Sebastian Burduja a lapnak nyilatkozva elmondta, hogy a felvásárlási kíérletet biztonsági okokból akár le is állíthatják. A miniszter párhuzamot vont a tavalyi spanyol esettel, amikor Madrid részben az oroszországi kapcsolatok miatt blokkolta egy magyar cég vasúti fúzióját. Szavai szerint
Láttuk már korábban Spanyolországban, ahol egy magyar vállalatot érintő tranzakciót a románhoz hasonló bizottság utasított el. Akkor majd mindezt mérlegelnünk kell, hogy döntést hozhassunk.
Az E.ON Energie România a román energiapiac jelentős szereplője, piaci részesedése megközelíti az 50 százalékot. Az MVM, Magyarország második legnagyobb vállalata, eddig az orosz gáz fő importőre volt Magyarországon.
A magyar vállalat ajánlata jóval magasabb, mint amit a versenytársak, köztük két állami tulajdonban lévő román energiaipari vállalat hajlandó volt fizetni. Burduja szerint
az MVM akár 200 millió eurót is ajánlhatott az Eon Energie többségi részvénycsomagjáért, amit ő legfeljebb 50 millió euróra becsült.
A román miniszter hangsúlyozta, hogy a hírszerző szolgálatok is részt vesznek az ügylet kockázatértékelésében. "A tranzakció értékét vizsgálni fogják... és az energiapiacra gyakorolt lehetséges hatásokat" - mondta. Úgy folytatta: "[További vizsgálatokat fogunk] folytatni,
valószínűleg a nemzetbiztonsági intézményektől is kérni fogjuk a véleményüket.
Románia különösen érzékeny az esetleges orosz befolyásra, tekintettel az ukrajnai háború közelségére, illetve arra, hogy a minap az orosz beavatkozás feltételezése miatt törölték a román államfőválasztás eredményét. Burduja határozottan kijelentette:
Nem fogjuk megengedni, hogy orosz gáz jusson az országba,
hozzátéve, hogy Románia saját földgázkészleteinek kiaknázásán dolgozik. Erről a minap egy lényeges hír már meg is jelent, amely Magyarországot, a rajtunk keresztül haladó tranzit forgalmat is érintheti:
Orbán Viktor magyar miniszterelnök korábban többször bírálta az orosz energiaszektorral szembeni uniós szankciókat. Decemberben a Financial Times-nak azt nyilatkozta, miután tárgyalt a román miniszterelnökkel, hogy vannak még "nyitott kérdések" az MVM-üzlettel kapcsolatban, amelyeket meg kell oldani.
A nyitott kérdések kapcsán úgy fogalmazott akkor: "A román miniszterelnök felvetette ezeket és arra kért, ... hogy állítsunk fel egy közös munkacsoportot, hogy mindenkit megnyugtassunk és mindent átláthatóvá tegyünk" - mondta Orbán, a lap szerint megválaszolatlanul hagyva az orosz részvételre vonatkozó további kérdéseket.
Az MVM azt közölte a lappal, hogy együttműködik a román hatóságokkal, de nem volt hajlandó részleteket közölni az ügyletről. A vállalat hangsúlyozta, hogy gázbeszerzési portfóliója változatos a beszerzési források, az útvonalak és a futamidő tekintetében is. Megjegyezte: az orosz Gazprom által szállított gáz
a teljes regionális kereskedelmi portfóliónak csupán 40 százalékát teszi ki.
Címlapkép forrása: MVM Csoport, Portfolio