Közzétette ma a kormány a „Hálózati energiatárolók telepítése energiapiaci szereplőknél RRF-6.5.1-23” című és kódszámú uniós pályázatot a hivatalos pályázati oldalon, összhangban azzal a jelzéssel, hogy két héten belül jönni fog a kiírás.
A pályázat részletes adatai itt és itt érhetők el, és ezekből az derül ki, hogy a felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be azok a Magyarországon székhellyel vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel, magyar adószámmal rendelkező gazdasági társaságok, vállalkozások, akik rendelkeznek érvényes műszaki gazdasági tájékoztatóval (MGT), vagy hálózati csatlakozási engedéllyel a Pályázóra és az adott projekt telephelyére vagy telephelyeire vonatkozóan.
A támogatási kérelmek benyújtása 2024. 01.15. (08:00)-tól 2024.02.05. (22:00)-ig lehetséges.
A pályázat megjelentetésével párhuzamosan kiadott egy rövid közleményt az Energiaügyi Minisztérium, amelynek főbb pontjai az alábbiak:
- A pályázat keretében a kormány 62 milliárd forintos keretösszeggel ösztönzi a hazai vállalkozások villamosenergia-rendszer rugalmasságát fokozó, a zöldenergia hatékonyabb hasznosítását is elősegítő fejlesztéseit.
- A cégek beruházási támogatást és bevételkompenzációt nyerhetnek el a tárolók legalább tízéves üzemben tartására. A vállalkozások azzal a feltétellel juthatnak állami hozzájáruláshoz, hogy a tárolókat a kiegyenlítő piacon használják.
- A beérkező pályázatokat a várható műszaki élettartam alapján három ablakban bírálják el. A nyertesek kiválasztása a legkisebb költség elve, a legalacsonyabb bevételkompenzációs igény alapján történik majd.
- A várakozások szerint a végső kedvezményezettek mintegy 440 MW összkapacitásban telepíthetnek új energiatárolókat a 2026 májusi határidőig (ez az RRF pályázat 2026 augusztusi határidejéhez igazodik), és így a jelenlegi mintegy 20 megawattos hazai kapacitás több mint hússzorosára növekedhet.
- A zöldenergia tárolásával részben kiegyenlíthető az időjárásfüggő megújulók természetes teljesítményingadozása. A korszerű eszközök telepítése így előmozdítja a tiszta energiaforrások további térnyerését. Az energiatárolás hozzájárul Magyarország energiafüggetlenségének megerősítéséhez, csökkentheti a villamosenergia-hálózat üzemeltetési és szabályozási költségeit.
Címlapkép forrása: Getty Images