Az energiaközösségek olyan helyi szerveződések, amelyek célja a megújuló energiaforrások közösségi alapú termelése, felhasználása és megosztása. Ez lehetővé teszik a tagok számára, hogy közösen fektessenek be például napelemekbe vagy szélturbinákba, és az így termelt energiát saját fogyasztásukra használják fel, vagy megosszák egymással.
Az energiaközösség gondolata előszőr 2019-ben jelent meg a "Tiszta energia minden európainak" csomagban, ami az EU zöld megállapodásának célkitűzéseivel összhangban a teljes energiarendszer dekarbonizációját célozta meg.
Magyarországon úttöröként Bábolna gondolta úgy, hogy csatlakozik az akkor még itthon példátlan kezdeményezéshez, és 2021-ben benyújtja az energiaközösség alapítására irányuló pályázatát. A megvalósítási időszak 2022 és 2024 között zajlott, aminek záró pillanatáról mi is írtunk.
Jelenleg az önkormányzat a társulás legnagyobb szereplője gázmotoros kiserőművével és naperőművei bevonásával. Hamarosan taggá válik az IKR Agrár Kft.340 kilowattos naperőművel, az OSI Food Solutions Kft. nagyfogyasztóként, illetve három magánszemély napelemmel és villamosenergia tárolóval.
Ezen felül Flamich Péter, a Vertesz Kft. ügyvezető igazgatója bemutatta azt az egyedülálló SCADA és elszámoló rendszert, ami hazánkban elsőként kapott jogosultságot az energiaközösségi vezérlés kialakítására. Ezen felül bemutatott egy, a cég által fejlesztett smartboxot is, amely képes minden egyes csatlakoztatott eszközről mérési adatokat gyűjteni és szükség esetén beavatkozni a villamos hálózat működésébe.
Szeretnénk a közeljövőben bővíteni az energiaközösséget, azok csatlakozását várjuk a második körben, akik napelemrendszerrel, vagy bármilyen alternatív energiaforrással rendelkeznek. Ha működni kezd a tervezett új napelemfarmunk és a hozzá kapcsolódó villamosenergia tároló, a szociálisan rászorultaknak is tudnánk valamilyen keretben kedvezményes áron energiát biztosítani
- emelte ki az eseményen Dr. Horváth Klára, Bábolna polgármestere.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images