Az elmúlt évtizedekben az immununterápia forradalmasította a rákkezelést. Ez a módszer a szervezet saját immunrendszerét használja fel a daganatos sejtek elleni harcban. A terület jelentőségét mutatja, hogy 2018-ban James P. Allison és Tasuku Honjo orvosi Nobel-díjat kapott az immununterápia terén végzett úttörő munkájukért.
Bár az immununterápia számos betegnek segített, még mindig vannak olyan esetek, amikor a rák ellenáll a kezelésnek.
A kutatók folyamatosan keresik az új megközelítéseket, és egy nemrég felfedezett, véletlenszerű megfigyelés új utakat nyithat meg, amelynek középpontjában a fehérvérsejtek egy típusa, a monociták állnak.
Justin Stebbing, az Anglia Ruskin Egyetem professzora, aki nem vett részt a kutatásban, így magyarázza a monociták szerepét: "Ezek az immunsejtek döntő szerepet játszanak a szervezet fertőzések és egyéb fenyegetések elleni védekezésében. Rákos betegeknél azonban a monocitákat néha eltéríthetik a tumorsejtek, és átalakulhatnak rákbarát sejtekké, amelyek megvédik a daganatot az immunrendszertől". A kutatók felfedezték, hogy bizonyos körülmények között a monociták egy speciális alcsoportja pusztítja a rákos sejteket. Ez a jelenség többek között a SARS-CoV-2 vírussal való akut fertőzés során figyelhető meg. Ezek a monociták olyan felszíni receptort fejeznek ki, amely tökéletesen kötődik a SARS-CoV-2 egy specifikus RNS-szekvenciájához és egyedülállóak abban a tekintetben, hogy a szervezet később nem alakítja át őket rákbarát típussá.
A kutatók négy különböző típusú, előrehaladott stádiumú rákkal (tüdőrák, vastagbélrák, mellrák és melanoma) rendelkező egereket vizsgáltak. Az állatoknak olyan gyógyszert adtak, amely a súlyos Covid-19 fertőzés hatását utánozta, és a speciális monociták termelődését serkentette. Az eredmények biztatóak voltak: mind a négy ráktípusnál zsugorodni kezdtek a daganatok a kezelés után.
Fontos hangsúlyozni, hogy ezek az eredmények egyelőre csak egerekre vonatkoznak, és további klinikai vizsgálatokra van szükség az emberi alkalmazás előtt. A kutatók azonban optimisták, mivel hasonló gyógyszereket már engedélyeztek emberi használatra.
Bár a súlyos Covid-19 fertőzés továbbra is veszélyes, különösen a már meglévő betegségekkel küzdők számára, és óva intenek attól, hogy bárki szándékosan megfertőzze magát abban a reményben, hogy segíti a daganat kezelését, ez a kutatás rávilágít arra, hogy a vírus elleni küzdelem során szerzett ismeretek más területeken is hasznosíthatók lehetnek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images