A nemzetközi porondon elsősorban arra várnak a héten a befektetők, hogy az évben először találkozik Joe Biden amerikai és Hszi Csin-ping kínai államfő - a két globális hatalom vezetője szerdán ül asztalhoz az Egyesült Államokban. Ronthatja a tengerentúli befektetői hangulatot, hogy a Moody's pénteki piaczárás után negatívra változtatta az amerikai hitelminősítés kilátását: az ügynökségnél úgy fogalmaztak, hogy a költségvetési politika jelenlegi helyzete kockázatokat hordoz magában. Kifejezetten jó hangulatban zajlott a kereskedés Európa tőzsdéin, pluszban zártak az indexek. Az amerikai piacokon vegyes volt a kép.
Vegyes zárás
Vegyesre sikerült a zárás az Egyesült Államokban, de nem volt nagy mozgás. A Dow Jones 0,2%-ot tudott emelkedni, a nagy indexek közül egyedül. Az S&P500 index ma 0,1%-ot esett, a Nasdaq 0,2%-kal került lejjebb. Az USA ezzel alulteljesítő volt, Európában jó volt a hangulat. Ezt magyarázhatja, hogy a Moody's hitelminősítő figyelmeztetést adott ki az amerikai adóssággal kapcsolatban, nagy dráma ugyanakkor nincs.

Nincs erő az amerikai indexekben
Nem tudtak tovább emelkedni az amerikai indexek, a pénteki zárószint környékén mocorognak. A Dow Jones 0,2%-ot emelkedett, a Nasdaq 0,1%-ot esett, az S&P500 index stagnál.

Pluszban zárt Európa, Amerikában javulás van
Európában egyértelműen pluszos volt a zárás, a brit FTSE 0,9, a Dax 0,7%-kal került ma feljebb, de jelentős pluszban zárt Milánó (+1,54%) és a francia index is (+0,6%).
Az Egyesült Államokban vegyes a kép, de többnyire emelkedést látunk a piacokon. A Dow Jones 0,2%-os pluszban van, az S&P500 index stagnál, míg a Nasdaq 0,1%-os esésben van.

Összeségében az látszik eddig, hogy a november elején kezdődött emelkedés után platóznak az indexek, az Egyesült Államokban ma sem látszik jelentős elmozdulás.
Az Appeninn volt a nap sztárja

A nemzetközi hangulathoz képest jócskán alulteljesített ma a BUX. Ennek ellenére nem volt hiány jó sztorikból a hazai tőzsdén: a pénteki nap után hétfőn is folytatódott az Appeninn ralija, illetve a 4iG is erősen teljesített a friss bejelentések után.
Tovább a cikkhezRossz hír érkezett, esnek az amerikai tőzsdék

Rossz hangulatban indul a befektetés az amerikai tőzsdéken, mindhárom vezető részvényindex mínuszban van. Ronthatja a tengerentúli hangulatot, hogy a Moody's pénteki piaczárás után negatívra változtatta az amerikai hitelminősítés kilátását: az ügynökségnél úgy fogalmaztak, hogy a költségvetési politika jelenlegi helyzete kockázatokat hordoz magában.
Tovább a cikkhezJelentős tőkeemelést tervez a Navigator

A Budapesti Értéktőzsde oldalán közölte a Navigator, hogy a társaság a fejlesztési tervei finanszírozása érdekében tőkebevonást hajt végre.
Tovább a cikkhezTovább terjeszkedhet a Tesla - De ennek van egy komoly feltétele

Elon Musk és India kereskedelmi minisztere, Piyush Goyal e heti találkozója előtt úgy tűnik, hogy a két fél végre közelebb kerül a közös megegyezéshez egy olyan intézkedés révén, amely nem csak a Tesla, hanem az összes EV-gyártó számára előnyös lehet.
Tovább a cikkhez52 milliárdos üzlet a Boeingnél, ugrik a részvény

Délelőtt szivárgott ki a hír, hogy Boeing és az Emirates közel áll egy 777-es repülőgépekből álló nagyszabású megrendelés tető alá hozásához. Nemrég konkrét részletek is megjelentek: az Emirates bejelentette 95 Boeing repülőgép megrendelését, mégpedig 52 milliárd dollár értékben.
Tovább a cikkhezJelentős költségcsökkentésbe kezd a Volkswagen

A Volkswagen azt tervezi, hogy egyötödével csökkenti az adminisztratív személyzeti költségeket egy jelentős költségcsökkentő program részeként, amelynek célja, hogy 2026-ig 10 milliárd eurót takarítson meg - jelentette a Handelsblatt című napilap hétfőn egy belső vállalati podcastra hivatkozva.
Tovább a cikkhezFelpattanás után máris itt az első fal - Merre tovább német tőzsde?

Az elmúlt hónapok hangulatromlása után látványosan javult a nemzetközi hangulat, így széleskörű felpattanást láthattunk a világ tőzsdéin. Az emelkedésből az amerikai részvényindexek mellett a német DAX index sem maradt ki, noha továbbra is alapvetően sok bizonytalanság övezi Európa legnagyobb gazdaságának jövőjét, ez pedig még a legnagyobb vállalatok számára is okozhat kihívásokat. Megnéztük, hogy meddig emelkedhet még a DAX, és hogy mely szintekre érdemes figyelniük a befektetőknek a következő hetekben.
Tovább a cikkhezHiába a jó sztorik, nem találja az irányt a tőzsde

A kereskedési idő felénél nem láthatunk markáns elmozdulást a vezető hazai blue chipeknél. A BUX is stagnál, pedig vannak izgalmas sztorik a tőzsdén: folytatódik az Appeninn pénteki ralija, illetve a 4iG is jól teljesít a friss bejelentések után.
Tovább a cikkhezMérséklődnek az energiapiaci lehetőségek - Hogyan teljesített az Alteo?

Közzétette harmadik negyedéves gyorsjelentését az Alteo: bár a vállalat bevétele és profitja is csökkent éves alapon, az első három negyedév tekintetében azonban így is kimondottan magas eredményekről számolt be a társaság, pedig a vonatkozó prezentáció megfogalmazása szerint fokozatosan mérséklődnek az energiapiaci lehetőségek. 2023 energiapiacára továbbra is a konszolidálódó árak voltak jellemzőek, melyek azonban még mindig szignifikánsan meghaladják a 2021 végén kezdődő áremelkedés előtti szinteket. Az esetlegesen magasabban stabilizálódó energiaárak pozitívan befolyásolják az Alteo hosszú távú stratégiáját is.
Tovább a cikkhezIdehaza a Richter viszi a prímet
A BUX kisebb mínuszban van, de a blue chipek sem festenek túlzottan kedvező képet: a nap eddigi részében egyedül a Richter tudott emelkedni, mindössze 0,3 százalékos mértékben.

Visszafogott emelkedés a kontinens vezető tőzsdéin
A déli órákban a FTESE 0,6, a CAC 0,5, míg a DAX 0,3 százalékos pluszban van.

Pattan a Wizz Air!
Múlt héten mi is beszámoltunk róla, hogy a Wizz Air a bizonytalan gazdasági környezetre és a nehéz működési körülményekre hivatkozva csökkentette éves profitvárakozását. Ezt követően komoly mínuszban volt a papír a csütörtöki és a pénteki kereskedés során is. A két nap során elszenvedett esés mértéke pedig a pénteki mélyponton már a 14 százalékot is meghaladta.
Ezt követően hétfő délelőtt 2,1 százalékos pluszban van az árfolyam.

Brutális forgalom az Appeninn részvényeiben
Az Appeninn részvényei 17,6 százalékos pluszban vannak a hétfő délelőtti kereskedésben.

A vállalat részvényei már több mint 407 millió forint értékben cseréltek gazdát a mai napon, amivel
az Appeninn a második legforgalmasabb részvény a BÉT-en az OTP mögött.

Emelkedik a 4iG részvénye
Egyre feljebb kerül a 4iG részvénye, jelenleg 2,6 százalékos pluszban van az árfolyam. A befektetők arra a bejelentésre reagálnak így, miszerint komplex átalakulásra készül a társaság, amelynek során egy teljes új struktúra jön létre a vállalatnál. Arról pedig a cégcsoport elnökét, Jászai Gellértet kérdeztük, hogy miért van erre szükség, miért lesz ez jó a cégnek és a befektetőknek, és hogy fog kinézni pár év múlva a vállalat.

Óriási lépésre szánta el magát a 4iG - Jön a totális átalakulás

Komplex átalakulásra készül a 4iG, amelynek során egy teljes új struktúra jön létre a vállalatnál - jelentette be ma reggel az informatikai-távközlési óriásvállalat. Miért van erre szükség, miért lesz ez jó a cégnek és a befektetőknek, és hogy fog kinézni pár év múlva a vállalat? Ezekről kérdeztük a cégcsoport elnökét, Jászai Gellértet. A vállalatcsoport vezetője arról is beszélt, hogy mit kezdenek a távközlési pótadó kivezetése után megmaradó pénzzel, hogy mi a tervük a 4iG adósságállományával, és hogy vajon most erősödik, vagy gyengül-e a piaci verseny a hazai távközlésben?
Tovább a cikkhezA tőzsdei befektetők mostohagyerekévé vált a bankszektor

Az amerikai bankrészvények értéke az S&P 500 indexszel összevetve történelmi mélypontra került mára a tavaszi mini bankválság következményei és a technológiai részvények iránti megnövekedett kereslet miatt - hívta fel a figyelmet a Financial Times. A Reuters arról írt, hogy a hosszú és rövid pozíciók aránya történelmi mélyponton, 1,7 alatt van a hedge fundoknál, és éppen a pénzügyi szektor a leginkább alulsúlyozott náluk.
Tovább a cikkhezÁtalakulásról döntött a 4iG, jelentősen növekedhet a cégérték

Átfogó transzformációs programot indít el a 4iG a párhuzamosságok megszüntetése, a bevétel- és költségoldali szinergiák tökéletes kihasználása, illetve az érték- és a versenyképesség növelése érdekében. A becslések szerint a cégérték akár 400 milliárd forinttal növekedhet a program lezárultát követően – közölte a vállalat a BÉT-en publikált közleményben.
Tovább a cikkhezItt az új sztár a magyar tőzsdén, kilőtt a rakéta!

Folytatódik a rali az Appeninn részvényénél, két nap alatt már közel másfélszeresére ugrott a jegyzés egy pénteki bejelentésnek köszönhetően.
Tovább a cikkhezJó hangulatban indul a kereskedés Európában
A kereskedés első perceiben kifejezetten jó a hangulat Európa vezető tőzsdéin, a DAX 0,3 százalékos emelkedése mellett a CAC és a FTSE 100 is 0,4 százalékkal került feljebb, de a milánói és a spanyol tőzsde is pluszban van.
A befektetők elsősorban a szerdai napra várnak, akkor találkozik ugyanis Joe Biden amerikai és Hszi Csin-ping kínai államfők.

Bizonytalanság a nyitásban, keresi az irányt a tőzsde

Felemás teljesítményt láthatunk egyelőre a hazai blue chipek piacán.
Tovább a cikkhezHa ez bejön, akkor brutális rali jöhet a bitcoinnál

Az AllianceBernstein elemzői szerint a bitcoin jegyzése 2025-ben akár 150 000 dolláros történelmi csúcsra is eljuthat, amit a felezési esemény (halving) és a várhatóan hamarosan jóváhagyásra kerülő, bitcoin ETF-ek (tőzsdén kereskedett alapok) által generált intézményi pénzbeáramlás fog hajtani.
Tovább a cikkhezJó hangulatban nyithatnak az európai tőzsdék
Mik az aktuális események a tőzsdéken?
- Emelkedéssel zártak legutóbb a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 1,2 százalék pluszban fejezte be a napot, a S&P 500 1,6 százalékot emelkedett, míg a Nasdaq 2,2 százalék pluszban zárt.
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel emelkedés látszik, a Nikkei 0,11 százalékos pluszban van, a Hang Seng 0,51 százalékos pluszban áll, míg a CSI 300 0,05 százalékkal került feljebb.
- Jó hangulatban nyithatnak az európai tőzsdék, a határidős részvényindexek állása alapján a DAX 0,4 százalékot emelkedhet, a CAC 0,2 százalék pluszban nyithat, míg a FTSE 0,43 százalékkal kerülhet feljebb.
- Eséssel nyithatnak az amerikai tőzsdék, a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján a Dow Jones 0,24 százalékkal kerülhet lejjebb, a S&P 500 0,34 százalék mínuszban nyithat, míg a Nasdaq 0,38 százalékot eshet.
Mi várható makro fronton?
Itthon a hét elején rögtön két adattal kezdünk: a KSH ma reggel közli az építőipar és az ipari termelés szeptemberi számait, melyekkel összeáll a kép a harmadik negyedévről. Arra azonban egészen keddig várnunk kell, hogy a negyedéves GDP-adatot is megismerhessük. A friss adattal kapcsolatban a legnagyobb kérdés, hogy négy negyedév után véget ért-e a recesszió a magyar gazdaságban, az előzetes vélemények szerint kikecmereghettünk a gödörből, de az egész éves teljesítmény így is negatív maradhat.
2023. november 13-19. makronaptár | ||||||
Magyar makrogazdaság | ||||||
november | 13. | hétfő | 8:30 | KSH | Építőipar | szept. |
november | 13. | hétfő | 8:30 | KSH | Ipar (részletes) | szept. |
november | 14. | kedd | 8:30 | KSH | GDP (előzetes) | Q3 |
november | 14. | kedd | 8:30 | MNB | Havi fizetési mérleg | szept. |
november | 15. | szerda | 8:30 | MNB | Az MNB statisztikai mérlege | okt. |
november | 17. | péntek | 8:30 | MNB | Nemzetközi tartalékok | okt. |
Nemzetközi makrogazdaság | ||||||
november | 14. | kedd | 11:00 | EU | Foglalkoztatás | Q3 |
november | 14. | kedd | 11:00 | EU | GDP (előzetes) | Q3 |
november | 14. | kedd | 11:00 | Németo. | ZEW hangulatindex | nov. |
november | 14. | kedd | 11:00 | EU | ZEW hangulatindex | nov. |
november | 14. | kedd | 14:30 | USA | Infláció | okt. |
november | 15. | szerda | 0:50 | Japán | GDP (előzetes) | Q3 |
november | 15. | szerda | 3:00 | Kína | Ipar | okt. |
november | 15. | szerda | 3:00 | Kína | Kiskereskedelem | okt. |
november | 15. | szerda | 5:30 | Japán | Ipar | szept. |
november | 15. | szerda | 8:00 | UK | Infláció | okt. |
november | 15. | szerda | 11:00 | EU | Ipar | szept. |
november | 15. | szerda | 14:30 | USA | Kiskereskedelem | szept. |
november | 17. | péntek | 11:00 | EU | Infláció | okt. |
Forrás: Portfolio-gyűjtés |
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 42,0 százalékos elmozdulással a Nasdaq index áll az élen, a sereghajtó 13,0 százalékos eséssel a Hang Seng index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban a Magyar Telekom részvénye teljesített 78,8 százalékos emelkedéssel, a sor végén a Richter papírja áll 7,7 százalékos emelkedéssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta az Arany árfolyama már 7,2 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 34 283,1 | 1,2% | 0,7% | 1,6% | 3,4% | 1,7% | 31,9% |
S&P 500 | 4 415,24 | 1,6% | 1,3% | 1,3% | 15,0% | 11,6% | 58,8% |
Nasdaq | 15 529,12 | 2,2% | 2,8% | 2,6% | 42,0% | 33,8% | 120,6% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 32 568,11 | -0,2% | 1,9% | 2,6% | 24,8% | 18,7% | 46,4% |
Hang Seng | 17 203,26 | -1,8% | -2,6% | -2,6% | -13,0% | 7,0% | -32,8% |
CSI 300 | 3 586,49 | -0,7% | 0,1% | -1,9% | -7,4% | -2,7% | 13,2% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 15 234,39 | -0,8% | 0,3% | -1,2% | 9,4% | 7,7% | 32,1% |
CAC | 7 045,04 | -1,0% | 0,0% | -1,6% | 8,8% | 7,4% | 38,0% |
FTSE | 7 360,55 | -1,3% | -0,8% | -3,5% | -1,2% | -0,2% | 3,6% |
FTSE MIB | 28 504,43 | -0,5% | -0,6% | 0,7% | 20,2% | 16,8% | 48,0% |
IBEX | 9 371,7 | -0,4% | 0,8% | 0,2% | 13,9% | 15,2% | 2,6% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 57 529,95 | 0,4% | 0,3% | 2,8% | 31,4% | 33,3% | 49,1% |
ATX | 3 203,66 | 0,1% | 0,5% | 1,7% | 2,5% | 0,8% | 0,2% |
PX | 1 365,03 | -0,4% | -1,2% | 1,5% | 13,6% | 9,6% | 25,3% |
WIG20 | 71 545,81 | -1,2% | -1,3% | 7,5% | 24,5% | 31,5% | 25,7% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 13 945 | 1,4% | 1,3% | 4,1% | 37,9% | 44,4% | 25,6% |
Mol | 2 844 | -0,4% | -1,9% | 1,6% | 9,3% | 8,4% | -7,6% |
Richter | 8 940 | 0,2% | 1,1% | 1,8% | 7,7% | 7,1% | 65,6% |
Magyar Telekom | 606 | -1,3% | 2,9% | 2,7% | 78,8% | 90,6% | 50,4% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 76,34 | 0,0% | -6,2% | -11,2% | -4,8% | -11,7% | 26,8% |
Brent | 81,56 | 1,9% | -4,7% | -7,0% | -4,0% | -13,0% | 16,4% |
Arany | 1 946,7 | -0,7% | -2,4% | 4,8% | 7,2% | 11,4% | 60,8% |
Ezüst | 22,36 | -2,3% | -3,5% | 2,1% | -5,9% | 3,4% | 58,0% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 377,1250 | -0,2% | -0,4% | -2,6% | -5,8% | -6,0% | 17,5% |
USDHUF | 353,4277 | 0,2% | 0,2% | -3,2% | -5,8% | -10,3% | 25,0% |
GBPHUF | 431,6550 | -0,8% | -1,4% | -3,9% | -4,4% | -6,2% | 17,3% |
EURUSD | 1,0671 | -0,4% | -0,6% | 0,7% | 0,0% | 4,8% | -6,0% |
USDJPY | 150,9500 | 0,0% | 1,1% | 1,4% | 13,3% | 6,6% | 32,7% |
GBPUSD | 1,2197 | -0,7% | -1,4% | -0,5% | 1,4% | 4,4% | -6,4% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 37 319 | 1,7% | 7,5% | 36,2% | 124,8% | 112,6% | 490,0% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 4,63 | -0,4% | 1,3% | -0,4% | 20,9% | 20,8% | 45,2% |
10 éves német állampapírhozam | 2,68 | 2,2% | 3,0% | -2,5% | 4,4% | 33,7% | 552,7% |
10 éves magyar állampapírhozam | 7,21 | -0,4% | 0,8% | -4,2% | -22,1% | -23,4% | 94,3% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: Getty Images