Vége
Mérsékelt mozgásokat hozott a szerdai nap Amerikában is: a Dow Jones és a Nasdaq is 0,1 százalékos pluszban zárt, míg az S&P 500 stagnált.
Érdemes még kiemelni, hogy a rendkívül feszült közel-keleti helyzet közepette 1,5 százalékot emelkedett ma az olaj, a menekülőeszközként funkcionáló arany azonban közel 0,5 százalékot esett, a befektetői félelemindexként ismert VIX pedig 2,5 százalékkal került lejjebb a mai nap során.
100 dolláros olajárra készülnek a kereskedők
A nyersolaj piacán szerdán jelentős aktivitás volt tapasztalható az opciós kereskedésben, különösen a 100 dolláros árszintre vonatkozó kontraktusok esetében. Ez arra utal, hogy egyes kereskedők a közel-keleti helyzet miatt esetlegesen bekövetkező ellátási zavarok kockázata ellen kívánnak fedezetet szerezni - számolt be a Bloomberg.
Kis pluszok Amerikában
A Nasdaq 0,2, a Dow Jones és az S&P 500 pedig egyaránt 0,1 százalékos pluszban van.
Mégis mire esett ma ekkorát a Richter?
Szerdán a Richter volt a legrosszabbul teljesítő blue chip a magyar tőzsdén. A gyógyszergyártó árfolyama történelmi csúcsról fordult le, elemzésünkben két fontos kérdésre kerestük a választ, mégpedig, hogy mi áll az esés hátterében, valamint arra, hogy meddig eshet még az árfolyam. Lássuk! Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Vegyes napot zárt Európa
A vezető európai részvényindexek közül ugyan az angol FTSE 0,1 százalékos pluszban zárt, de a francia CAC 0,1, a német DAX pedig 0,4 százalékos eséssel fejezte be a szerdai napot.
Nagyot esett a magyar tőzsde
A nemzetközi átlaghoz képest alulteljesített ma a BUX, miután mind a négy hazai nagypapír mínuszban zárt.
Stagnálás Amerikában
A Nasdaq és az S&P 500 is stagnál, míg a Dow Jones minimális, mindössze 0,1 százalékos pluszban van.
Nagyot esett a Richter részvénye
Délután jelentős hangulatromlás indult a magyar tőzsdén, a BUX index egy százalékos mínuszban van. A hazai blue chipek közül a Richter vezeti az esést, 3,2 százalékkal került lejjebb a gyógyszergyártó árfolyama, eközben az OTP 0,4 százalékos, a Mol 0,9 százalékos, a Magyar Telekom pedig 0,8 százalékos mínuszban van.
Az EKB vezetőit is megosztja az UniCredit felvásárlási kísérlete
Az Európai Központi Bank mindent megtesz annak érdekében, hogy elhárítsa az akadályokat a határokon átnyúló bankfúziók elől - mondta Claudia Buch felügyeleti vezető szerdán. A központi bank Kormányzótanácsának a tagja, Joachim Nagel Bundesbank-elnök szerint ugyanakkor nem alaptalan a németek aggodalma a Commerzbanknak az olasz UniCredit által tervezett felvásárlása miatt.
Durván visszaestek a Stellantis eladásai
A Stellantis amerikai járműeladásai továbbra is csökkenő tendenciát mutatnak, annak ellenére, hogy Carlos Tavares vezérigazgató lépéseket tett a vállalat problémáinak orvoslására - közölte a Cnbc.
Vételi ajánlatot tettek egy magyar tőzsdei cégre
Jóváhagyta a Magyar Nemzeti Bank a WING Csoporthoz tartozó Mevinvest nyilvános vételi ajánlatát a BÉT-en jegyzett AKKO Invest részvényeire vonatkozóan – áll a cég közleményében.
Mutatjuk az olcsó részvényt, amiben most bőven van fantázia
Akkora vehemenciával vetették rá magukat a befektetők a kínai részvénypiacra, hogy azt még az infrastruktúra is nehezen bírja cérnával, akkora volumenben zajlik a kereskedés, hogy leállások voltak a rendszerekben. Az őrület nem csillapodott pár nap után, érkezik a nemzetközi tőke és ugrásszerűen megnőtt az új számlanyitások száma is a brókercégeknél, ma is hatalmasat menetelt a hongkongi tőzsde. Ráadásul a jelenlegi kilátások alapján egy nagyon izgalmas és olcsó részvény árfolyama olyan kulcsfontosságú szintre kerülhet, ahonnan akár még komolyabbra is fordulhat a rali.
A mesterséges intelligencia találhatta meg a legújabb rákgyógyszert?
A Recursion Pharmaceuticals, a mesterséges intelligencia alapú gyógyszerkutatás úttörője, jelentős előrelépésről számolt be egyik kísérleti kezelésével kapcsolatban. A vállalat mesterséges intelligenciával támogatott platformja segítségével kevesebb mint másfél év alatt azonosított egy potenciális molekulát tumorok és limfóma kezelésére, kifejlesztett egy gyógyszerjelöltet, és megszerezte a szükséges engedélyeket a klinikai vizsgálatok megkezdéséhez - tudósított a Cnbc.
Mélyponton az európai munkanélküliség
Augusztusban az elemzők által vártnak megfelelően rekordalacsony szinten stagnált a munkanélküliség az euróövezetben, míg az Európai Unióban a csökkenést regisztrált az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
Csökkenéssel nyithat Amerika
Az európai tőzsdéken jellemzően negatív a hangulat a szerdai kereskedésben, az irányadó indexek mérsékelt csökkenést mutatnak, a DAX például 0,6 százalékot esett. Az amerikai részvénypiacokon szintén mínuszokkal kezdődhet a kereskedés, a határidős indexek 0,1-0,2 százalékos esést jeleznek előre a nyitásra.
A délutáni amerikai ADP munkaerőpiaci adat a vártnál kedvezőbben alakult, a magáncégek 143 ezer új munkahelyet teremtettek szeptemberben, ami gyorsulást jelent az augusztusi 103 ezerhez képest, és jobb, mint a 128 ezres konszenzusos előrejelzés.
A vártnál jobb lett az amerikai foglalkoztatottság
A várt 120 ezer fő helyett 143 ezer fővel bővült szeptemberben a foglalkoztatottság az ADP felmérése szerint, ami megerősítheti azt, hogy a gazdasági adatok gyors romlásáról nem beszélhetünk.
Fontos szerződéseket kötött a Graphisoft Park
A Graphisoft Park újabb 10 évre kötött szerződést a legnagyobb bérlője bérleti szerződésének megújításáról.
Megjött a figyelmeztetés: valósággal bezuhanhat az olaj ára!
A szaúdi olajminiszter figyelmeztetést adott ki az OPEC+ tagországainak a kitermelési kvóták betartásának fontosságáról. A Wall Street Journal jelentése szerint a miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy az olajárak akár 50 dollárra is zuhanhatnak hordónként, ha a tagok nem tartják magukat az elfogadott kitermelési korlátokhoz.
Emelkednek a védelmi cégek árfolyamai
Az iráni helyzet súlyosbodásának köszönhetően emelkednek az európai védelmi szektor vezető vállalatainak részvényei, a BAE Systems 2,2 százalékos pluszban van, a Rheinmetall eközben 2,6 százalékkal, a Saab pedig 2,9 százalékkal került feljebb.
Járatokat törölnek, esnek a légitársaságok részvényei
Nagy esésben vannak ma az európai légitársaságok részvényei, a Lufthansa és az Air France is 2,7 százalékos mínuszban van, miközben az Easyjet 1,9 százalékkal, a WizzAir pedig 1,5 százalékkal került lejjebb.
Az olajár emelkedése az egyik ok, ami meghúzódik a háttérben - a vállalatoknál az olaj a működési költségeken belül a legnagyobb tétel, ezért jellemzően ellentétes mozgást láthatunk az olajár és a légitársaságok árfolyamai között. Ezen felül járattörléseket és légtérelkerüléseket jelentettek be a közel-keleti helyzet miatt, ez is borzolja a kedélyeket.
Emelkedik az Adidas részvénye a versenytárs csalódást keltő gyorsjelentése után
Ahogy arról mi is beszámoltunk, a Nike a rosszul sikerült negyedéves gyorsjelentésben visszavonta a 2025-ös pénzügyi évére megfogalmazott várakozásait. Erre reagálva az egyik legnagyobb versenytársnak számító Adidas árfolyama emelkedni kezdett, jelenleg 1,8 százalékos pluszban áll a részvény.
Jól teljesítenek az olajcégek
Az olajár emelkedésének köszönhetően nagy emelkedést láthatunk ma a legnagyobb európai olajipari vállalatoknál: a Shell 2,1 százalékos emelkedése mellett az Eni 1,8 százalékkal került feljebb, a BP eközben 2,6 százalékos, a TotalEnergies pedig 2,3 százalékos pluszban van.
A regionális olajcégek relatív alulteljesítőnek számítanak, a Mol stagnál, az Orlen mindössze 0,4 százalékkal, az OMV pedig 0,6 százalékkal került feljebb.
Ezt alaposan elrontotta a Nike, szenved a futócipő-óriás
Piaci részesedést veszít és lemarad az innovációban a Nike, ami már nyomot hagy az értékesítési számokon is, a bevételek és a nyereség csökkent a legutóbbi negyedévben, és a következő negyedévekben sem várható gyökeres fordulat – derül ki a társaság gyorsjelentéséből. A társaság keresi új vezérigazgatóját, így elhalasztotta befektetői napját, és visszavonta a folyó évre megfogalmazott várakozásait is, amit csalódottsággal fogadtak a befektetők, nagyot esett a részvények árfolyama zárás után.
Tovább emelkedik az olajár
A közel-keleti helyzet eszkalálódásának köszönhetően nagyot ugrott a tegnapi kereskedésben a Brent árfoyama, ma pedig folytatódik az emlkedés, eddig 0,8 százalékkal került feljebb a jegyzés.
Irán nagyon fontos szereplő a globális olajellátásban, ha az izraeli erők támadni kezdenék az ország energetikai infrastruktúráját, az vélhetően jelentősen megdobná az olajárat.
Nincs nagy reakció
A piacnyitást követően nem láthatunk heves részvénypiaci reakciót az iráni eszkalációra, kisebb emelkedéssel indul a nap a tőzsdéken: a DAX 0,1 százalékos emelkedése mellett a CAC 0,3 százalékkal, a FTSE 100 pedig 0,4 százalékkal került feljebb.
Mire lehet számítani?
Mik az aktuális események a tőzsdéken?
- Az iráni támadások hírére jelentős hangulatromlást láthattunk tegnap a tengerentúlon, eséssel zártak a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 0,4 százalékot esett, a S&P 500 0,9 százalék mínuszban zárt, míg a Nasdaq 1,4 százalékkal került lejjebb.
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel felemás hangulat látszik, a Nikkei 1,92 százalékos mínuszban van, a Hang Seng 7,39 százalékot ralizott a tegnapi kereskedési szünnapot követően - az emelkedést az ingatlanszektor vállalatai vezetik -, míg a CSI 300 2,61 százalékkal került feljebb.
- Bizonytalan hangulatban nyithatnak az európai tőzsdék, a határidős részvényindexek állása alapján a DAX stagnálhat, a CAC 0,1 százalékkal kerülhet feljebb, míg a FTSE 100 ugyancsak 0,1 százalék pluszban nyithat.
- Eséssel nyithatnak az amerikai tőzsdék, a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján a Dow Jones 0,26 százalékot eshet, a S&P 500 0,25 százalékkal kerülhet lejjebb, míg a Nasdaq 0,32 százalék mínuszban nyithat.
Mi várható makro fronton?
Ma hitelsztikákat ismertet a Magyar Nemzeti Bank, ami a gazdaság állapotára és kilátásaira nézve fontos, de azonnali piacmozgató hatása nem lesz. Az amerikai ADP-adatnak viszont lehet, hiszen az amerikai munkaerőpiacra most nagyon odafigyelnek a befektetők.
2024. szeptember 30. – október 6. Makronaptár | ||||||
Magyar makrogazdaság | ||||||
szeptember | 30. | hétfő | 8:30 | KSH | Ipari termelői árak | aug. |
szeptember | 30. | hétfő | 8:30 | KSH | Szálláshelyek forgalma | aug. |
október | 1. | kedd | 8:30 | MNB | Nemzetgazdaság pénzügyi számlái | Q2 |
október | 1. | kedd | 8:30 | KSH | A kormányzati szektor egyenlege | H1 |
október | 1. | kedd | 8:30 | KSH | Küklereskedelem (második becslés) | júl. |
október | 2. | szerda | 8:30 | MNB | Kamatstatisztikák | aug. |
október | 4. | péntek | 8:30 | KSH | Ipar (első becslés) | aug. |
Nemzetközi makrogazdaság | ||||||
szeptember | 30. | hétfő | 1:50 | Japán | Kiskereskedelem | aug. |
szeptember | 30. | hétfő | 3:30 | Kína | NBS bmi (feldolg+szolg.) | szept. |
szeptember | 30. | hétfő | 3:45 | Kína | Caixin bmi (feldolg+szolg.) | szept. |
szeptember | 30. | hétfő | Németo. | Kiskereskedelem | júl. | |
szeptember | 30. | hétfő | 10:00 | Németo. | Tartományi inflációs adatok | szept. |
szeptember | 30. | hétfő | 11:00 | Olaszo. | Infláció | szept. |
szeptember | 30. | hétfő | 14:00 | Németo. | Infláció | szept. |
szeptember | 30. | hétfő | 19:00 | USA | Jerome Powell (Fed-elnök) beszéde | |
október | 1. | kedd | 11:00 | EU | Infláció | szept. |
október | 1. | kedd | 16:00 | USA | ISM bmi (feldolgozóipar) | szept. |
október | 1. | kedd | 16:00 | USA | Nyitott álláshelyek | aug. |
október | 2. | szerda | 11:00 | EU | Munkanélküliség | aug. |
október | 2. | szerda | 14:15 | USA | ADP munkanélküliség | szept. |
október | 3. | csütörtök | 13:30 | USA | Elbocsátások | szept. |
október | 3. | csütörtök | 16:00 | USA | Gyáripari megrendelések | aug. |
október | 3. | csütörtök | 16:00 | USA | ISM bmi (szolg.) | szept. |
október | 4. | péntek | 11:00 | EU | Ipari termelői árak | aug. |
október | 4. | péntek | 14:30 | USA | Munkanélküliség | szept. |
Forrás: Portfolio-gyűjtés |
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 24,0 százalékos elmozdulással a Hang Seng index áll az élen, a sereghajtó 0,4 százalékos emelkedéssel a CAC index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban a Magyar Telekom részvénye teljesített 53,7 százalékos emelkedéssel, a sor végén a Mol papírja áll 5,2 százalékos eséssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta az Ezüst árfolyama már 30,2 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 42 156,97 | -0,4% | -0,1% | 1,4% | 11,9% | 25,8% | 58,6% |
S&P 500 | 5 708,75 | -0,9% | -0,4% | 1,1% | 19,7% | 33,1% | 94,2% |
Nasdaq | 19 773,3 | -1,4% | -0,9% | 1,0% | 17,5% | 34,4% | 157,3% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 38 651,97 | 1,9% | 1,9% | 0,0% | 15,5% | 21,3% | 76,6% |
Hang Seng | 21 133,68 | 0,0% | 11,2% | 17,5% | 24,0% | 18,7% | -19,0% |
CSI 300 | 4 017,85 | 0,0% | 19,9% | 21,0% | 17,1% | 8,9% | 5,3% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 19 213,14 | -0,6% | 1,1% | 1,6% | 14,7% | 24,9% | 56,7% |
CAC | 7 574,07 | -0,8% | -0,4% | -0,7% | 0,4% | 6,2% | 35,3% |
FTSE | 8 276,65 | 0,5% | -0,1% | -1,2% | 7,0% | 8,8% | 12,4% |
FTSE MIB | 33 771,08 | -1,0% | -0,3% | -1,8% | 11,3% | 19,6% | 54,0% |
IBEX | 11 673,5 | -1,7% | -1,4% | 2,4% | 15,6% | 23,8% | 27,4% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 74 189,75 | 0,4% | 0,9% | 1,8% | 22,4% | 32,9% | 85,0% |
ATX | 3 616,32 | -1,1% | 0,7% | -3,0% | 5,3% | 14,1% | 20,8% |
PX | 1 604,53 | -0,4% | 1,4% | 0,6% | 13,5% | 18,9% | 55,6% |
WIG20 | 82 892,75 | -0,5% | -0,5% | -2,3% | 5,6% | 26,8% | 45,8% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 18 545 | -0,6% | -1,0% | 1,4% | 17,4% | 39,4% | 47,4% |
Mol | 2 680 | 0,4% | 0,4% | -0,5% | -5,2% | -4,1% | -6,6% |
Richter | 11 220 | 2,1% | 4,2% | 4,2% | 28,2% | 25,9% | 128,3% |
Magyar Telekom | 1 048 | -0,2% | 0,2% | 1,9% | 53,7% | 94,1% | 139,3% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 70,41 | 2,4% | -2,7% | -5,5% | -2,1% | -22,4% | 31,3% |
Brent | 74,59 | 3,7% | -0,6% | -5,5% | -4,0% | -21,8% | 25,7% |
Arany | 2 660,62 | 1,0% | 0,6% | 6,2% | 28,8% | 43,3% | 79,4% |
Ezüst | 31,57 | 1,3% | -0,5% | 8,9% | 30,2% | 41,3% | 82,5% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 398,3250 | 0,3% | 1,0% | 1,5% | 4,2% | 2,6% | 18,8% |
USDHUF | 359,6127 | 1,1% | 1,6% | 1,4% | 3,9% | -2,0% | 17,1% |
GBPHUF | 477,3950 | 0,1% | 0,9% | 2,2% | 8,2% | 6,2% | 26,4% |
EURUSD | 1,1077 | -0,8% | -0,7% | 0,1% | 0,3% | 4,6% | 1,5% |
USDJPY | 143,0350 | 0,0% | -0,4% | -1,8% | 1,4% | -4,2% | 32,6% |
GBPUSD | 1,3288 | -0,9% | -0,7% | 1,1% | 4,2% | 8,9% | 8,7% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 60 807 | -3,9% | -5,4% | 2,9% | 37,6% | 126,0% | 630,9% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 3,74 | -1,2% | 0,3% | -4,6% | -3,3% | -18,3% | 127,5% |
10 éves német állampapírhozam | 2,04 | -0,9% | -1,0% | -8,4% | 0,7% | -27,3% | -466,6% |
10 éves magyar állampapírhozam | 6,22 | 0,2% | -1,6% | -2,2% | 4,9% | -16,8% | 197,6% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: Anton Petrus
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Küszöbön a káosz az olajpiacon?
Az iráni rakétatámadás új fejezetet nyithat a közel-keleti konfliktusban, ami már sokkal inkább szól az energiatermékekről - egyes elemzők szerint az eszkalációnak komoly hatása lehet a globális olajellátásra, írta a Cnbc.
A forintnak is fájhat az iráni támadás
Irán este rakétatámadást indított Izrael ellen, utóbbi pedig ma reggel újabb csapást mért Libanonra. A fejlemények tovább élezik a geopolitikai helyzetet a térségben. Az iráni rakétacsapás hírére a piacok tegnap már estek, ma reggel pedig a dollár árazásán már látszik a befektetők aggodalma: ilyen környezetben a forintra is nyomás helyeződik.
Nincs megállás a kínai tőzsdén, kilőttek az ingatlanrészvények
A hongkongi tőzsdén jegyzett kínai ingatlanrészvények nagyot emelkedtek, több esetben több mint egy éve nem látott magasságokba emelkedve - jelentette a Cnbc.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ