Oda a győzelmi széria
Négy egymást követő emelkedéssel záruló napot követően a részvénypiacok hullámzó tendenciákat mutattak. A Dow Jones 123 ponttal csúszott, ami 0,4%-os csökkenéssel zárt, míg az S&P 500 minimális, 0,02%-os emelkedést mutatott, míg a Nasdaq Composite egy kicsivel látványosabb, 0,4%-os pluszt hozott össze.
A volatilis helyzet ellenére az utóbbi időben pozitívan zárta a napokat az S&P 500, de végül egy négynapos győzelmi szériával zárt, a Dow és a Nasdaq viszont még jó sorozatot mutat. Ezek a nyereségek segítettek enyhíteni a három irányadó indexben megfigyelhető havi veszteségek egy részét.
Bár mindhárom index 1% feletti havi csökkenésben van, a közelmúltbeli emelkedő pálya jelzi egy augusztus végi rally lehetőségét, mivel a kereskedők szorosan figyelemmel kísérik a piaci elmozdulásokat.
Joseph Cusick, a Calamos Investments vezető alelnöke a CNBC-nek megjegyezte, hogy az amerikai kötvényhozamok jelentős hatással vannak a részvények mozgására, és hangsúlyozta, hogy az állampapíroknál a csökkenés rövid távon katalizátorként szolgál a részvénypiacok potenciális emelkedéséhez. Kiemelte továbbá a közelgő gazdasági adatok, például az augusztusi amerikai nem mezőgazdasági foglalkoztatottak fizetéseiről szóló jelentés szerepét a piaci dinamika alakításában.
Kiderült, mi a lesz a Vodafone új neve

Már korábban is terjedtek hírek arról, hogy átkeresztelik a Vodafone Magyarország szolgáltatásait, most pedig egy vállalati bejelentésből kiderült, hogy mi lesz az új név, és kifelel az átmárkázásért.
Tovább a cikkhezFogy a lendület a Dow-ból
A változatos piaci mozgásokkal teli napon a részvényindexek vegyes teljesítményt mutatnak: a Nasdaq és az S&P 500 indexeknek sikerült enyhe nyereséget elérniük, elsősorban a technológiai szektor erejének köszönhetően. A Dow Jones Industrial Average azonban kisebb esést szenvedett el, ami a piac folyamatos volatilitását tükrözi.
A DJIA 34 858,83 ponton áll, ami 0,09%-os csekély gyengülést mutat, míg a Nasdaq ellenállóbb, eddig 0,43%-ot erősödött és 14 079,71 pontig mászott fel. Az S&P 500 index szerény, 0,19%-os emelkedésben van, jelenleg 4 523,33 ponton jár.
A kötvényhozamoknál is jelentős ingadozások látszanak a két fontos makroadat után: a 10 éves amerikai kincstárjegy hozama szerény korrekciót mutatott, 4,093% körül mozgott, ami enyhe csökkenés az előző napi 4,117%-os értékhez képest.
A Salesforce 4 százalék körül emelkedése ellenpontja a Dollar General Corp., amely 12,54%-os esésben van. Az Apple részvényei kisebb, 0,37%-os emelkedést mutatnak, 188,34 dollár most egy papír.

Eddig jó a svung
Helyi idő szerint csütörtök kora délutánig jól teljesítettek az amerikai tőzsdék. A Dow Jones emelkedett, így jó esély van arra, hogy folytatja 5 napja sikersorozatát. A Salesforce erős második negyedéves eredményei több mint 4%-os pluszban állnak, ezzel is segítve az indexet.
A Dow 0,1%-ot, az S&P 500 0,2%-ot, a Nasdaq Composite 0,4%-ot emelkedett.
A várthoz igazodó inflációs adatok után most a pénteki nem mezőgazdasági béradatokat várják a befektetők, remélve, hogy a gazdasági lassulás jelei megjelennek, amelyek elodázhatják a Fed kamatemeléseit.
Soros Györgyre mutogatva indult meg a 4,2 milliárd dolláros tőzsdei bukás

Az indiai ipari konglomerátum, az Adani részvényei jelentősen zuhantak a Financial Times és más médiumok jelentései nyomán, amelyek arról számoltak be, hogy két személy, az Egyesült Arab Emírségekből származó Nasser Ali Shaban Ahli és a tajvani Chang Chung-Ling állítólag titkos tulajdonosai a cégnek. A csalással gyanúsított vállalat vezetői Soros György magyar-amerikai milliárdos akciójának állítják be a helyzetet, tagadva a vádakat.
Tovább a cikkhezEséssel zárt a magyar tőzsde

A hazai blue chipek közül az OTP teljesített a legrosszabban.
Tovább a cikkhezItt az amerikai inflációs adat, emelkednek a tőzsdék
Az egyik legfontosabb inflációs érték, az élelmiszer- és energiaköltségek nélkül számolt Személyi Fogyasztási Kiadások (PCE) indexe júliusban 4,2%-kal emelkedett az előző évhez képest, ami összhangban van a közgazdászok várakozásaival, és meghaladja a júniusi 4,1%-ot - derült ki a Kereskedelmi Minisztérium nemrég közzétett adataiból. Az adatközlés után pozitív felütéssel indult a kereskedés a tengerentúli tőzsdéken, mindhárom vezető index kisebb pluszban van.

Készül a "szuperalkalmazás": új funkcióval bővül az X

Az Elon Musk tulajdonában lévő, korábban Twitterként ismert X közösségi médiaplatform rövidesen videó- és hanghívás funkcióval fog bővülni - ez a lépés is azon törekvés része, hogy "mindenre kiterjedő alkalmazássá" váljon a platform. A Reuters információi szerint az új funkciók az Apple iOS, a Google Android és a személyi számítógépeken is elérhetők lesznek, telefonszám nélkül.
Tovább a cikkhezHold: a rövid távú optimizmusból már inkább pesszimizmus lett
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a Hold Alapkezelő írását olvashatják:
Tovább a cikkhezKisebb pluszban a magyar tőzsde

A hazai blue chipek közül a Richter teljesít a legjobban.
Tovább a cikkhezVáratlan inflációs adatok jöttek
Váratlanul elakadt az infláció csökkenése az eurózónában augusztusban, ami a kamatvárakozások szempontjából negatív hírnek számít, ugyanis ez muníciót adhat a szigorúbb jegybankároknak, hogy a két hét múlva esedékes kamatdöntő ülésen a kamatemelések mellett érveljenek majd. A részvénypiacok számára kedvezőtlen hír ellenére kitart az óvatos emelkedés a kontinens tőzsdéin, vélhetően ellensúlyozhatja a mai adatok hatását a tegnapi bejelentés az USA-ból, ahol a vártnál gyengébb gazdasági adatok jöttek, ami az ottani kamatvárakozások szempontjából pozitív hírnek számít.
Ebben a környezetben a legtöbb vezető európai részvényindex kisebb pluszban van, a német DAX például 0,6 százalékkal került feljebb.

Nem csökkent tovább az infláció az eurózónában - jöhet a kamatemelés?

Váratlanul elakadt az infláció csökkenése az eurózónában augusztusban, ez pedig muníciót adhat a szigorúbb jegybankároknak, hogy a két hét múlva esedékes kamatdöntő ülésen a kamatemelések mellett érveljenek majd.
Tovább a cikkhezTovább esik az Opus, nagy forgalom mellett
Tovább esik a mai kereskedésben az Opus részvénye, jelenleg 3,2 százalékos a mínusz a jegyzésnél, de egy rövid ideig 5 százalékot meghaladó esést is láthattunk. Kifejezetten magas volumen mellett adják a befektetők a vállalat részvényét, jelenleg a Richter után a második legforgalmasabb részvényről beszélhetünk a magyar tőzsdén - annak fényében ez ne meglepő, hogy a nyáron látott szárnyalás során számos befektető felfigyelt a papírra, mondhatni trendi lett az Opussal kereskedni.

Nagy bejelentést tett a Microsoft az egyik közkedvelt alkalmazásáról

A Microsoft egy esetleges uniós bírság elkerülése érdekében nemrég bejelentette, hogy különválasztja a Teams alkalmazását az Office termékétől. A techóriás emellett azt is tervezi, hogy javítja szoftvere kompatibilitását a rivális termékekkel. A döntés az Európai Bizottság trösztellenes vizsgálatát követi, amelyet a Salesforce tulajdonában lévő Slack munkahelyi üzenetküldő szolgáltatás 2020-as panasza váltott ki.
Tovább a cikkhezFelülteljesít a magyar tőzsde
A bizonytalan piacnyitást követően egyre jobb hangulatban zajlik a kereskedés a magyar tőzsdén, a felemás európai közegből kitűnve 0,7 százalékos pluszban van jelenleg a BUX. A remek teljesítmény az AutoWallis emelkedése mellett a Richter felpattanásának is köszönhető, a tegnapi zuhanás után ugyanis 2,5 százalékos pluszban van a gyógyszergyártó részvénye.

Kijöttek a friss számok, szárnyal az AutoWallis részvénye
A legfrissebb számok tükrében a régiós és a magyar autópiacnál is jobban zárta első félévét az AutoWallis a csoport, a befektetők ennek megörülve elkezdték venni a vállalat részvényét - már 4,3 százalékos a plusz a jegyzésnél.

Felemás nyitás a kontinensen
Pár perccel a piacnyitást követően felemás elmozdulásokat láthatunk az európai tőzsdéken, a DAX 0,2 százalékos emelkedés mellett a FTSE 100 és a CAC is 0,2 százalékkal került lejjebb. Eközben a milánói börze stagnál, a spanyol tőzsde pedig kisebb pluszban indítja a napot.

Óvatos emelkedés a magyar tőzsdén

A hazai blue chipek közül a Mol teljesít a legjobban.
Tovább a cikkhezNincs fék, tovább nőtt az AutoWallis

A régiós és a magyar autópiacnál is jobban zárta első félévét az AutoWallis a csoport diverzifikált működésének és erős növekedési stratégiájának köszönhetően. A vállalat árbevétele 48, EBITDA-ja 50, míg nettó eredménye 84 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest az idei első félévben. Mindezeknek köszönhetően az AutoWallis egy részvényre jutó nyeresége 85 százalékkal 17 forintra ugrott.
Tovább a cikkhezÓriási zuhanás a magyar beruházási teljesítményben

A második negyedévben a magyarországi beruházási teljesítmény 4,1%-kal múlta alul az előző negyedévi szintet és 13,5%-kal volt kisebb az egy évvel korábbinál.
Tovább a cikkhezEmelkedéssel indulhat a nap Európában
Mik az aktuális események a tőzsdéken?
- Emelkedéssel zártak tegnap a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 0,1 százalék pluszban fejezte be a napot, a S&P 500 0,4 százalékkal került feljebb, míg a Nasdaq 0,6 százalékot emelkedett.
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel felemás hangulat látszik, a Nikkei 0,92 százalékos pluszban van, a Hang Seng 0,74 százalékkal került lejjebb, míg a CSI 300 0,28 százalékkal került feljebb.
- Jó hangulatban nyithatnak az európai tőzsdék, a határidős részvényindexek állása alapján a DAX 0,31 százalék pluszban nyithat, a CAC 0,21 százalékot emelkedhet, míg a FTSE 0,18 százalékkal kerülhet feljebb.
- Vegyes nyitás várható az amerikai tőzsdéken a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján. A Dow Jones 0,17 százalékkal kerülhet feljebb, a S&P 500 0,03 százalék pluszban nyithat, míg a Nasdaq 0,05 százalékkal kerülhet lejjebb.
Mi várható makro fronton?
Ma az MNB ismerteti a hazai hitelpiaci folyamatokat, a KSH a beruházások és az ipari termelői árak alakulását közli. Kínából BMI érkezik, valamint ekkor ismerjük meg az eurózóna előzetes inflációs számait is augusztusból. Közzéteszik még az EKB legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét és az amerikai PCE-inflációt is.
2023. augusztus 28-szeptember 3. Makronaptár | ||||||
Magyar makrogazdaság | ||||||
augusztus | 29. | kedd | 11:30 | ÁKK | 3 hónapos dkj aukció | |
augusztus | 29. | kedd | 14:00 | MNB | Kamatdöntés | |
augusztus | 29. | kedd | 15:00 | MNB | Közlemény | |
augusztus | 30. | szerda | 8:30 | KSH | Szolgáltatások külkereskedelme | Q2 |
augusztus | 30. | szerda | 11:30 | ÁKK | 6 hónapos dkj aukció | |
augusztus | 31. | csütörtök | 8:30 | MNB | Kamatstatisztikák | júl. |
augusztus | 31. | csütörtök | 8:30 | MNB | Hitelintézeti mérlegek | júl. |
augusztus | 31. | csütörtök | 8:30 | KSH | Beruházások | Q2 |
augusztus | 31. | csütörtök | 8:30 | KSH | Ipari termelői árak | júl. |
szeptember | 1. | péntek | 8:30 | KSH | GDP (második becslés) | Q2 |
steptember | 1. | péntek | 8:30 | KSH | Termék-külkereskedelem (második becslés) | jún. |
steptember | 1. | péntek | 9:00 | MLBKT | BMI | aug. |
steptember | 1. | péntek | Moody's | Hitelminősítés | ||
Nemzetközi makrogazdaság | ||||||
augusztus | 29. | kedd | 15:00 | USA | Lakásár-index | jún. |
augusztus | 29. | kedd | 16:00 | USA | CB fogyasztói hangulatindex | aug. |
augusztus | 30. | szerda | 9:00 | Spanyolo. | Infláció | aug. |
augusztus | 30. | szerda | 11:00 | EU | A Bizottság hangulatindexe | aug. |
augusztus | 30. | szerda | 14:00 | Németo. | Infláció | aug. |
augusztus | 30. | szerda | 14:30 | USA | ADP munkanélküliség | aug. |
augusztus | 30. | szerda | 14:30 | USA | GDP (második becslés) | Q2 |
augusztus | 31. | csütörtök | 3:00 | Kína | NBS BMI feldolgozóipar | aug. |
augusztus | 31. | csütörtök | 8:00 | Németo. | Kiskereskedelem | júl. |
augusztus | 31. | csütörtök | 8:45 | Franciao. | Infláció | aug. |
augusztus | 31. | csütörtök | 11:00 | EU | Infláció | aug. |
augusztus | 31. | csütörtök | 13:30 | EU | EKB-jegyzőkönyv | |
augusztus | 31. | csütörtök | 14:30 | USA | PCE-infláció | júl. |
szeptember | 1. | péntek | 3:45 | Kína | Caixin BMI feldolgozóipar | aug. |
steptember | 1. | péntek | 14:30 | USA | Munkanélküliség | aug. |
steptember | 1. | péntek | 16:00 | USA | ISM BMI | aug. |
Forrás: Portfolio-gyűjtés |
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 41,3 százalékos elmozdulással a Nasdaq index áll az élen, a sereghajtó 6,6 százalékos eséssel a Hang Seng index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban az OTP részvénye teljesített 44,2 százalékos emelkedéssel, a sor végén a Mol papírja áll 3,1 százalékos emelkedéssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta az Arany árfolyama már 7,2 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 34 890,24 | 0,1% | 1,2% | -1,6% | 5,3% | 9,7% | 34,3% |
S&P 500 | 4 514,87 | 0,4% | 1,8% | -1,5% | 17,6% | 13,3% | 55,6% |
Nasdaq | 15 462,43 | 0,6% | 2,1% | -1,8% | 41,3% | 25,3% | 102,3% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 32 333,46 | 0,3% | 1,0% | -1,3% | 23,9% | 14,7% | 41,4% |
Hang Seng | 18 482,86 | 0,0% | 3,6% | -7,2% | -6,6% | -7,3% | -34,4% |
CSI 300 | 3 788,51 | 0,0% | 2,5% | -5,1% | -2,1% | -7,0% | 13,1% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 15 891,93 | -0,2% | 1,0% | -3,5% | 14,1% | 22,6% | 27,2% |
CAC | 7 364,4 | -0,1% | 1,6% | -1,5% | 13,8% | 18,6% | 34,4% |
FTSE | 7 473,67 | 0,1% | 2,1% | -2,9% | 0,3% | 1,5% | -0,6% |
FTSE MIB | 28 916,7 | 0,1% | 2,4% | -2,0% | 22,0% | 32,5% | 41,1% |
IBEX | 9 551,1 | -0,3% | 2,5% | -1,4% | 16,1% | 19,7% | 0,9% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 56 232,14 | -1,5% | -1,2% | 5,4% | 28,4% | 32,7% | 51,1% |
ATX | 3 168,56 | 0,5% | 2,3% | -1,4% | 1,3% | 9,6% | -4,5% |
PX | 1 359,85 | 0,6% | 1,1% | 0,4% | 13,2% | 15,0% | 26,1% |
WIG20 | 68 979,75 | 0,3% | 1,2% | -4,1% | 20,0% | 37,3% | 13,7% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 14 580 | 0,6% | 1,4% | 13,0% | 44,2% | 69,2% | 40,9% |
Mol | 2 682 | -1,8% | -1,9% | -3,5% | 3,1% | -4,0% | -7,3% |
Richter | 8 820 | -4,1% | -5,0% | 0,6% | 6,3% | 8,3% | 61,8% |
Magyar Telekom | 464,5 | 0,7% | 4,4% | 10,2% | 37,0% | 39,1% | 11,9% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 81,63 | 0,6% | 2,8% | 1,3% | 1,7% | -11,4% | 16,2% |
Brent | 85,97 | 0,5% | 3,2% | 1,1% | 1,2% | -13,5% | 10,9% |
Arany | 1 945,6 | 0,6% | 1,5% | -0,8% | 7,2% | 12,8% | 62,0% |
Ezüst | 24,68 | -0,4% | 5,4% | 1,2% | 3,9% | 33,7% | 69,5% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 379,0150 | -0,7% | -0,9% | -1,7% | -5,4% | -6,4% | 16,0% |
USDHUF | 346,8134 | -1,6% | -1,6% | -0,7% | -7,6% | -14,4% | 23,8% |
GBPHUF | 441,9900 | -0,2% | -1,4% | -1,4% | -2,2% | -5,9% | 21,3% |
EURUSD | 1,0929 | 0,9% | 0,8% | -1,0% | 2,4% | 9,4% | -6,3% |
USDJPY | 146,3300 | 0,0% | 1,1% | 4,3% | 9,8% | 5,3% | 31,4% |
GBPUSD | 1,2728 | 1,1% | 0,4% | -1,1% | 5,8% | 9,4% | -2,1% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 27 300 | -1,5% | 3,3% | -6,9% | 64,4% | 37,7% | 290,9% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 4,12 | 0,1% | -1,7% | 4,2% | 7,6% | 32,1% | 43,9% |
10 éves német állampapírhozam | 2,51 | 1,0% | 0,4% | 2,0% | -2,2% | 72,4% | 620,4% |
10 éves magyar állampapírhozam | 7,22 | -1,2% | -4,1% | -2,0% | -21,9% | -20,0% | 105,1% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: Getty Images