Németország klímapolitikai fordulópont előtt állhat
Üzlet

Németország klímapolitikai fordulópont előtt állhat

Portfolio
A német kormánykoalíció felbomlása jelentős bizonytalanságot hozott az ország energia- és klímapolitikai terveibe. A novemberi események nyomán Németország akár kisebb klímapolitikai fordulatot is végrehajthat a közeljövőben - szerepel a greendex.hu cikkében.
Március 6-án minden az ESG-szempontokról, az azoknak való megfelelésről, a zöld átállás gyakorlatairól fog szólni. A legújabb ESG konferenciánk részletei a linken.

A szociáldemokraták, szabaddemokraták és zöldek alkotta úgynevezett "közlekedésilámpa-koalíció" (a részt vevő pártok színei miatt kapták ezt az elnevezést) programjának a klímapolitika központi részét képezte, így a novemberi összeomlásuk komoly következményekkel járhat a klímavédelem szempontjából. A koalíciós partnerek között ugyanis éles viták alakultak ki a klímaügyi intézkedések és azok finanszírozása kapcsán, ami végül a szövetség felbomlásához vezetett.

A problémák gyökere egy évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor a Német Szövetségi Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek ítélte a kormány terveit 60 milliárd euró átcsoportosítására, klíma- és energiapolitikai célokra. Ez az ítélet korlátozta a kormány mozgásterét az ország alkotmányos adósságfékjének megkerülésére létrehozott speciális alapok felhasználásában is. A koalíción belüli nézeteltérések odáig fajultak, hogy Olaf Scholz kancellár menesztette Christian Lindner szabaddemokrata pénzügyminisztert. A konfliktus lényege az volt, hogy míg a kancellár vészhelyzet kihirdetését és az adósságfék felfüggesztését szorgalmazta további beruházások érdekében, addig a pénzügyminiszter ezt elutasította.

A kormányválság következtében számos fontos klímaügyi kérdés maradt függőben - írja a lap. Ezek közé tartozik az erőműbiztonsági törvény, az árampiaci reform, a karbonmenedzsment-stratégia, ami a szén-dioxid leválasztására, tárolására, szállítására és felhasználására szolgáló (CCUS) technológiák alkalmazását teremtené meg, valamint az iparvállalatok klímabarát termelési módjainak támogatása. Bizonytalanná vált továbbá az elektromos járművek ösztönzésére tervezett intézkedések sorsa és a vasúti fejlesztési terv jövője is.

Hasonló helyzetben van a novemberre tervezett „biomassza-csomag” is, amely a fenntartható, erőforrás-hatékony és klímabarát biomassza-termelés és -felhasználás kereteit teremtené meg, többek között a támogatási rendszer reformjával és a geotermikus projektek engedélyeztetésének egyszerűsítésével.

Bizonytalan a Németország első, jogilag kötelező érvényű célokat kitűző nemzeti klímaalkalmazkodási stratégiájának sorsa is,

amelyet a kabinet decemberben fogadott volna el.

A februárra előrehozott választásokig a megmaradt koalíció vezeti tovább az országot, ami szorosabb együttműködést igényel a legnagyobb ellenzéki erővel, a CDU/CSU szövetséggel. Friedrich Merz, a CDU vezetője kifejezte együttműködési készségét, de kérdéses, hogy sikerül-e többséget biztosítani a függőben lévő tervek elfogadásához. A CDU/CSU szövetség klímapolitikai elképzelései eltérnek a jelenlegi kormányétól. Bár nem kérdőjelezik meg a 2045-ös klímasemlegességi célt, más úton kívánják azt elérni, például az atomerőművek újraindításának lehetőségével, a fúziós energia fejlesztésével és a biogáz szerepének növelésével. A konzervatívok megszüntetnék a 2024 elején életbe lépett új német épületenergetikai törvény azon részeit is, amelyek szerint 2026/28-tól a telepítendő új fűtési rendszereknek legalább 65%-ban megújuló energiát kell használniuk - írja a lap.

A konzervatívok szerint a klímacselekvés továbbra is sürgős, de erős gazdasággal és társadalmi elfogadottsággal kell párosulnia. Álláspontjuk szerint Németországnak új gazdasági modellt kell kidolgoznia, amely úgy erősíti a versenyképességet, hogy közben a klímaváltozás kihívásaira is választ ad.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio

Kiszámoló

Napi ábra: Jön a kínai autóáradat

Már a csapból is az folyik, hogy a kínaiak letarolták az európai piacot az államilag agyontámogatott autóikkal, ha nem csinálunk valamit, minden európai gyár tönkre fog menni. Amikor ilyen hír

Holdblog

Mi várhat 1700 milliárdnyi PMÁP-pénzre?

Nagyjából 1700 milliárd forint szabadul fel a PMÁP-ból jövőre, a teljes pénzügyi szektor erre az összegre utazik. De mit kezdenek a kisbefektetők a pénzzel, kiveszik... The post Mi várhat 1700

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nukleáris bázis mélyen Grönland jege alatt? Szupertitkos támaszpontra bukkant az Egyesült Államok repülőgépe

Vezető modellező – Piaci kockázat

Vezető modellező – Piaci kockázat
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Ez is érdekelhet
nyse amerikai tőzsde