Itt a vége
Az S&P 500 és a Nasdaq minimális, 0,1 százalékos pluszban zárt, míg a Dow 0,1 százalékkal került lejjebb.

Minimális mozgások a zárás előtt
Az S&P 500 stagnál, a Nasdaq 0,1, míg a Dow 0,2 százalékos mínuszban van.

Több mint 20 ezer embert küld el az Amazon

Elbocsátásokba kezd az Amazon, a Reuters információi szerint a leépítések újabb köre a vállalat zenei részlegét érinti, ahonnan mintegy 27 ezer alkalmazottat küldhetnek el, erről pedig az érintett dolgozókat is tájékoztatták már.
Tovább a cikkhezNem okozott csalódást a Telekom, tovább száguldhat a magyar tőzsde sztárpapírja?

Óriási száguldáson van túl idén a Magyar Telekom árfolyama, és ha valami a további emelkedés útjába is áll, az valószínűleg nem a szerdán zárás után közzétett harmadik negyedéves gyorsjelentés lesz. Kisebb-nagyobb mértékben minden szinten felülteljesítette az elemzői konszenzust a Telekom a július-szeptemberi időszakban, a bevételek kétszámjegyű ütemben emelkedtek, a marzsok pedig jelentősen javultak. A kilátásokban nincs változás, a menedzsment megerősítette az idei és a jövő évre megfogalmazott publikus célokat is.
Tovább a cikkhezMegjött a bejelentés: hamarosan jön az első hivatalos videó a GTA VI-ról

Ma délután hivatalosan is bejelentette a Rockstar Games, hogy december elején publikálják az évek óta várt Grand Theft Auto VI első hivatalos bemutatóvideóját.
Tovább a cikkhezSzakad tovább az olajár
A globális benchmarknak számító Brent típusú kőolaj hordónkénti ára már 2,8 százalékos mínuszban van, ezzel július óta nem látott, 80 dollár alatti szintre esett a jegyzés.

Összeszedte magát Európa a végére
A vezető európai részvényindexek közül a CAC 0,7, míg a DAX 0,5 százalékos pluszban zárta a napot, a FTSE stagnált.

A Richter nagyobb pluszban, a Mol nagyobb mínuszban zárt

A felemás nemzetközi hangulatban a magyar piac is vegyesen teljesített, a BUX index a tegnapi záróértékétől mindössze néhány pontra zárt. Ezt egyik oldalról részben a Mol esése befolyásolta, hiszen az olajárak esésével párhuzamosan az olajcég árfolyama nagyobb mínuszba került; a másik oldalról viszont a Richter emelkedése támogatta a BUX-ot, miután a gyógyszergyártó a várakozásokat meghaladó eredményeket közölt a ma hajnalban megjelent harmadik negyedéves gyorsjelentésében.
Tovább a cikkhezTovább szakad az olajár - Mi áll a háttérben?

Múlt hét végén a Portfolio is beszámolt róla, hogy Szaúd-Arábia és Oroszország év végéig meghosszabbítja az önkéntes olajtermelés-csökkentést. A piaci szereplők úgy tűnik, hogy nem kifejezetten aggódnak a lépés miatt, ahogy a közel-keleti feszültséges miatt sem, hiszen szerdán délutánra már közel 4 hónapja nem látott szintre esett az olaj világpiaci ára. Az áresés hátterében ezúttal a kereslettel kapcsolatos aggodalmak állnak: úgy tűnik, hogy Kína után Amerikában is igencsak mérséklődhet a kereslet.
Tovább a cikkhezJavul a hangulat
Délutánra az európai tőzsdéken elkezdett javulni a hangulat a német és a francia tőzsde vezetésével, a BUX azonban továbbra is a tegnapi záróértéke közelében mozog.

Teljesen tanácstalanok a profi befektetők, hogy mi lesz a forinttal a következő egy évben

Novemberben is elkészítette havi rendszeres alapkezelői felmérését a Portfolio, amelyben a magyar tőzsde kilátásairól, és a forintra vonatkozó várakozásaikról kérdeztük a profi befektetőket. Az is kiderül, hogy melyek a hazai alapkezelők kedvenc részvényei a budapesti tőzsdén, és mely papírok a legkevésbé kedveltek.
Tovább a cikkhezEmelkedésben Amerika
A nyitást követően az S&P 500 és a Nasdaq egyaránt 0,2, míg a Dow 0,1 százalékos pluszban van.

Dübörög a mesterséges intelligencia őrület a tőzsdéken - Itt az új történelmi csúcs a Microsoftnál

A Microsoft részvényei kedden új történelmi csúcson zártak, miután egy hétfői San Franciscó-ban tartott rendezvényen a vállalat egyik stratégiai partnere, az OpenAI bejelentette, hogy árcsökkentést terveznek, emelett pedig lehetővé tennék a felhasználóknak a ChatGPT chatbot egyedi verzióinak elkészítését - írja a Cnbc.
Tovább a cikkhezUgrik a Take-Two
9,3 százalékos pluszban, 149 dolláron indíthatja a mai kereskedést a Take-Two Interactive árfolyama, miután kiszivárogtak információk azzal kapcsolatban, hogy a cég Rockstar Games nevű részlege már ezen a héten be akarja jelenteni a következő, nagy érdeklődéssel várt Grand Theft Auto játékot, a GTA 6-ot.

Nő a nyomás a magyar tőzsdén, a Richter próbálja tartani a frontot

Az európai részvénypiacokon negatív hangulat jellemző, és kora délutánra már a magyar tőzsde is minimális esésben van a korábbi emelkedés után. A vezető papírok szinte kivétel nélkül esnek, egyedül a Richter igyekszik tartani a frontot, hiszen a reggeli gyorsjelentés után továbbra is pluszban van a gyógyszergyártó árfolyama.
Tovább a cikkhezEsnek az európai tőzsdék
Továbbra is negatív hangulat jellemző az európai tőzsdékre bár a magyar piac elsősorban a Richternek köszönhetően tartja magát. Európában a legnagyobb csapást a közmű és a pénzügyi vállalatok szenvedték el. A közmű szektorra rányomja a bélyegét, hogy Európa legnagyobb energiahálózat-üzemeltetője, az E.ON 1,7 százalékot esett, miután közölte, hogy a negyedik negyedévben jelentős csökkenhet a kiskereskedelmi üzletágának nyeresége.

Élőszereplős filmet csinálnak a világ egyik legnépszerűbb játékából, ugrik a Nintendo árfolyama

A Nintendo élőszereplős filmet készít a The Legend of Zeldából, remélve, hogy megismétli a Mario film sikerét - jelentette a CNBC. A Nintendo részvényárfolyama 6 százalékot emelkedett a bejelentés után.
Tovább a cikkhezRichter: csalódás a különadó, az iparpolitika finanszírozói vagyunk

A nehézségek ellenére, mint a devizaárfolyamok kedvezőtlen változása, nőtt a Richter bevétele az év első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva, a cég szempontjából elsődlegesen figyelt gyógyszergyártási árbevétel és a tisztított működési eredmény pedig kétszámjegyű mértékben emelkedett – emelte ki Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója a gyorsjelentés kapcsán. A hektikus árfolyammozgások miatt nehéz az előrejelzés, de a gyógyszergyártás idei árbevétele megközelítheti a 2 milliárd eurót, ami valamivel optimistább, mint az előző várakozás. Idén több mint 30 milliárd forintot fizethet be különadóként a cég, ami nem jó irány, hiszen pont a szellemi hozzáadott értéket kellene támogatni, ehhez képest jelenleg a Richter a befizetett adóval az iparpolitika finanszírozója - mondta el a cégvezér.
Tovább a cikkhezPattan a Richter
Miközben az európai piacokon nagyrészt esés látszik, addig a magyar tőzsde emelkedésbe kapcsolt, elsősorban a Richternek köszönhetően. A társaság frissen publikált gyorsjelentésében a konszenzushoz képest egyedül a bevétel alakulása okozott kisebb csalódást, minden eredményszinten felülmúlta a várakozásokat a Richter. Különösen pozitív a bruttó fedezeti szint alakulása, amely kiemelkedő, 70 százalék feletti volt a harmadik negyedévben.
Orbán Gábor vezérigazgató a jelentés után arról beszélt, hogy árfolyamhatástól megtisztítva, továbbra is 15-20 százalék közötti bevétel- és nettónyereség-növekedéssel számol a cég forintban az idén. Ha az árfolyamok nem romlanak jelentősen, akkor 20 százalék felett is lehet a növekedés - tette hozzá. Közölte: az idei gyógyszergyártási árbevétel meg fogja közelíteni a 2 milliárd eurót, az üzemi eredmény 570 millió euró lehet ebben az évben, ez jelentős javulás az év eleji várakozáshoz képest.

Nem sokkal ugyan, de átlag feletti forgalom van a Richter papírjaiban, így jelenleg az OTP előtt a legforgalmasabb részvény a magyar tőzsdén.

Elkezdett gyengülni a dollár, ez még nagyon sokaknak fájhat

Az Egyesült Államokon kívüli exportőrök részvényárfolyamát a dollár erősödésének eredményekre gyakorolt hatása eddig segítette, de ez a hátszél hamarosan megfordulhat - írja a Bloomberg.
Tovább a cikkhezEsik Európa
Eséssel indult a nap az európai tőzsdéken, a DAX 0,4 százalékkal került lejjebb, míg a CAC 0,5 százalékot esett, a FTSE 100 pedig 0,3 százalékos mínuszban indított. A milánói börze is lejjebb került 0,3 százalékkal, míg a spanyol tőzsde 0,2 százalékot esett.

Bizonytalanul indul a nap a magyar tőzsdén

Kisebb esés látszik ma reggel a nemzetközi piacokon, amivel párhuzamosan a magyar tőzsde is lejjebb került. A hazai blue chipek vegyesen teljesítenek ma reggel, a Richter 1 százalékot emelkedett, miután a harmadik negyedéves gyorsjelentés során a gyógyszergyártónak nagyrészt sikerült megvernie az elemzői várakozásokat.
Tovább a cikkhezNem segítenek már a devizaárfolyamok, csökkenő bevétel és eredmény a Richternél

Csökkent a harmadik negyedévben a Richter bevétele, üzemi eredménye és adózott eredménye, ami mögött elsősorban a társaság számára kedvezőtlen irányú devizaárfolyam-mozgások állnak. Míg tavaly a forintgyengülés segítette a számokat, addig ez idén a visszájára fordult. Az elemzők számítottak a visszaesésre, így a konszenzushoz képest egyedül a bevétel alakulása okozott kisebb csalódást, minden eredményszinten felülmúlta a várakozásokat a Richter. Különösen pozitív a bruttó fedezeti szint alakulása, amely kiemelkedő, 70 százalék feletti volt a harmadik negyedévben.
Tovább a cikkhezKis esés jöhet
Mik az aktuális események a tőzsdéken?
- Emelkedéssel zártak tegnap a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 0,2 százalékkal került feljebb, a S&P 500 0,3 százalék pluszban fejezte be a napot, míg a Nasdaq 0,9 százalék pluszban zárt.
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel felemás hangulat látszik, a Nikkei 0,41 százalékos mínuszban áll, a Hang Seng 0,37 százalékkal került lejjebb, míg a CSI 300 0,39 százalékkal került lejjebb.
- Kedvezőtlen nyitást jeleznek előre az európai határidős részvényindexek, a DAX 0,04 százalék mínuszban nyithat, a CAC 0,24 százalékkal kerülhet lejjebb, míg a FTSE 0,19 százalékot eshet.
- Eséssel nyithatnak az amerikai tőzsdék, a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján a Dow Jones 0,11 százalékkal kerülhet lejjebb, a S&P 500 0,13 százalék mínuszban nyithat, míg a Nasdaq 0,17 százalékot eshet.
Mi várható makro fronton?
Ma a KSH kiskereskedelmi és külkereskedelmi adatokat közöl, előző fontos indikátora a gazdasági teljesítménynek. Az MNB a devizatartalék október végi alakulását ismerteti. Az eurózónából is érkezik kiskereskedelmi adat, ez akár piacmozgató hatású is lehet, ha jócskán eltér a várttól.
2023. november 6.–november 12. Makronaptár | ||||||
Magyar makrogazdaság | ||||||
november | 6. | hétfő | 8:30 | KSH | Lakásépítési engedélyek | Q1-Q3 |
november | 7. | kedd | 8:30 | KSH | Ipar (első becslés) | szept. |
november | 7. | kedd | 8:30 | MNB | Értékpapír-statisztikák | szept. |
november | 7. | kedd | 11:30 | ÁKK | 3 hónapos dkj aukció | |
november | 8. | szerda | 8:30 | KSH | Kiskereskedelem | szept. |
november | 8. | szerda | 8:30 | MNB | Devizatartalék | okt. |
november | 8. | szerda | 8:30 | KSH | Külkereskedelem (első becslés) | szept. |
november | 8. | szerda | 8:30 | KSH | Szálláshelyek forgalma | szept. |
november | 9. | csütörtök | 11:00 | PM | Előzetes ÁHT | okt. |
november | 10. | péntek | 8:30 | KSH | Infláció | okt. |
Nemzetközi makrogazdaság | ||||||
november | 6. | hétfő | 8:00 | Németo. | Gyáripari megrendelések | szept. |
november | 7. | kedd | 4:00 | Kína | Külkereskedelem | okt. |
november | 7. | kedd | 8:00 | Németo. | Ipari termelés | szept. |
november | 8. | szerda | 11:00 | EU | Kiskereskedelem | szept. |
november | 9. | csütörtök | 2:30 | Kína | Infláció | okt. |
november | 9. | csütörtök | EU | Ecofin-ülés | ||
november | 10. | péntek | 8:00 | UK | GDP | Q3 |
november | 10. | péntek | 11:00 | EU | Bizottság előrejelzései | |
november | 10. | péntek | 16:00 | USA | Michigan-index | nov. |
Forrás: Portfolio-gyűjtés |
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 39,8 százalékos elmozdulással a Nasdaq index áll az élen, a sereghajtó 10,7 százalékos eséssel a Hang Seng index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban a Magyar Telekom részvénye teljesített 79,9 százalékos emelkedéssel, a sor végén a Richter papírja áll 5,1 százalékos emelkedéssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta az Arany árfolyama már 8,2 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 34 152,6 | 0,2% | 3,3% | 2,2% | 3,0% | 4,0% | 30,5% |
S&P 500 | 4 378,38 | 0,3% | 4,4% | 1,6% | 14,0% | 15,0% | 55,6% |
Nasdaq | 15 296,02 | 0,9% | 6,2% | 2,2% | 39,8% | 39,3% | 112,4% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 32 271,82 | -1,3% | 4,6% | 4,1% | 23,7% | 17,2% | 46,1% |
Hang Seng | 17 670,16 | -1,6% | 3,3% | 1,1% | -10,7% | 6,5% | -32,4% |
CSI 300 | 3 619,76 | -0,4% | 1,3% | -1,9% | -6,5% | -4,1% | 12,3% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 15 152,64 | 0,1% | 2,3% | -0,5% | 8,8% | 12,0% | 30,9% |
CAC | 6 986,23 | -0,4% | 1,5% | -1,0% | 7,9% | 8,9% | 36,0% |
FTSE | 7 410,04 | -0,1% | 1,2% | -1,1% | -0,6% | 1,5% | 4,1% |
FTSE MIB | 28 395,9 | -0,7% | 2,4% | 2,1% | 19,8% | 20,9% | 45,3% |
IBEX | 9 235,9 | -0,1% | 2,4% | 0,0% | 12,2% | 16,0% | 0,7% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 57 271,67 | -0,2% | 2,2% | 4,0% | 30,8% | 30,7% | 49,9% |
ATX | 3 161,22 | -1,2% | 2,5% | 1,3% | 1,1% | 0,7% | -1,3% |
PX | 1 375,72 | -0,4% | 0,7% | 3,2% | 14,5% | 11,6% | 27,9% |
WIG20 | 72 266,69 | -0,8% | 1,0% | 13,1% | 25,8% | 37,2% | 25,0% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 13 700 | -0,3% | 1,9% | 3,9% | 35,5% | 38,2% | 25,1% |
Mol | 2 924 | 0,3% | 1,7% | 6,6% | 12,4% | 8,7% | -2,1% |
Richter | 8 725 | -0,9% | 2,9% | 0,9% | 5,1% | 4,6% | 58,6% |
Magyar Telekom | 610 | 0,8% | 8,5% | 7,4% | 79,9% | 102,0% | 50,6% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 77,97 | -4,2% | -4,5% | -5,8% | -2,8% | -15,1% | 26,4% |
Brent | 81,73 | -4,3% | -6,6% | -3,4% | -3,8% | -16,7% | 14,2% |
Arany | 1 963,85 | -1,0% | -1,6% | 7,3% | 8,2% | 16,9% | 60,0% |
Ezüst | 22,55 | -2,5% | -2,5% | 4,5% | -5,1% | 7,8% | 54,5% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 378,1 | -0,4% | -1,3% | -2,3% | -5,6% | -5,5% | 17,6% |
USDHUF | 353,8606 | 0,2% | -2,3% | -3,6% | -5,7% | -11,6% | 26,3% |
GBPHUF | 434,7200 | -0,5% | -1,1% | -2,9% | -3,8% | -5,5% | 17,7% |
EURUSD | 1,0685 | -0,6% | 1,1% | 1,4% | 0,1% | 6,9% | -6,9% |
USDJPY | 149,7 | 0,0% | -1,2% | 0,2% | 12,4% | 2,2% | 32,1% |
GBPUSD | 1,2299 | -0,7% | 1,4% | 0,9% | 2,2% | 7,3% | -6,4% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 35 414 | 1,1% | 2,2% | 26,7% | 113,3% | 72,0% | 444,7% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 4,57 | -1,6% | -6,8% | -4,6% | 19,3% | 8,6% | 42,3% |
10 éves német állampapírhozam | 2,63 | -2,6% | -5,1% | -7,9% | 2,5% | 13,1% | 490,6% |
10 éves magyar állampapírhozam | 7,25 | 0,3% | -4,0% | -6,8% | -21,6% | -28,6% | 100,3% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: Getty Images