 8:30 | MNB | Fizetési mérleg | jan. |
március | 17. | péntek | 8:30 | MNB | Nemzetközi tartalékok | febr. |
Nemzetközi makrogazdaság | ||||||
március | 14. | kedd | 8:00 | UK | Munkanélküliség | jan. |
március | 14. | kedd | 8:00 | EU | Ecofin-ülés | |
március | 14. | kedd | 13:30 | USA | Infláció | febr. |
március | 15. | szerda | 3:00 | Kína | Kiskereskedelem | febr. |
március | 15. | szerda | 11:00 | EU | Ipar | jan. |
március | 15. | szerda | 13:30 | USA | Kiskereskedelem | febr. |
március | 16. | csütörtök | 13:30 | USA | Lakásépítési engedélyek | febr. |
március | 16. | csütörtök | 14:15 | EU | EKB kamatdöntés | |
március | 16. | csütörtök | 14:45 | EU | Christina Lagarde sajtótájékoztatója | |
március | 17. | péntek | 11:00 | EU | Infláció (felülvizsgált) | febr. |
március | 17. | péntek | 15:00 | USA | Michigan-index | márc. |
Forrás: Portfolio-gyűjtés |
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 13,1 százalékos elmozdulással a FTSE MIB index áll az élen, a sereghajtó 4,5 százalékos eséssel a BUX index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban a Magyar Telekom részvénye teljesített 14,2 százalékos emelkedéssel, a sor végén a Richter papírja áll 11,4 százalékos eséssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta az Arany árfolyama már 4,9 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 32 155,4 | 1,1% | -2,1% | -5,7% | -3,0% | -2,4% | 29,9% |
S&P 500 | 3 919,29 | 1,6% | -1,7% | -5,2% | 2,1% | -6,1% | 42,5% |
Nasdaq | 12 199,79 | 2,3% | 0,4% | -3,1% | 11,5% | -6,5% | 73,3% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 27 222,04 | -2,2% | -3,8% | -1,4% | 4,3% | 7,6% | 25,0% |
Hang Seng | 19 247,96 | -2,3% | -6,3% | -8,8% | -2,7% | -1,5% | -38,8% |
CSI 300 | 3 984,7 | -0,6% | -1,6% | -3,9% | 2,9% | -4,6% | -2,2% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 15 232,83 | 1,8% | -2,1% | -1,0% | 9,4% | 9,4% | 24,5% |
CAC | 7 141,57 | 1,9% | -2,7% | -1,0% | 10,3% | 12,1% | 36,5% |
FTSE | 7 637,11 | 1,2% | -3,6% | -4,0% | 2,5% | 6,2% | 7,1% |
FTSE MIB | 26 800,98 | 2,4% | -3,5% | -2,5% | 13,1% | 14,4% | 19,4% |
IBEX | 9 159 | 2,2% | -2,7% | -1,1% | 11,3% | 11,2% | -5,5% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 41 807,29 | 0,0% | -3,6% | -9,9% | -4,5% | -2,6% | 7,5% |
ATX | 3 360,2 | 1,7% | -5,0% | -2,8% | 7,5% | 4,1% | -1,9% |
PX | 1 355,2 | 0,7% | -3,2% | -3,9% | 12,8% | 3,0% | 21,4% |
WIG20 | 58 386,16 | 0,3% | -4,1% | -2,9% | 1,6% | -2,8% | -4,9% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 9 900 | 2,1% | -3,3% | -12,9% | -2,1% | -17,8% | -15,6% |
Mol | 2 460 | -3,1% | -6,6% | -12,3% | -5,5% | -5,0% | -18,3% |
Richter | 7 350 | 0,0% | -2,3% | -7,0% | -11,4% | 2,9% | 32,0% |
Magyar Telekom | 387 | -0,3% | -1,0% | 7,1% | 14,2% | -1,8% | -12,7% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 71,23 | -4,6% | -8,1% | -9,9% | -11,2% | -30,9% | 16,9% |
Brent | 77,49 | -3,5% | -7,1% | -9,5% | -8,7% | -26,4% | 19,8% |
Arany | 1 904,15 | 0,0% | 4,7% | 2,9% | 4,9% | -2,7% | 43,7% |
Ezüst | 21,87 | 0,0% | 7,9% | 0,5% | -7,9% | -13,2% | 32,1% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 390,6750 | -0,5% | 3,0% | 3,1% | -2,4% | 4,7% | 25,5% |
USDHUF | 364,3167 | -0,4% | 1,7% | 3,0% | -2,9% | 7,2% | 44,7% |
GBPHUF | 441,2900 | -1,1% | 3,8% | 2,9% | -2,3% | -0,7% | 25,6% |
EURUSD | 1,0724 | -0,1% | 1,3% | 0,0% | 0,5% | -2,3% | -13,2% |
USDJPY | 133,1600 | 0,0% | -2,7% | 0,2% | 0,0% | 12,8% | 25,4% |
GBPUSD | 1,2147 | -0,1% | 2,3% | -0,1% | 1,0% | -6,9% | -12,9% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 24 750 | 2,2% | 11,5% | 11,4% | 49,1% | -37,6% | 202,0% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 3,67 | 3,5% | -7,6% | -2,9% | -4,3% | 71,4% | 30,2% |
10 éves német állampapírhozam | 2,45 | 8,0% | -8,9% | 1,8% | -4,3% | 627,9% | 317,2% |
10 éves magyar állampapírhozam | 8,81 | 2,3% | 1,1% | 7,3% | -4,8% | 47,8% | 222,7% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: Getty Images