Sötét felhők a Wizz Air körül
Üzlet

Sötét felhők a Wizz Air körül

Valósággal lemészároltak a Wizz Air részvényeit az augusztus eleji gyorsjelentés után, ráadásul a piaci aggodalmat az is növelte, hogy a piac egyik legbefolyásosabb elemzője is leminősítette a részvényt. A befektetők óvatossága indokolt, az egyre kiterjedtebb geopolitikai feszültség rátesz egy lapáttal a már meglévő kihívásokra és bizonytalanságra. Hosszú távon viszont összetettebb a kép.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Sötét felhők a Wizz Air körül

A Wizz Air az IPO óta nem látott szintre esett az elmúlt hetekben, miután a hatalmas csalódást keltő augusztus eleji negyedéves jelentést követően valósággal lemészárolták a részvényeket. A piac egyik legbefolyásosabb elemzője a Barclays-nál 16-ról 10 fontra vágta célárat, ajánlását alulsúlyozáson tartotta. A meglehetősen negatív elemzői kommentár a korábbi várakozásoknál sokkal zordabb képet vázolt fel, ez pedig beárazódott a részvényekbe.

A befektetők óvatossága indokolt, az egyre kiterjedtebb geopolitikai feszültség rátesz egy lapáttal a már meglévő kihívásokra és bizonytalanságra. Mindeközben a jelentés alkalmával újraszabott menedzsment profitvárakozása is talán túl optimista, 350-450 millió euróval számolnak, szemben például a mi 344 millió eurós várakozásunkkal, amelyet további 100 millió euróval rontana le, ha a cégnek ősszel fel kellene függesztenie az izraeli és jordán járatokat. Ebben az esetben durván 1,6 font lehetne az idei pénzügyi év egy részvényre jutó eredménye a jelenleg általunk várt 2,3 fonthoz képest.

Rövid távon tehát logikusnak tűnik a jelenlegi árazás, hosszabb távon viszont ennél összetettebb a kép.

A következő negyedévekben az európai repülőjegykereslet, a Ryanairrel való verseny, a dollár és az olajár mozgása, illetve a tőkeszerkezet várható alakulása maradhat a befektetők fókuszában. Hosszabb távon viszont az orosz-ukrán és közel-keleti geopolitikai feszültség, valamint a gyenge pénzügyi eredményeket szállító Abu-Dhabi leányvállalat és az arra épülő, stratégiai közel-keleti terjeszkedés adhatja a témát.

Utazási kereslet és a Ryanairrel való vetélkedés

Tavasz elején az előremutató foglalási és árazási görbe a légitársaságok számára a jegyárak tavalyi szint feletti alakulását ígérte nyárra. Ezután azonban nem várt gyengülés volt tapasztalható a keresletben. A Ryanair a magas kihasználtság érdekében lenyomta az árakat, a versenytársaknak pedig követnie kellett legnagyobb riválisukat, hogy ne veszítsenek piacot.

A Ryanair a 2020. március végén lezárt pénzügyi évben 149 millió utast szállított, a jelenlegiben közel 200-at fog (+34%). Összehasonlításképpen, a Wizz Air 40-ről 66 millióra nőhet (+65%) utasszámban, ami majd kétszer akkora relatív növekedésnek felel meg, de abszolút értelemben csak fele a Ryanairének.

A Wizz Air problémája abból fakad, hogy a Ryanair olyan piacokra tört be, ahol a Wizz korábban domináns szereplő volt. Ilyen elsősorban a még mindig kiaknázatlan Albánia, ahol a 2019-eshez képest a forgalom durván 130 százalékos növekedést mutat. A Ryanair megjelenése viszont lenyomta a jegyárakat, így a tavaly jól prosperáló albán piacon 15-25 százalékos áresés tapasztalható év/év alapon.

Turbinaproblémák

Jelenleg 46 repülőgépet érint a hajtóműprobléma, mely a jelenlegi teljes flotta kb. 21 százaléka. A kieső gépeket részben tudja csak pótolni a Wizz, a hálózat optimális fenntartása érdekében a tavaszi/nyári időszakra 8 gépet állított szolgálatba ilyen tevékenységre specializálódott társaságokat igénybe véve. Ez az egész évre tekintettel nagyságrendileg 100 millió euró kiadással jár. Ezt a bevételek nyilván kompenzálják, de a költségek jóval magasabbak a normál működéshez képest.

A hatékony operációt továbbá az is rontja, hogy bizonyos esetekben a vizsgálat alá vont hajtóművek hamarabb kerülnek vissza a Wizz Airhez. Mivel azonban a menetrend nem ehhez lett tervezve, így átmenetileg 1-2 hétig ezen is csak bukik a társaság

Hosszú távú flottabővítés

Ezen a fronton inkább pozitívnak értékelendő, hogy az Airbus a következő években 30-35 géppel csúsztathatja a leszállítási ütemet. Mindenesetre a flotta lassabb ütemű bővítése inkább segítség és pozitív hír jelenleg, mert a meglévő kapacitások megtérülésével kapcsolatban is időről időre aggályok merülnek fel.

Európa légiirányítási problémák

Ez jelenleg a szektor Achilles-sarka. Erre van talán a legkisebb ráhatása a légitársaságoknak. A helyzet várhatóan nem fog sokat javulni a következő 1-2 évben, erre csak úgy lehet felkészülni, ha a menetrend nincs túloptimalizálva. Kérdés, ez mennyire mozgatható, a résidők folyamatosan be vannak betonozva évről évre és ezt csak úgy lehetne orvosolni, ha a légiirányítás szolgáltatási színvonala javulna.

Növekvő adósságállomány és lízingdíjak

A Wizz Air legnagyobb versenyhátránya a tőkeszerkezet drasztikus romlásában rejlik, hiszen nettó adóssága 4,8 milliárd euróra nőtt meg az elmúlt évek során a növekvő flottának köszönhetően. Június végén a Wizz Air teljes adósságállománya 6,6 milliárd euró volt, ami nagymértékben a lízingkötelezettségekhez kapcsolódik. Ezzel szemben 1,7 milliárd euró volt a szabad készpénz vagy betét állomány.

Két aggasztó dolog viszont borzolhatja a kedélyeket. Az új lízingszerződések hosszabb távon egyre fájdalmasabb költségtöbbletet jelenthetnek, mely jelentősen korlátozni fogja a jövedelmezőségi mutatók javulását. Másrészt a legnagyobb riválisoknak számító Ryanair és easyJet esetében is magasabb a készpénzállomány az adósságtömeggel szemben. Ez egyre kockázatosabbá teszi a Wizz-t eladósodottsági szempontból, hiszen recessziós környezetben, a kereslet jelentős visszaesése mellett elkerülhetetlenné válhat a tőkeemelés.

Dollár és olajár

Az elmúlt években elsősorban ez a két fő fundamentum volt, ami mozgatta az árfolyamot. Az üzemanyagkiadás idén a bevételek 34 százalékát, a teljes költség (beleértve minden adózás előtt felmerülő költséget) 36 százalékát teszik ki. Ennélfogva elsősorban a kerozin árváltozására fokozottan figyelni kell, hasonlóképpen a korábbi évekhez.

Jelenleg nem drámai a környezet, de ehhez a kereslethez és a gyenge árazáshoz kellően magas, szóval ez az olajár még mindig nyomás alatt tartja a marzsokat. A Wizz az idei éves üzemanyagkitettségének 65-70 százalékát már lefedezte. A rövidtávú ingadozás az olajban így kevésbé hat az idei eredményekre, annak jellemzően jövőre lesz már csak pénzügyi hatása.

Repülőgép-üzemanyag ára euróban:

Stratégiai problémák

A hosszú távú stratégia nem ezekre a geopolitikai helyzetekre lett kialakítva. A már meglévő orosz és ukrán piacvesztés után az izraeli piac tartós kiesése jelentősen szűkíti a teret a további terjeszkedést illetően. Utóbbinál a konfliktus az egész régiót destabilizálja, a Wizz Air közel-keleti stratégiája sérülhet ily módon. Ha sem az orosz-ukrán helyzet, sem az izraeli konfliktus nem oldódik meg, akkor a Wizz Air részvényei bizony tartós szenvedésre lehetnek ítélve, amivel nem árt kalkulálni.

A keleti terjeszkedés ezzel a gépparkkal tökéletesen kiszolgálható lenne, Indiáig lehetne nyújtózkodni. A közép-kelet-európai régió fokozatos elnéptelenedése és a feszes munkaerőpiac megágyazhat annak, hogy a Wizz Air egy diszkont szolgáltatással hidat képezzen az ázsiai munkaerő számára Európa irányába. Ez magától értetődő lenne, mivel a KKE régióban az elmúlt 30 évben látott folyamatos munkaerő elvándorlása egyedül keletről tűnik logikus megoldásnak. Nyugat-Európában ellenben nehéz belelátni a terjeszkedési lehetőséget, mert a Ryanair egyre nagyobb szeletet hasít ki a tortából.

A népesség változása Európában az elmúlt 30 évben (1990-2023)

EuropePopulationChange_web
Forrás Visual Capitalist

Emellett a közel-keleti terjeszkedés amiatt is egyre bizonytalanabb, mert a 2020-ban alapított, jelenleg 12 géppel működő Wizz Air Abu Dhabi pénzügyi teljesítménye elmarad a várakozásoktól. Az augusztusi jelentést követően ráadásul a Wizz Air vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy a szaúdi leányvállalat jelenleg nincs napirenden, ami további kérdéseket vet fel a hosszú távú stratégia életképességével kapcsolatban.

Felismerték a problémákat a hedge fundok is

Különösen az orosz-ukrán háború kirobbanása óta a hedge fundok kereszttüzében van a Wizz Air, mivel a rövid és hosszú távú kilátás is megkérdőjeleződött. A Bloomberg adatai szerint legalább 5 befektető jelenleg több mint 4,5 millió darab short pozícióval rendelkezhet, amely a tőzsdén jegyzett részvények 4,5 százalékát teszik ki. Ugyanakkor azt feltételezzük, hogy ennél jóval nagyobb volumenű lehet az alulsúly, melynek zárása esetén nagy erővel emelkedhetne a szektor felől érkező kedvező hírekre.

Pozitív jelek

A jelenlegi szituáció tehát tartogat még veszélyeket, ugyanakkor alig másfél hónappal a vészharangok megkongatását követően a Ryanair vezérigazgatója máris optimistábban nyilatkozott a jegyárkörnyezettel kapcsolatban. Michael O’Leary szerint a nyári negyedévben a jegyárak a korábban várt akár 10 százalékos visszaeséshez képest mindössze 5 százalékkal csökkenhetnek, aminek pozitív áthallása van a Wizz Airre is.

A következő 2-3 évben ráadásul a Ryanair flottabővítése egy jóval moderáltabb ütemre fog visszaállni, ami a verseny intenzitását csökkentheti és a jegyárkörnyezetre pozitívan hathat. Az euró dollárhoz képest látott felértékelődése, valamint az olajárak csökkenése továbbá egyre vonzóbbá teszi a szektort, így a légi szektorba történő rotáció valószínűsége megnőtt, így nem késő téteket tenni a Wizz Airre, valamint az európai szektor domináns szereplőjére, a Ryanairre.

Címlapkép forrása: Shutterstock

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Holdblog

A nagy Trump-short

Ha van a tőzsdei buboréknak tankönyvi példája, akkor azt Donald Trump körül érdemes keresni. A volt elnök közösségi platformja nagy rössel indult, de bedurranni sehogy... The post A nagy Trump

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megjelent a friss banki rangsor: a te bankod hányadik a listán?
Future of Finance 2024
2024. szeptember 17.
Követeléskezelési trendek 2024
2024. szeptember 18.
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
2024. szeptember 18.
Budapest Economic Forum 2024
2024. október 17.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes online előadás

Devizakereskedés alapjai, avagy mi lesz veled forint?

Miben különbözik a devizakereskedés a részvények adásvételétől? Mely devizapárokat érdemes egyáltalán figyelni? Hogyan zajlik le egy tranzakció a forex piacon? Hogyan lehet rövid vagy hosszabb távra spekulálni ezen a piacon?

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
idegenforgalom-nyár-nyaralás-strand-tenger-turista-turizmus-utazás-üdülő