Az IQAir a PM 2,5 szállópor néven ismert, tüdőkárosító légnemű részecskék koncentrációja alapján mérte a levegő minőségét. A 2022-es jelentés 131 ország, régió és terület 7323 városának több mint 30 000 hatósági levegőminőség-ellenőrző állomásától és érzékelőjétől származó adatokat használt fel.
Kutatások szerint ezen részecskék magas értékei szívrohamhoz, asztmás rohamokhoz és korai halálozáshoz vezethetnek és a covid-halálokkal is összefüggésbe hozták. Amikor a WHO 2005-ben először tett közzé levegőminőségi iránymutatást, a légszennyezés elfogadható szintjét 10 mikrogramm/köbméter alatt határozta meg, 2021-ben ezt 5 mikrogramm/köbméter alatti értékre módosította.
A jelentés szerint az öt legrosszabb levegőminőségű ország 2022-ben Csád, Irak, Pakisztán, Bahrein és Banglades volt.
A legszennyezettebb városok pedig sorrendben Lahor (Pakisztán), Hotan (Kína), Bhiwadi (India), Delhi (India) és Pesavar (Pakisztán). Lahor városában 97,4 mikrogarmmra ugrott a mutató a tavalyi 86,5-ről, így „nyerte el” a világ legrosszabb levegőjű városa címet.
A jelentés szerint Indiában és Pakisztánban a legrosszabb a levegő minősége a közép- és dél-ázsiai régióban, ahol a lakosság több mint fele olyan területeken él, ahol a PM 2,5 részecskék koncentrációja körülbelül hétszer magasabb a WHO által javasolt szinteknél.
2022-ben csak hat ország felelt meg a WHO által frissített egészségügyi határértékeknek: Ausztrália, Észtország, Finnország, Grenada, Izland és Új-Zéland - áll a jelentésben.
Magyarországon 12,6 mikrogrammon állt a koncentráció.
Címlapkép: Shutterstock