Vegyesen zárt az USA
Végül csak a Nasdaq tudott pluszban zárni, 0,3%-kal emelkedett az index. A Dow fél százalékot, az S&P500 index 0,3%-ot esett ma.
Vezetőváltás lesz a Paramount élén
A Paramount Global tulajdonosi struktúrájában jelentős változás várható, miután Larry Ellison szoftvermilliárdos irányítása alá kerül a CBS anyavállalata. A Bloomberg News csütörtöki jelentése szerint egy hatósági bejelentésre hivatkozva számolt be arról, hogy Ellison fia, David által vezetett csoport megvásárolja a Redstone család részesedését a film- és tévétársaságban.
Még mindig mínuszban Amerika
A Dow és az S&P500 még mindig esik, a Dow 0,7, az S&P 0,4%-kal került lejjebb. Egyedül a techsúlyos Nasdaq van pluszban, csekély, 0,1%-os emelkedést látunk.
Mínuszban zárt Európa
Az európai indexek többsége mínuszban fejezte be a napot. A brit FTSE %-kal került lejjebb, a francia CAC40 majdnem 1%-ot esett. Egyedül a német DAX tartotta magát, abban az indexben 0,2%-os emelkedést mértek.
Az amerikai indexek is mínuszban vannak, a Dow vezeti az esést 0,8%-kos mínusszal, az S&P 0,6%-ot, a Nasdaq 0,1%-ot esett ma.
Az OTP húzta a magyar tőzsdét
Vegyes mozgásokat láthattunk a hazai blue chipek esetében csütörtökön. Amíg az OTP felpattant, addig a Mol teljesített legrosszabbul a hazai nagypapírok közül.
Nagy izgalmak jöhetnek ennél a magyar befektetésnél
Az elmúlt negyedévek nehézségei után már látszódik némi fény az alagút végén a Masterplastnál, egyelőre azonban még korai lenne kijelentetni, hogy kijött a gödörből a cég. A befektetők fantáziáját a bejelentett hőszigetelési kedvezményprogram mellett a tervezett tőkeemelés is megmozgathatja, ráadásul most izgalmas szinteken mozog a Masterplast árfolyama, így vannak jó lehetőségek a részvényben.
Kilőtt a Tesla
A Tesla árfolyama már 6 százalékos pluszban van, miután a cég bejelentette, hogy "Full Self Driving" (FSD) nevű vezetéstámogató rendszerét 2025 első negyedévében tervezi bevezetni az európai és kínai piacokra.
Javult az amerikai szolgáltatószektor
Összességében kissé jobb lett az augusztusi ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedzserindex. Azonban a részletes adatokból látható, hogy a foglalkoztatottsági komponens gyengült, míg az árnyomás kissé erősödött.
Elfordulnak a befektetők a Moltól? – Nagyon csúnya, amit látunk
Több kedvezőtlen fejlemény is borzolja a kedélyeket a Mol körül, lehet itt gondolni az adókörnyezet alakulására, vagy akár a Lukoil-ügy kapcsán újra fókuszba kerülő ellátásbiztonság kérdésére. Érkeznek is az elemzői reakciók, reagálnak a befektetők, hetek óta esik az árfolyam – olyan csúnya a helyzet, hogy nemrég egy nagyon hosszú emelkedő trendet tesztelt a részvény, ráadásul egyes szakértők szerint az osztalék is veszélybe kerülhet. Elemzésünkben utánajárunk, hogy tényleg eljött-e az idő a kiszállásra: megvizsgáljuk az iparági környezetet, utánajárunk, hogy a versenytársak körében olcsónak számít-e a Mol, és ami talán a legfontosabb: mire lehet szükség ahhoz, hogy megforduljon az eső trend?
Iránykeresés az USA-ban
Európához hasonlóan az amerikai tőzsdéken sem látszik határozott irány, a Dow 0,2 százalékos pluszban van, míg az S&P 500 stagnál, a Nasdaq pedig 0,1 százalékot esett. A friss munkaerő-piaci adatok vegyes jeleket küldtek az amerikai gazdaság állapotáról, miközben kérdések merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy a Fed elkésett-e kamatcsökkentéssel. A vártnál érdemben rosszabb lett az ADP foglalkoztatottsági felmérése, de a heti munkanélküli segély iránti kérelmek csökkentek az előző héthez képest.
Kis esés az ADP után
A vártnál érdemben rosszabb lett az ADP foglalkoztatottsági felmérése, ami akár azt is előrevetíti, hogy a holnapi nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak száma is elmaradhat a várakozásoktól. A vártnál rosszabb adat a részvénypiaci profitkilátások szempontjából rossz hír, hiszen mindenképpen emelkedtek a recessziós kockázatok.
Az amerikai határidős indexek lejjebb kerültek az adat megjelenése után, és az európai piacokon is látható a negatív reakció.
Megérkezett az amerikai munkanélküli segélykérelmek száma
227 ezer fő volt az új munkanélküli segélykérelmek száma. Ez alacsonyabb, mint a várakozások, de meglepő annak fényében, hogy az ADP foglalkoztatottsági adat meg érdemben elmaradt a konszenzustól.
Jövő év elején érkezhet meg Európába a Tesla Full Self Driving
A Tesla bejelentette, hogy "Full Self Driving" (FSD) nevű vezetéstámogató rendszerét 2025 első negyedévében tervezi bevezetni az európai és kínai piacokra. A vállalat közleménye szerint a szolgáltatás elérhetősége a hatósági jóváhagyásoktól függ - írta meg a Cnbc.
Csalódást keltő amerikai foglalkoztatottsági adatok érkeztek
A vártnál érdemben rosszabb lett az ADP foglalkoztatottsági felmérése, ami akár azt is előrevetíti, hogy a holnapi nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak száma is elmaradhat a várakozásoktól. A vártnál rosszabb adat a részvénypiaci profitkilátások szempontjából rossz hír, hiszen mindenképpen emelkedtek a recessziós kockázatok.
Alig mozdult a Mol a célárvágásra
A Mol árfolyama 0,6 százalékos mínuszban van azt követően, hogy az Erste elemzője Felhalmozásról Csökkentésre minősítette le a Molt, a célárat pedig a korábbi 3450 forintról 2600 forintra csökkentette.
Támogatást kapott a Richter népszerű terméke Kanadában
A Richter amerikai partnere, az AbbVie bejelentette, hogy a két cég által közösen fejlesztett termékre, a Vraylarra a kanadai gyógyszerhatóság támogatási javaslatot fogalmazott meg a skizofrénia felnőttkori kezelésére - írja az Erste.
Durva célárvágás jött a Molra, veszélyben lehet az osztalék
Az Erste elemzője Felhalmozásról Csökkentésre minősítette le a Molt, a célárat pedig a korábbi 3450 forintról 2600 forintra csökkentette - olvasható az Erste Marketen.
Elárulta a BMW, mikor kezdi a hidrogénes autók sorozatgyártását
Szintet lép a BMW és a Toyota közötti együttműködés, melynek keretében a két vállalat közösen fejleszt hidrogén üzemanyagcellás járműveket - derült ki a BMW mai sajtótájékoztatóján. A BMW azt tervezi, hogy 2028-ban piacra dobja az első szériában gyártott hidrogén üzemanyagcellás (FCEV) járművét, ezzel további zéró kibocsátású opciót kínálva a vásárlóknak.
Megkezdődött a tervezett leállás a Mol szlovákiai finomító cégénél
A Mol szlovákiai finomító cége, a Slovnaft megkezdte a pozsonyi finomító petrolkémiai részlegének 70 napos karbantartási és korszerűsítési leállását - közölte a Slovnaft szerdán.
Továbbra is oldalazás Európában
Délhez közeledve tovább folytatódik az oldalazás az európai tőzsdéken, miután a várakozásoknak megfelelő kiskereskedelmi adatok jöttek az euró övezetből.
A vezető börzék közül a francia CAC 0,3 százalékos mínuszban van, míg az angol FTSE és a német DAX egyaránt 0,1 százalékkal kerültek feljebb a kereskedés eddigi részében.
Mire kell a pénz a Masterplastnak és ki lehet az új stratégiai befektető? - Tibor Dávid megszólalt
Több fontos hír érkezett a napokban a Masterplast felől, a Portfolio Sustainable World konferencián Tibor Dávid elnök bejelentette, hogy egy új, saját kedvezményprogramot indít a vállalat hőszigetelő anyagokra, ma pedig azt közölte a cég, hogy tőkeemelésre készül és egy új stratégiai befektetőt keres. Megkérdeztük a cégvezetőt a tőkeemelés részleteiről, az új programról, az Otthonfelújítási Program hatásairól és az iparági kilátásokról, valamint arról, hogy mikor jöhet a várva várt fellendülés az építőiparban.
Egész Európában nem látsz olyat, amit a magyarok művelnek a megtakarításaikkal: mutatunk 10 érdekes ábrát
Bár egyes érvelések szerint a magas megtakarítás a ludas abban, hogy a magyarok nem fogyasztanak, a lakosság pénzügyi megtakarítása a GDP 70%-át sem érte el tavaly, ami a harmadik legrosszabb adat egész Európában az Eurostat friss adatai szerint. Kiderül még pár érdekesség: például az, hogy a kötvények egyik országban sem játszanak olyan fontos megtakarítási szerepet, mint Magyarországon, viszont túl sok pénz hever lekötetlenül, és cudarul állunk a hosszú távú öngondoskodásban.
Tőkeemelés jöhet a Masterplastnál, stratégiai befektetőt is keres a cég
Tőkeemelésre készül a Masterplast új részvények kibocsátásával, amelyhez stratégiai befektetőt is keres – derül ki a társaság BÉT-en publikált közleményéből.
Oldalaznak a tőzsdék
Vegyesek a mozgások az európai tőzsdéken, a DAX stagnál, míg a CAC 0,4 százalékot esett, a FTSE 100 pedig a tegnapi záróértékétől néhány pontra van. A milánói börze szintén stagnál, míg a spanyol piac 0,2 százalékot esett.
Soha nem volt még akkora tőzsdei zuhanás, mint most
Történelmi nap volt a kedd a tőzsdéken, soha nem esett még akkorát egy vállalat értéke, mint aznap az Nvidiáé. Az amerikai chipgyártó akkorára nőtt, hogy önmagában piacmozgató.
Emelkedéssel próbálkozik a magyar tőzsde
Kis emelkedésben van a BUX index a nyitás után, miközben az európai tőzsdéken iránykereséssel indult a nap.
Már a gazdagok sem költenek? Drasztikus lépésre szánta el magát az egyik legismertebb luxusmárka
A Tiffany & Co., az LVMH vezető ékszergyártója, jelentős változtatásokat tervez sanghaji jelenlétében. A vállalat a tervek szerint leskálázza több mint 12 000 négyzetméteres üzletét a kínai metropoliszban - közölte bennfentes forrásokra hivatkozva a Bloomberg.
A nyár közepén sem nőtt a boltok forgalma – Még mindig a 2021-es szint alatt vagyunk
Stagnált a magyarországi kiskereskedelmi forgalom júliusban az előző hónaphoz képest, amely azt jelenti, hogy a várva várt felpattanás még várat magára a boltokban. Az emberek úgy tűnik még nyár közepén is inkább megtakarítottak, külföldön vásároltak vagy nem a termékekre hanem szolgáltatásokra költötték a reálértéken is növekvő bérüket.
Már a JP Morgan szerint sem szabad kínai részvényeket venni
A JP Morgan felülvizsgálta a kínai részvényekre vonatkozó ajánlását, és a korábbi felülsúlyozást semlegesre rontotta. A döntés hátterében több tényező áll, köztük a növekedési kilátások romlása, a politikai támogatás hiánya és az amerikai választások közeledtével várható megnövekedett piaci volatilitás - közölte a Bloomberg.
Beidézte volna az Nvidiát az amerikai igazságügyi minisztérium? Cáfol a cég
Az Nvidia hivatalosan is cáfolta azokat a híreszteléseket, melyek szerint trösztellenes aggályok miatt idézést kapott volna az amerikai Igazságügyi Minisztériumtól - jelentette a CNBC.
Iránykeresés jöhet
Mik az aktuális események a tőzsdéken?
- Vegyesen zártak tegnap a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 0,1 százalékot emelkedett, a S&P 500 0,2 százalékot esett, míg a Nasdaq 0,2 százalékkal került lejjebb.
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel felemás hangulat látszik, a Nikkei 1,33 százalékos mínuszban áll, a Hang Seng 0,63 százalékos mínuszban van, míg a CSI 300 0,52 százalékot emelkedett.
- Kedvezőtlen nyitást jeleznek előre az európai határidős részvényindexek, a DAX 0,07 százalék mínuszban nyithat, a CAC 0,01 százalékkal kerülhet lejjebb, míg a FTSE 0,05 százalékot eshet.
- Eséssel nyithatnak az amerikai tőzsdék, a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján a Dow Jones 0,09 százalék mínuszban nyithat, a S&P 500 0,15 százalékot eshet, míg a Nasdaq 0,27 százalékkal kerülhet lejjebb.
Mi várható makro fronton?
Ma sem fogunk unatkozni. Idehaza kiskereskedelmi és külkereskedelmi adatok érkeznek, mindkettő fontos a magyar gazdaság állapota szempontjából, piacmozgató hatásuk nem olyan jelentős. Az amerikai adatoknak viszont nagyon is van: a termelékenység, munkaerőköltség, ADP-munkanélküliség és az elbocsátások alakulása mind befolyásolhatja a kereskedés irányát, csütörtök délután tehát nagyon oda kell figyelni. Az európai kiskereskedelem alakulása az EKB kamatkilátásai szempontjából fontos, a nyugat-európai kitettséggel rendelkezőknek tehát erre az adatra is figyelni kell.
2024. szeptember 2. – szeptember 8. Makronaptár | ||||||
Magyar makrogazdaság | ||||||
szeptember | 2. | hétfő | 8:30 | KSH | Külkereskedelem (második becslés) | jún. |
szeptember | 3. | kedd | 8:30 | KSH | GDP (második becslés) | Q2 |
szeptember | 3. | kedd | 8:30 | MNB | Kamatstatisztikák | júl. |
szeptember | 5. | csütörtök | 8:30 | KSH | Kiskereskedelem | júl. |
szeptember | 5. | csütörtök | 8:30 | KSH | Külkereskedelem (első becslés) | júl. |
szeptember | 6. | péntek | 8:30 | KSH | Ipar (első becslés) | júl. |
szeptember | 6. | péntek | 8:30 | MNB | Devizatartalék | aug. |
Nemzetközi makrogazdaság | ||||||
szeptember | 2. | hétfő | 3:45 | Kína | Caixin bmi feldolg. | aug. |
szeptember | 3. | kedd | 16:00 | USA | ISM feldolg. Bmi | aug. |
szeptember | 4. | szerda | 3:45 | Kína | Caixin bmi szolg. | aug. |
szeptember | 4. | szerda | 11:00 | EU | Ipari termelői árak | júl. |
szeptember | 4. | szerda | 16:00 | USA | Gyáripari megrendelések | júl. |
szeptember | 4. | szerda | 16:00 | USA | Nyitott álláshelyek | júl. |
szeptember | 4. | szerda | 20:00 | USA | Fed bézs könyv | |
szeptember | 5. | csütörtök | 8:00 | Németo. | Gyáripari megrendelések | júl. |
szeptember | 5. | csütörtök | 11:00 | EU | Kiskereskedelem | júl. |
szeptember | 5. | csütörtök | 13:30 | USA | Elbocsátások | aug. |
szeptember | 5. | csütörtök | 14:15 | USA | ADP munkanélküliség | aug. |
szeptember | 5. | csütörtök | 14:30 | USA | Termelékenység&munkaerőköltség | aug. |
szeptember | 5. | csütörtök | 16:00 | USA | ISM szolg. Bmi | aug. |
szeptember | 6. | péntek | 8:00 | Námeto. | Ipari termelés | júl. |
szeptember | 6. | péntek | 11:00 | EU | GDP (második becslés+rangsor) | Q2 |
szeptember | 6. | péntek | 14:30 | USA | Nonfarm munkanélküliség | aug. |
Forrás: Portfolio-gyűjtés |
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 19,2 százalékos elmozdulással a BUX index áll az élen, a sereghajtó 5,2 százalékos eséssel a CSI 300 index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban a Magyar Telekom részvénye teljesített 48,7 százalékos emelkedéssel, a sor végén a Mol papírja áll 5,0 százalékos eséssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta az Arany árfolyama már 20,9 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 40 974,97 | 0,1% | -0,3% | 3,1% | 8,7% | 17,6% | 55,5% |
S&P 500 | 5 520,07 | -0,2% | -1,3% | 3,2% | 15,7% | 22,2% | 87,9% |
Nasdaq | 18 921,4 | -0,2% | -2,2% | 2,6% | 12,5% | 22,1% | 145,1% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 37 047,61 | -4,2% | -3,5% | 3,2% | 10,7% | 12,5% | 79,4% |
Hang Seng | 17 457,34 | -1,1% | -1,3% | 3,0% | 2,4% | -7,4% | -34,2% |
CSI 300 | 3 252,16 | -0,6% | -1,0% | -3,9% | -5,2% | -15,5% | -16,3% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 18 591,85 | -0,8% | -1,0% | 5,3% | 11,0% | 17,5% | 54,6% |
CAC | 7 500,97 | -1,0% | -1,0% | 3,4% | -0,6% | 3,0% | 35,6% |
FTSE | 8 269,6 | -0,3% | -0,9% | 1,2% | 6,9% | 11,0% | 13,1% |
FTSE MIB | 33 682,26 | -0,5% | -0,6% | 5,2% | 11,0% | 17,6% | 54,9% |
IBEX | 11 213,9 | -0,6% | -1,0% | 5,1% | 11,0% | 19,1% | 26,6% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 72 243,44 | -1,0% | -0,8% | 0,0% | 19,2% | 29,8% | 81,7% |
ATX | 3 627,23 | -0,7% | -2,0% | 2,8% | 5,6% | 14,1% | 24,7% |
PX | 1 592,48 | 0,1% | 1,2% | 1,5% | 12,6% | 19,2% | 54,9% |
WIG20 | 84 515,88 | -0,3% | 0,9% | 3,5% | 7,7% | 23,6% | 50,4% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 18 100 | -0,8% | -1,1% | 0,4% | 14,6% | 29,4% | 47,6% |
Mol | 2 684 | -1,7% | -1,3% | -4,2% | -5,0% | 0,6% | -6,8% |
Richter | 10 650 | -0,8% | 0,0% | 6,5% | 21,7% | 19,3% | 114,9% |
Magyar Telekom | 1 014 | -1,0% | -0,4% | -7,3% | 48,7% | 121,9% | 139,2% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 70,11 | -1,6% | -7,1% | -6,5% | -2,5% | -18,0% | 24,6% |
Brent | 73,34 | -1,0% | -7,2% | -4,7% | -5,6% | -17,7% | 21,3% |
Arany | 2 496,18 | 0,6% | -0,4% | 3,4% | 20,9% | 28,8% | 61,5% |
Ezüst | 28,18 | 0,7% | -4,0% | -0,6% | 16,2% | 16,3% | 45,3% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 393,0250 | -0,3% | -0,1% | -1,2% | 2,8% | 2,6% | 19,4% |
USDHUF | 354,3639 | -0,7% | 0,2% | -2,7% | 2,4% | -0,2% | 18,7% |
GBPHUF | 466,4600 | -0,3% | 0,0% | -0,1% | 5,7% | 4,4% | 27,5% |
EURUSD | 1,1091 | 0,4% | -0,4% | 1,5% | 0,4% | 2,8% | 0,6% |
USDJPY | 145,5650 | 0,0% | 0,7% | -0,8% | 3,2% | -0,6% | 37,1% |
GBPUSD | 1,3161 | 0,5% | -0,4% | 2,8% | 3,2% | 4,3% | 7,9% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 57 956 | 0,8% | -1,8% | -5,6% | 31,2% | 124,5% | 447,5% |
Állampapírok | |||||||
10 éves német állampapírhozam | 2,16 | -2,6% | -1,8% | 2,4% | 6,3% | -15,4% | -418,0% |
10 éves magyar állampapírhozam | 6,38 | -0,8% | -0,5% | 1,1% | 7,6% | -10,8% | 214,3% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ